Категорія
Свій бізнес
Дата

Фетиш чистої води. В Україні продають понад 10 000 вінілових платівок на місяць, а точки з вінілом з'являються у великих ТРЦ. Хто заробляє на цьому тренді?

Вініловий ренесанс: $200 000 на новий магазин платівок на київському Подолі, вихід ритейлерів вінілу у найбільші ТРЦ столиці та релокація старожил ринку. /колаж Анастасія Левицька

Вініловий ренесанс: $200 000 на новий магазин платівок на київському Подолі, вихід ритейлерів вінілу у найбільші ТРЦ столиці та релокація старожил ринку. Фото колаж Анастасія Левицька

Попри війну на ринку вінілу України відбувається пожвавлення – засновник найбільшого магазину платівок та музичного обладнання готує до відкриття двоповерховий «рекорд стор» у Києві. Тільки за останні два місяці нові локації інших гравців зʼявилися у ТРЦ Respublika Park і біля «ЦУМу», ще одна точка продажу почне роботу у Lavina Mall вже у листопаді. Скільки вінілових платівок продають в Україні і хто їх купує?

На початку 2024 року на київському Подолі почне роботу двоповерховий магазин вінілу All In. Інвестиції у локацію своєї мрії – можуть сягнути $200 000, але фінальна сума буде відома лише після відкриття, говорить засновник компанії Vinyla Юрій Каленюк. 

На ринок «рекорд сторів» Каленюк зі своїм партнером Максимом Микалом прийшли у 2013 році зі стартовим капіталом $956, на які замовив з-за кордону перші 27 платівок. «Я вирішив, що якщо не продам їх, у мене буде гарна колекція вінілу», – розповідає він. 

За 10 років бренд Каленюка став лідером українського ринку. «Vinyla – в десятки разів більші за 95% ринку, у три-пʼять разів – за основних продавців вінілу», – говорить співзасновник аудіофільного бару з магазином платівок Gram Григорій Іванців.

Фетиш чистої води. В Україні продають понад 10 000 вінілових платівок на місяць, а точки з вінілом з'являються у великих ТРЦ. Хто заробляє на цьому тренді? /Фото 1

Юрій Каленюк, засновник Vinyla

Для запуску локації на Подолі Каленюк пішов на ризики. «Ми кредитнулися і «сушимо» наш склад. На кону стоїть усе, тому робоча назва проєкту All In», – розповідає засновник Vinyla. Період окупності локації, за словами засновника, пʼять років. Формат стане унікальним для Європи.

«Враховуючи, що ми видавці вінілових платівок артистів, тут будуть виступати Святослав Вакарчук, Джамала, Артем Пивоваров, Onuka, Дорофєєва, Cape Cod та інші артисти з каталогу нашого видавництва», – говорить Каленюк, серед активів якого також лейбл Vinyla Records. Подібний магазин є у Лос-Анджелесі. Це «рекорд стор», де виступають володарі Grammy, а Пол Маккартні навіть видав лайвовий альбом, записаний там, – розповідає Каленюк. 

Як видають вінілові платівки українських музикантів

Як видають вінілові платівки українських музикантів

натисніть "читати більше"

Лейбл Vinyla Records запущений Юрієм Каленюком у 2019 році. Один з перших релізів лейблу — альбом гурту Onuka — був розпроданий на чотири хвилини. 

Платівки виготовляються в Європі, в Україні — готують поліграфію і пакування. Дві машини для пакування платівок Vinyla Records обійшлись у €10 800.

«Українські релізи коштують дорожче за західні, — розповідає Каленюк. — Менші тиражі. Для порівняння, Adele випускала одну зі своїх платівок на шести заводах одночасно. Індустрія була паралізувана. Нові заводи не так швидко будують, як правило, налагоджують нові лінії на старих заводах. Через тренд виросли черги на створення вінілу». 

Лімітований вініловий реліз до 20-річчя альбому «Суперсиметрія» гурту «Океан Ельзи» вийшов тиражем 1000 копій, але на релізом працювали 2,5 роки. Ориганільна обкладинка не зберіглася, — згадує Каленюк, тож шукали максимально схоже розвалене фортепіано, щоб влаштувати йому фотосесію. Знайшли в Черкасах. Ті, хто знають обкладинку альбому «Суперсиметрія», ніколи не здогадаються, що на обкладинці вінілу вже «не той рояль». Але ми залишили пасхалку – майже затертий напис «Україна», якого не було на оригіналі.

Свою частину 500 копій Vinyla розпродали за перший день. Зараз лейбл готує додатковий тираж 2500 копій. 

«Хочемо, щоб це альбом, а також Onuka, dakha brakha завжди стояли в магазині і їх могли купити, — говорить Юрій Каленюк. — У іноземців є попит на українське, але не завжди є що запропонувати їм. Тому повертаємось до перевипуску старих альбомів гуртів «Крихітка», ТНМК. Там нічого не збереглося. Ми все все відновлюємо з нуля».

Серед релізів лейблу також платівки «Вагоноважаті», Hidden Element, Kip Cod, Braii, Postman та Артема Пивоварова.

Саме зі Сполучених Штатів світом несеться нова хвиля споживання музики на вінілі. Під час пандемії продажі платівок у США досягли найвищого рівня з 1991 року – 9 млн копій, підрахували Nielsen та MRC Data

В Україні цифри сильно скромніші. У середньому на місяць ритейлери вінілу продають 10 000 платівок, основна частина з яких приходиться на десятку найбільших «рекорд сторів», – говорять у Vinyla. «В рекордний місяць у нас було 2000 замовлень на платівки і обладнання, у найближчих до нас конкурентів – 650», – уточнює Каленюк. Двоє ритейлерів вінілу із топ-10 Google розповіли, що у серпні-вересні середня кількість проданих платівок була 500-600 штук. Свої імена та назви компаній вони просили не називати. 

найпопулярніші вінілові платівки в Україні

10 найбажаніших вінілових платівок в Україні

Тримають ритм

На українському ринку близько 50 продавців вінілу, які мають хоча б якийсь неймінг, – підрахував Forbes, аналізуючи вебсайти та соціальні мережі продавців платівок. Цифру підтверджують засновник мережі магазинів Play Vinyl Олег Кірсанов і Юрій Каленюк з Vinyla. «Ще максимум 10 000 платівок продають реселлери в Instagram і на вторинному ринку», – рахують у Vinyla. 

За середньої ціни 1000 за платівку, яку наводить Каленюк, – це близько 20 млн грн об’єм продажів вінілу в Україні в успішний місяць, підрахував Forbes. Більшу суму, 1500-3000 грн за вініл без врахування вторинного ринку, наводить засновник магазинів «Vinyl центру» і Diskultura Андрій Северин. Таким чином, обʼєм ринку платівок в Україні, за розрахунком Forbes, не перевищує 50 млн грн.

Проте платівки для частини учасників ринку – не основна товарна група. «У нас вініл – це лише 30% від обороту, інше – це музична техніка», – каже Олег Кірсанов. Його Play Vinyl робить ставку на програвачі. Починав Кірсанов з партнерства із Crosley – американського бренду бюджетних програвачів, які на ринку часто представлені у вигляді невеликих кольорових чемоданчиків. Сьогодні Play Vinyl також лідер продажів австрійського бренду Pro-ject та японського TEAC.

На українському ринку близько 50 продавців вінілу, які мають хоча б якийсь неймінг, – підрахував Forbes, аналізуючи вебсайти та соціальні мережі продавців платівок. /надано пресслужбою

На українському ринку близько 50 продавців вінілу, які мають хоча б якийсь неймінг, – підрахував Forbes, аналізуючи вебсайти та соціальні мережі продавців платівок. Фото надано пресслужбою

надано пресслужбою

надано пресслужбою

надано пресслужбою

надано пресслужбою

надано пресслужбою

надано пресслужбою

надано пресслужбою

надано пресслужбою

надано пресслужбою

надано пресслужбою

надано пресслужбою

надано пресслужбою

надано пресслужбою

надано пресслужбою

надано пресслужбою

надано пресслужбою

надано пресслужбою

надано пресслужбою

надано пресслужбою

надано пресслужбою

надано пресслужбою

надано пресслужбою

Попередній слайд
Наступний слайд

В магазині Play Vinyl на Липківського у Києві наразі готується до відкриття другий поверх. Але це не єдина локація ритейлера. У вересні точка продажів у вигляді «острова» почала роботу в одному з найбільших ТРЦ України Respublika Park. За перший місяць Play Vinyl в торгово-розважальному центрі приніс лише 65% від запланованого прибутку, – діляться в компанії, – але вже цього виявилося достатньо, щоб «острів» вийшов у плюс. «У листопаді відкриваємо другий «острівний» магазин в ТРЦ – у Lavina Mall», – розповідає Кірсанов.

Play Vinyl та Vinyla – не єдині мережі, яка під час війни відважилась на розширення і експерименти з форматом. На початку жовтня магазин з платівками «Vinyl центр» відкрили біля ЦУМу. За ним стоїть Андрій Северин, відомий у музичних кругах як DJ Mavr. Близько 15 років тому він став першим системним гравцем ринку вінілу, коли відкрив у 2009 році магазин Diskultura. В його магазинах – понад 9000 платівок. Британське видання Vinyl Factory включило його магазин Diskultura у 2018 році у список кращих музичних магазинів світу

Інвестиції в новий магазин «Vinyl центр» – $15 000, запланована окупність локації – один рік.

Найпопулярніші артисти на вінілових платівках серед українців

Найпопулярніші артисти на вінілових платівках серед українців

Вінілова молодь

На питання, чому саме зараз відбувається активізація відкриттів, Северин говорить, що насправді пік зростання почався пʼять років назад і триває досі. «Вініл – це мода. Багато хто просто хоче, щоб були платівки вдома, а хтось починає збирати», – говорить засновник «Vinyl центру» і Diskultura.

Юрій Каленюк повʼязує відродження моди на вініл з сучасною поп-культурою. «Якщо у голлівудському серіалі або фільмі має зʼявитися музика не просто фоном, то це завжди вініловий програвач», – розповідає він. Підтримують тренд – Instagram і TikTok. Молодь цікавить: а що буде, якщо перевернути платівку, невже теж музика, – говорять у Vinyla. 

Молодь у віці від 18 до 34 років складає 50% всієї аудиторії, – говорять учасники ринку.

Хто купує вінілові платівки у 2023 році

Версія засновника компанії Vinyla Юрія Каленюка

  • Категорія 50+. Не визнають нової музики і вважають, що після Pink Floyd нічого хорошого більше не народжувалося. Не такі критичні до вартості платівки. Шукають платівки гуртів своєї молодості. Часто ганяються за першопресами.
  • Категорія 27-45 років. Звикли, що за музику треба платити. Поважають авторське право, купують квитки на концерти, приходять у фізичні «рекорд стори», щоб спілкуватися на тему музики: «чи нормальний альбом видав Coldplay чи скотилися».
  • Категорія студентів. Знають, чого хочуть. Гроші у них є на одну платівку у місяць. Мають список, за яким купляють вініл. «У нас навіть був кейс, коли продали платівку в оплату частинами, – розповідають у Vinyla. – Хлопець купив платівку «Димної Суміші» в розстрочку на три місяці. Переживав, що скінчиться лімітований тираж».
  • Категорія підлітків. Грошей немає, їм подобається «оце щось повʼязане з вінілом». Хочуть доторкнутися до цієї культури. Приходять в магазини подивитися, але здебільшого купують не одразу.
  • Категорія IT-шники. Точно знають, чого хочуть. Приходять в «рекорд стор» відволіктися. Купують девайси для створення своєї музики, тому що зазвичай не бачать підсумку своєї роботи, адже пишуть частину коду і віддають. Хочуть бачити, що вони створюють. У них є кошти, можуть витратити на якісну аудіосистему.

«Вініл – це фетиш чистої води. Він не ідеальний носій звуку. Ідеальний носій – широка магнітна стрічка, тобто бобіни. Але він створює особливу атмосферу», – каже Каленюк. Всі дуже цифровізувалися і тепер хочуть чогось фізичного, чимось володіти. Ти не можеш володіти альбомом на Spotify.

Всупереч війні

«Платівки хочуть продавати всі: книгарні, кавʼярні, бари, наливайки. Вініл – це красиво, модно. Але це просто «вінілсплотейшен» – додаткова функція, як у музеї, коли приходиш, а там сувеніри», – каже Андрій Северин.

Попри масовий інтерес до вінілу, ринок, на думку засновника Diskultura, лише намагається втриматися на плаву. Магазин може бути культовим, але треба, щоб люди ходили, – говорить Северин. Через девальвацію вартість платівок за останні півтора роки він піднімав двічі. Через це у «Vinyl центрі» ціни представлені у євро. Тоді це виглядає не так страшно, додає Северин. 

Про те, що доводилося двічі переіндексовувати ціни, говорять і у Vinyla. Найшвидше зростання бізнесу в компанії відчули у 2021 році, коли за рік зросли майже вдвічі. Повернутися до цих показників вдалося у вересні 2023 року.

Пожвавлення ринку вплинуло й на бар-магазин вінілу Gram Віталія Бардецького на Січових Стрільців у Києві. У 2023 році заклад закрився після пʼяти років роботи, але вже наступного року його перевідкриють, як Gram 2. «Ми пʼять років вже пройшли і думаю ще багато попереду», – розповів Григорій Іванців, який запускав магазин вінілу на базі бару Gram і тепер працює над перезапуском проєкту.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні