«Карпатська Джерельна» управлятиме виробництвом «Моршинської» /Колаж Анна Наконечна
Категорія
Компанії
Дата

Нова вода для карпатського діда. Власник «Карпатської Джерельної» управлятиме бізнесом «Моршинської». Що він збирається робити

«Карпатська Джерельна» управлятиме виробництвом «Моршинської» Фото Колаж Анна Наконечна

Корпоративними правами IDS Ukraine будуть управляти їхні конкуренти – «Карпатські мінеральні води». Forbes дізнався, навіщо виробнику води проблемний бренд та як він буде розвивати бізнес

Головні матеріали Forbes Ukraine у email-розсилці. Раз на тиждень на вашій пошті.

У 2015-му на українському телебаченні вийшов рекламний ролик мінеральної води «Карпатська Джерельна». Це була історія про діда, який вживав карпатську воду і мав тіло молодої людини. 

Майже через вісім років виробник цієї мінеральної води знову на слуху. Компанія «Карпатські мінеральні води», що виробляє «Карпатську Джерельну», стала переможцем конкурсу АРМА на управителя для заарештованих корпоративних прав IDS Ukraine. Зокрема, заводу «Оскар», де виробляють мінеральну воду «Моршинська», а також дистрибуційної компанії IDS.

Корпоративні права на ці активи перейдуть в управління конкурента після їх оцінки та укладання договору управління, зазначають в АРМА.

Компанія «Карпатські мінеральні води» заснована у 1996 році, належить підприємцю Сергію Устенку. Виробник має завод у селі Струтин на Львівщині. Окрім мінеральної води «Карпатська Джерельна», на ньому випускають солодку воду «Соковинка» та енергетичний напій Dragon. Виручка компанії у 2021 році, за даними YouControl, становила 112 млн грн.

Проте за корпоративні права «Моршинської» ще потрібно поборотися. В IDS Ukraine заявили, що будуть оскаржувати результати конкурсу АРМА в українських і міжнародних судах. «При призначенні управителя було допущено низку порушень», – йдеться у повідомленні компанії. 

В Устенка щодо цього нейтральна позиція: «У кожного акціонера є можливість звернутися до суду, щоб відстоювати свої права, якщо вони вважають, що держава їх порушила», – написав він Forbes у відповідь на запит. 

Кому належить IDS Ukraine

Кому належить IDS Ukraine

Мажоритарними акціонерами IDS Ukraine були співвласники «Альфа-Груп» – російські бізнесмени Михайло Фрідман та його партнери. В кінці лютого 2022-го року Європейський Союз запровадив санкції проти Фрідмана та його бізнес-партнера Петра Авена.

В Україні санкції проти російського бізнесмена та його партнерів по Альфа-Банку ввели у жовтні 2022-го. Ще влітку 2022 року російські акціонери безоплатно передали 7,73% акцій материнської компанії IDS Borjomi International. Після чого частка підсанкційних росіян зменшилася в українській компанії до 49,99%.

Інші частки акціонерів розподіляються так: 34% акцій мають громадяни Великої Британії, члени сім’ї Бадрі Патаркацишвілі, близько 10% розділені між міноритарними акціонерами, розповідав у грудні міноритарний акціонер IDS Ukraine Всеволод Білас.

Потужний конкурент

«Карпатські мінеральні води» входить до трійки найбільших гравців на ринку мінеральної та бутильованої води. Її частка останні два роки близька до 6–8%, оцінюють у консалтинговій компанії Pro-Consulting. За даними маркетингової компанії Nielsen, частка нашого бізнесу в роздрібних мережах за 11 місяців 2022-го становила 8,4%, йдеться у відповіді власника компанії. 

У лідера, IDS Ukraine – 35–40%. На другому місці – «Аква Еко» (бренд «Трускавецька»), яку у 2021 році купила в IDS інвесткомпанія Dragon Capital Томаша Фіали.

Обсяг ринку бутильованих вод, за даними Pro-Consulting, у 2020-му становив 6,1 млрд грн.

«Карпатські мінеральні води» непросто йшли до своєї частки на ринку. «Жоден інший локальний гравець не міг досягти помітного успіху протягом багатьох років, але їм вдалося», – розповідає анонімно топменеджер компанії-конкурента, яка виробляє газовані напої. Власники й управлінці з локальної компанії змогли виростити національного гравця. Компанія зростала завдяки фокусуванню майже незмінної команди на одному бізнесі, говорить Сергій Устенко. 

Побудувати бренд на конкурентному ринку «Карпатській Джерельній» вдалося, зокрема, завдяки правильному позиціонуванню. Виробник вийшов на ринок зі зрозумілим продуктом – повсякденна вода, пояснює топменеджер конкурента. Він каже, що саме це і відрізняє «Карпатську Джерельну» від «Моршинської» та Borjomi, які історично є лікувальними водами і мають географічну привʼязку до курортів. «Карпатська Джерельна» теж взяла географічне розташування, але без привʼязки до відомих курортів», – розповідає топменеджер.

Завод компанії розташований у селі Струтин на Львівщині, де мінеральну воду видобувають із двох артезіанських свердловин на глибині 90 м. Виробництво знаходиться безпосередньо біля джерела, і вода зі свердловин надходить на лінії розливу по трубопроводу та проходить фільтрацію від механічних домішок.

Завоювання ринку відбувалося ще на тлі агресивної реклами, каже топменеджер конкуруючої компанії. «Цей дядько, який пʼє воду, стає ще здоровішим, і це вплив на красу, який зайшов, – припускає колишній співвласник «Моршинської» Микола Кміть. – Це правильно вибрана сегментація». 

Що означатиме обʼєднання «Моршинської» та «Карпатської Джерельної»

«Це управління не подарунок, а саме виклик воєнного часу», – пише Устенко у відповіді для Forbes. На його думку, у держави немає і не може бути компетенцій, щоб ефективно керувати заарештованими активами підсанкційних осіб.

Новий управитель планує швидко адаптувати свою стратегію розвитку, зважаючи на ситуацію з управлінням IDS. Попри це Устенко зауважує, що його компанія більше фокусуватиметься на своєму проєкті. «Ми вже багато років поспіль розвиваємося швидше ринку й IDS, і результати роботи під час війни ще раз показали, що наша стратегія ефективна», – пише він. За його словами, загальні продажі виробника у 2022 році зросли на 60%. Для порівняння: виторг конкуруючої IDS знизився на 18%, до 4,6 млрд грн, розповідав у січні в інтервʼю NV СЕО компанії Марко Ткачук. 

Внутрішній ринок води теж впав: кількість споживачів бутильованої води знизилася майже на третину, оцінювали на початку січня у Pro-Consulting.

Проте справа не лише у допомозі державі. Обраний АРМА управитель керує компанією не безкоштовно. За свої послуги він отримує близько 20–30% чистого доходу, розповідав у грудні начальник відділу комунікації АРМА Павло Бульдович.

Історія про передачу прав в управління – сумна, вважає колишній співвласник «Моршинської» Кміть. «Держава не може продати цей актив, бо немає законодавчих змін, а отже, може і не отримати вигоди від проданого майна, – пояснює він. – Від передачі управління може бути ще гірше, хоч і менеджмент «Карпатської Джерельної» потужний, але це не менеджмент IDS».

Кміть вважає, що аби відсікти російських акціонерів, достатньо забезпечити невиведення дивідендів за кордон. IDS раніше заявляла, що в 2022 -му акціонери не отримали жодної копійки дивідендів.

У «Карпатської Джерельної», крім управління IDS, є й інші плани. Компанія навесні 2023 року відновила розпочате до війни будівництво ще одного заводу у Львівській області. Цей проєкт, де планують запустити пʼять нових ліній, мають завершити до 2024-го.

На новому заводі вироблятимуть 230 млн пляшок води. У компанії розраховують, що ці обʼєми забезпечать лідерство на ринку. «Обійдемо відомі «Моршинську» та «Миргородську» і станемо номер один», – раніше розповідав місцевому ЗМІ «Золочів.нет» директор компанії Олександр Краснюк. 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні