Ілля Полосухін, співзасновник NEAR Protocol, і Антон Вайсбурд, співзасновник Datrics. /Колаж Анна Наконечна
Категорія
Інновації
Дата

Український стартап Datrics отримав інвестиції від топової блокчейн-компанії NEAR Protocol. Навіщо їм перехід на бік Web3 посеред криптозими

Ілля Полосухін, співзасновник NEAR Protocol, і Антон Вайсбурд, співзасновник Datrics. Фото Колаж Анна Наконечна

Український стартап Datrics швидко навчився робити гроші, продаючи аналітичні сервіси банкам. Тепер він хоче заробляти на блокчейні – навіть попри те, що ринок криптовалют летить у прірву. Знайшовся й інвестор – давні друзі із NEAR Protocol із капіталізацією в $3 млрд. Нащо випускник легендарного Y Combinator ставить на крипту під час кризи?

Як мотивувати команду не збавляти темп у надскладних умовах? Дізнайтесь 25 квітня на форумі «Надлюди» від Forbes. Купуйте квиток за посиланням!

«Ми цінні тим, що можемо розвʼязати аналітичну проблему швидше і дешевше, ніж це можна зробити без Datrics», – каже про продукт засновник та СЕО Datrics Антон Вайсбурд. Хмарну платформу, що допомагає бізнесу глибоко аналізувати великі обсяги інформації, разом із Кирилом Кіріковим та Володимиром Софінським він почав робити у 2019-му. За два роки стартап уже мав три сотні клієнтів та путівку до Y Combinator – одного із найвідоміших стартап-інкубаторів світу.

Datrics задумали для класичних компаній із Web2-світу, серед користувачів – банки та аналітичні фірми. Але за останній рік стався істотний зсув у бік Web3-проєктів, багато з них розробляють рішення на блокейні NEAR. Наразі їхня частка вже близько 60%, каже Вайсбурд. Сюди зараховують і компанії, що поступово переходять від звичайного бізнесу до Web3.

Зсув у бік блокчейну триває вже близько року. Він почався зі співпраці з майбутнім інвестором NEAR Protocol. Важлива складова Web3-стартапу українця Іллі Полосухіна та російського емігранта Олександра Скіданова – розробники децентралізованих додатків (dApps) для майже 10 млн користувачів NEAR.

Команда Datrics робила для dApps аналіз даних, що зберігаються у блокчейні NEAR та поза ним. За пів року над цими проєктами працювала вже половина співробітників Datrics. Один з них – аналітичний сервіс Wombi, який очолив колишній топменеджер «материнського стартапу» Ігор Кауфман. Допоміг і бекграунд Кірікова – до свого стартапу він працював у компанії 4irelabs, що займається блокчейн-розробкою.

У серпні 2022-го співпраця вилилася у стратегічну інвестицію і подвоєння залучених Datrics коштів. Угоду закрили із NEAR Foundation – неприбуткової організації зі штаб-квартирою у Швейцарії, що опікується юридичними та фінансовими справами NEAR Protocol. Оголосили про неї у середині вересня.

Вклад NEAR та деталі угоди сторони не розкривають. «Цифри співставні з усіма нашими попередніми раундами», – окреслює порядок чисел співзасновник стартапу Антон Вайсбурд. Із моменту заснування Datrics залучив понад $1,5 млн.

З часу минулого раунду у серпні 2021-го команда стартапу зросла на 50% – до 30 осіб. Замість стандартної оцінки Datrics тоді отримав valuation cap у більш як $10 млн. Наразі цей показник значно зріс разом із компанією, стверджує Вайсбурд. Річний виторг, за його словами, перевищує семизначну цифру, тобто щонайменше $1 млн.

«У Web3-світі партнерства швидше будуються і швидше рухаються, ніж у традиційному Web2», – посміхається Вайсбурд.

з особистого архіву

Засновники Datrics: Кирило Кіріков, Володимир Софінський і Антон Вайсбурд. Фото з особистого архіву Фото з особистого архіву

Непрості зв’язки у Web3-світі

Для Datrics це не півот, а новий напрям бізнесу – послуги для традиційних компаній нікуди не поділися. Для dApps теж роблять аналітику, але з акцентом на бізнес-аналіз. «Їм потрібне кінцеве рішення, допомога з тим, як залучати нових користувачів», – каже Вайсбурд.

Засновників NEAR і Datrics пов’язують не лише дружба й ангельські інвестиції. Вайсбурд, а також Кіріков і Полосухін – троє з понад дюжини партнерів запущеного наприкінці минулого року венчурного фонду SID.

Угода з NEAR має й другу частину, що лише посилює зв’язки. Крім Y Combinator, у Datrics вклалися AltaIR Capital Ігоря Рябенького, ICU Ventures, дві венчурні структури із орбіти IT-компанії Sigma Software – інкубатор Sigma Software Labs та фонд Inspirium Laboratories. Серед ангелів – засновник People.AI Олег Рогинський та екстопменеджер Facebook Нік Білогорський, що наразі просуває у США благодійну платформу Nova Ukraine.

Засновники Datrics та частина інвесторів зробили cash-out і конвертували виручені від продажу часток кошти у токени NEAR. Це стало своєрідною інвестицією у розвиток екосистеми, зокрема в український хаб NEAR UA.

На створення 120 таких регіональних хабів NEAR Protocol залучив $350 млн від Tiger Global, казав Forbes Полосухін. За час криптозими капіталізація NEAR впала вчетверо – із пікових $12,4 млрд до $3 млрд станом на 20 вересня. Токен подешевшав до $3,92, свідчать дані CoinMarketCap.

Та фаундера це турбує мало. NEAR Protocol конкурує із відомими блокчейнами – Ethereum, Solana, Polygon та іншими. Тож треба нарощувати екосистему додатків та рішень навколо свого.

Будувати український хаб вирішили у січні 2022-го, наразі у ньому 50 людей. Більшість через війну тимчасово перебазувалася до Лісабону, як і половина команди Datrics. За активністю, кількістю проєктів та залучених коштів він один із найбільших. «По суті, хаб України – це європейський хаб», – каже Євген Шапошніков, який керує маркетингом та івентами у NEAR UA. Операційкою та наймом команди опікується операційна директорка Юлія Скофенко. Інші хаби розташовані у В’єтнамі, Південній Кореї, Нігерії, Латинській Америці та на Балканах.

Наразі у NEAR UA вже є окремий екосистемний фонд для інвестицій у Web3-стартапи на ранніх стадіях, venture builder, що їх підтримуватиме, департаменти маркетингу та івентів.

Україна має всі шанси стати наступним світовим криптоцентром, казав на виступі у Києві творець Ethereum Віталік Бутерін. Datrics планує прискорити справдження цього прогнозу. Роль СЕО та операційка перейдуть до Софінського. Вайсбурд та Кіріков перемістяться до ради директорів стартапу й більше розвиватимуть спільноту NEAR UA.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні