Категорія
Новини
Дата

Вплив повітряних тривог. Рівень орендного доходу в ТРЦ Києва впав на 40–50%

У 2022 році дохід з оренди в столичних торгово-розважальних центрах удвічі зменшився, йдеться в дослідженні Colliers Ukraine, що є в розпорядженні Forbes.

Головні матеріали Forbes Ukraine. Раз на тиждень на вашій пошті.

Ключові факти 

  • У 2022 році орендарі були вимушені вдвічі знизити орендні ставки в професійних ТРЦ Києва. До війни, у 2021 році, квадратний метр у найкращих обʼєктах вартував, у середньому, $60 за кв.м на місяць.
  • З квітня 2022 року, коли ТРЦ відновили свою роботу, орендарі й орендодавці про оплату домовляються індивідуально. Як правило, йдеться про знижку на базову ставку або ж її скасування при збереженні інших платежів.
  • Причинами, через які ТРЦ змушені йти на поступки орендарям, є падіння обороту ритейлерів. Виторг у них впав через зниження купівельної спроможності покупців, а також через девальвацію.
  • Серйозно вплинули й повітряні тривоги. «З квітня 2022 року сумарний час вимушеного закриття київських ТРЦ, зокрема через тривоги, відключення світла, склав понад 30 діб», – зазначає провідний експерт Colliers Ukraine у галузі торговельної нерухомості Ігор Заболоцький. 
  • Станом на кінець 2022 року, рівень вакантності у київських ТРЦ сягнув 15%. Це найвищий показник за останні 10 років, йдеться в дослідженні Colliers Ukraine. Однак цей показник разюче відрізняється в кожного окремого ТЦ. Професійні торгові центри, які розташовані в густонаселених масивах, зберегли рівень вакантності на рівні до 10%.

Контекст

У березні 2022 року рівень вакантності в столичних торгових центрах знаходився на позначці 11,5%, підрахували в UTG. Особливо зростання вільних площ вплинуло на ТРЦ регіонального формату, вакантність в яких сягнула показника в 30,9%. Також збільшення вакантності відбулося в ТРЦ окружного формату, де показник – 19,2%.

ТРЦ активно шукають нові форми використання площ, що звільнились: залучають нестандартних орендарів на кшталт ЦНАПів і музеїв, або використовують їх в якості локацій для проведення заходів та навіть виставок, розповідала директорка «Української торгової гільдії» Євгенія Локтіонова.

Матеріали по темі
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні