Томаш Фіала і Всеволод Білас /Антон Забєльський для Forbes Україна/Колаж Анна Наконечна і Олександра Карасьова
Категорія
Компанії
Дата

Боротьба за «Моршинську». Девʼять компаній хочуть взяти в управління найбільшого виробника води. Чому їм буде дуже непросто

Томаш Фіала і Всеволод Білас Фото Антон Забєльський для Forbes Україна/Колаж Анна Наконечна і Олександра Карасьова

АРМА шукає управителя корпоративними правами IDS Ukraine. За них борються конкуренти IDS, великі дистрибутори і не дуже відомі компанії. Переможця, якщо АРМА не скасує конкурс, країна дізнається через два тижні. У чому проблема цього конкурсу

Інвестувати? Почекати? Продавати? Війна змінює все, крім обов’язку лідера приймати виважені рішення. Вже 30 травня 40+ спікерів поділяться досвідом на Першій щорічній конференції про фінанси, інвестиції та економічне зростання. Купуйте квиток за посиланням.

За право управляти корпоративними правами найбільшого виробника мінеральних вод IDS Ukraine (ТМ «Моршинська») борються девʼять компаній. Вчора, 28 лютого, Нацагентство з питань виявлення, розшуку та управління активами (АРМА) назвало претендентів на «Моршинську». Частина з них – прямі конкуренти IDS, зокрема виробники мінеральної води «Карпатська Джерельна», «Поляна Квасова», «Свалява», «Лужанська», «Куяльник» та інші. 

Учасниками конкурсу також стали компанії, які до цього не працювали на ринку мінеральних вод. Приміром, «Запорізький хлібокомбінат» групи HD-group бізнесмена Бориса Шестопалова, та дистрибутора «Афіна Груп» Руслана Шостака та Валерія Кіптика, який постачає побутову хімію та товари особистої гігієни. «Це розширить наш портфель продуктів», – пояснює Шестопалов. Його компанія постачає у торгові мережі по всій країні не лише хлібо-булочні вироби, а й ягідні чаї, джеми і тд.

Судова історія «Моршинської»

У червні 2022-го Шевченківський районний суд Києва за клопотанням Офісу генпрокурора заарештував корпоративні права компаній з групи IDS Ukraine. Їх вартість – 53,4 млн грн, повідомляло тоді Бюро економічної безпеки України (БЕБ).

Слідство підозрювало, що російські власники за фіктивними угодами планували вивести зі своєї власності активи, розташовані на території України. Виробник води двічі намагався оскаржити арешт корпоративних прав, але ні Київський апеляційний суд, ні Шевченківський районний суд Києва не підтримав його позовні вимоги. В IDS підтвердили Forbes, що програли суди першої інстанції. 

9 та 11 листопада Шевченківський суд передав в АРМА 100% корпоративних прав дистрибуторської компанії IDS та «Моршинського заводу мінеральних вод», які були заарештовані через те, що серед акціонерів IDS були підсанкційні російські бізнесмени.

10 лютого цього року АРМА оголосило конкурс на управителя корпоративних прав моршинського заводу мінеральних вод «Оскар» та дистрибуційної компанію IDS (не увійшли права на великий виробничий актив групи «Миргородський завод мінеральних вод») 

Компанії претендують не на всі активи IDS Ukraine, а на корпоративні права заводу «Оскар» та дистрибуційної компанії IDS, уточнив Forbes начальник відділу комунікації агентства Павло Бульдович.

Претенденти мали подати заявки до 22 лютого (АРМА прийняла три заявки, які надійшли після цієї дати). «На даний момент здійснюється аналіз поданих учасниками документів», – повідомляється у пресрелізі АРМА. Конкурс триватиме ще близько двох тижнів, після чого агентство зобовʼязане оголосити, хто управлятиме корпоративними правами компанії, або оголосити новий конкурс. 

Скоріше за все, кого б з девʼяти претендентів не обрала АРМА, це викличе невдоволення гравців ринку і потягне судові суперечки.

Актив роздору

IDS Ukraine – найбільший виробник бутильованої води в Україні, частка якого, за даними Pro-Consulting, становить 35-40%. Компанія володіє в Україні двома заводами – в Миргороді та Моршині. У 2022-му році виторг компанії впав на 18%, до 4,6 млрд грн. Скоригований показник EBITDA зменшився в три рази — до 297 млн грн, розповів в інтервʼю NV СЕО компанії Марко Ткачук. 

Коли АРМА тільки оголосила конкурс, це викликало невдоволення як потенційних учасників, так і міноритарних акціонерів компанії. 

По-перше, управителя шукають лише на частину корпоративних прав IDS, які розповсюджуються на підприємство в Моршині (завод «Оскар» та дистрибуторську компанію). Акції «Миргородського заводу мінеральних вод» в конкурс не ввійшли.   

По-друге, більша частина (50,01%) арештованих акцій належить особам, проти яких не застосовано антиросійські санкції. «Ці акціонери будуть захищати свої права в судах», – заявила 24 лютого 2023-го пресслужба компанії. 

Кому належить IDS Ukraine

Мажоритарними акціонерами IDS Ukraine були співвласниками «Альфа-Груп», російські бізнесмени Михайло Фрідман та його партнери. В кінці лютого 2022-го року Європейський союз запровадив санкції проти Фрідмана та його бізнес-партнера Петра Авена. В Україні санкції проти російського бізнесмена та його партнерів по «Альфа-Банку» ввели лише у  жовтні 2022-го. Ще влітку російські акціонери безоплатно передали 7,73% акцій материнської компанії IDS Borjomi International. Після чого частка підсанкційних росіян зменшилась в українській компанії до 49,99%. За словами міноритарного акціонера Всеволод Біласа інші частки виробника мінеральних вод розподілені так: 34% акцій мають громадяни Великої Британії, члени сім’ї Бадрі Патаркацишвілі, а близько 10% розділені між міноритарними акціонерами. 

Судові рішення, щодо арешту корпоративних прав на користь акціонерів IDS можуть нівелювати результати конкурсу, пояснює керуючий партнер адвокатського об’єднання «Чудовський та партнери» Ігор Чудовський. 

Шестопалов з HD-group каже, що готовий входити в управління підприємством, але не боротися за нього. 

«Уже в перших діях відбуваються незаконні кроки, потім будуть гірші наслідки», – припускає власниця виробника питної води і дитячого харчування «Еконія» Ірина Варагаш. Її компанія не брала участі у конкурсі, хоча й працює на ринку бутильованої води. 

Також не брали участі в конкурсі й інші гравці ринку. Наприклад, транснаціональна «Кока-кола Беверіджес» і Dragon Capital, що володіє виробником мінеральної води «Трускавецька».

Потенційні учасники критикували дизайн конкурсу від АРМА. Основні претензії – мало часу на підготовку документів і не зрозумілий механізм управління активами. АРМА відвело девʼять робочих днів, коли претенденти мали проаналізувати обʼєкт управління, сформулювати стратегію (що є умовою конкурсу) та скласти фінансовий прогноз, щоб визначити очікуваний дохід держбюджету від управління, написав в колонці видання NV власник і СЕО інвесткомпанії Dragon Capital Томаш Фіала. Його компанія хотіла взяти участь у конкурсі, проте так і не подала документи. Фіала закликав зупинити конкурс.

Фіала і «Трускавецька»

Фіала і «Трускавецька»

Dragon Capital належить прямий конкурент «Моршинської» – компанія «Аква-Еко». Вона виробляє і продає мінеральну воду під торговою маркою «Трускавецька». Цей актив Фіала придбав у вересні 2021-го у міжнародної групи компаній IDS Borjomi International. Forbes оцінював угоду у $3-5 млн.

Схожі претензії до конкурсу і в засновника Concorde Capital Ігоря Мазепи (не приймає участь). «Це компанія світового рівня, яка має домінуючу долю ринку в Україні. І дійсно давати на подачу документів вісім робочих днів замало», – каже він. На думку Мазепи, якби держава не шукала управителя, а продавала компанію, можна було б залучити світових гравців. 

Ще одна претензія – незрозуміло, як управляти активом. За законом про АРМА, управителю потрібно буде погоджувати свої дії щодо компанії з власниками. «Тобто, АРМА пропонує переможцю конкурсу погоджувати свої дії з підсанкційним російським олігархом, який навіть після арешту акцій залишається їх власником?!, – пише Фіала. – Висновок наших юристів однозначно це підтверджує».  

Менеджмент і міноритарні акціонери IDS Ukraine не визнають законність арешту всіх 100% корпоративних прав і прагнуть зберегти операційний контроль над активами. «Хочу підкреслити, що лише 49,99% корпоративних прав належить акціонерам, стосовно яких введено санкції. Але більша частина компанії, а саме 50,01% належить особам та інституціям, щодо яких немає жодних санкцій! Їх права порушено, – зазначив Ткачук у коментарі NV. – Ми як компанія будемо боротися за збереження операційної діяльності бізнесу». 

Раніше топменеджмент компанії запропонували держорганам заключити меморандум, і взяти на себе зобов’язання ефективно управляти компанією. 

Чи відповіли держоргани і що містилось у їх відповіді, невідомо.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні