Ілля Полосухін, співзасновник NEAR Protocol, і Антон Вайсбурд, співзасновник Datrics. /Колаж Анна Наконечна
Категорія
Інновації
Дата

Український стартап Datrics отримав інвестиції від топової блокчейн-компанії NEAR Protocol. Навіщо їм перехід на бік Web3 посеред криптозими

Ілля Полосухін, співзасновник NEAR Protocol, і Антон Вайсбурд, співзасновник Datrics. Фото Колаж Анна Наконечна

Український стартап Datrics швидко навчився робити гроші, продаючи аналітичні сервіси банкам. Тепер він хоче заробляти на блокчейні – навіть попри те, що ринок криптовалют летить у прірву. Знайшовся й інвестор – давні друзі із NEAR Protocol із капіталізацією в $3 млрд. Нащо випускник легендарного Y Combinator ставить на крипту під час кризи?

Головні матеріали Forbes Ukraine. Раз на тиждень на вашій пошті.

«Ми цінні тим, що можемо розвʼязати аналітичну проблему швидше і дешевше, ніж це можна зробити без Datrics», – каже про продукт засновник та СЕО Datrics Антон Вайсбурд. Хмарну платформу, що допомагає бізнесу глибоко аналізувати великі обсяги інформації, разом із Кирилом Кіріковим та Володимиром Софінським він почав робити у 2019-му. За два роки стартап уже мав три сотні клієнтів та путівку до Y Combinator – одного із найвідоміших стартап-інкубаторів світу.

Datrics задумали для класичних компаній із Web2-світу, серед користувачів – банки та аналітичні фірми. Але за останній рік стався істотний зсув у бік Web3-проєктів, багато з них розробляють рішення на блокейні NEAR. Наразі їхня частка вже близько 60%, каже Вайсбурд. Сюди зараховують і компанії, що поступово переходять від звичайного бізнесу до Web3.

Зсув у бік блокчейну триває вже близько року. Він почався зі співпраці з майбутнім інвестором NEAR Protocol. Важлива складова Web3-стартапу українця Іллі Полосухіна та російського емігранта Олександра Скіданова – розробники децентралізованих додатків (dApps) для майже 10 млн користувачів NEAR.

Команда Datrics робила для dApps аналіз даних, що зберігаються у блокчейні NEAR та поза ним. За пів року над цими проєктами працювала вже половина співробітників Datrics. Один з них – аналітичний сервіс Wombi, який очолив колишній топменеджер «материнського стартапу» Ігор Кауфман. Допоміг і бекграунд Кірікова – до свого стартапу він працював у компанії 4irelabs, що займається блокчейн-розробкою.

У серпні 2022-го співпраця вилилася у стратегічну інвестицію і подвоєння залучених Datrics коштів. Угоду закрили із NEAR Foundation – неприбуткової організації зі штаб-квартирою у Швейцарії, що опікується юридичними та фінансовими справами NEAR Protocol. Оголосили про неї у середині вересня.

Вклад NEAR та деталі угоди сторони не розкривають. «Цифри співставні з усіма нашими попередніми раундами», – окреслює порядок чисел співзасновник стартапу Антон Вайсбурд. Із моменту заснування Datrics залучив понад $1,5 млн.

З часу минулого раунду у серпні 2021-го команда стартапу зросла на 50% – до 30 осіб. Замість стандартної оцінки Datrics тоді отримав valuation cap у більш як $10 млн. Наразі цей показник значно зріс разом із компанією, стверджує Вайсбурд. Річний виторг, за його словами, перевищує семизначну цифру, тобто щонайменше $1 млн.

«У Web3-світі партнерства швидше будуються і швидше рухаються, ніж у традиційному Web2», – посміхається Вайсбурд.

з особистого архіву

Засновники Datrics: Кирило Кіріков, Володимир Софінський і Антон Вайсбурд. Фото з особистого архіву Фото з особистого архіву

Непрості зв’язки у Web3-світі

Для Datrics це не півот, а новий напрям бізнесу – послуги для традиційних компаній нікуди не поділися. Для dApps теж роблять аналітику, але з акцентом на бізнес-аналіз. «Їм потрібне кінцеве рішення, допомога з тим, як залучати нових користувачів», – каже Вайсбурд.

Засновників NEAR і Datrics пов’язують не лише дружба й ангельські інвестиції. Вайсбурд, а також Кіріков і Полосухін – троє з понад дюжини партнерів запущеного наприкінці минулого року венчурного фонду SID.

Угода з NEAR має й другу частину, що лише посилює зв’язки. Крім Y Combinator, у Datrics вклалися AltaIR Capital Ігоря Рябенького, ICU Ventures, дві венчурні структури із орбіти IT-компанії Sigma Software – інкубатор Sigma Software Labs та фонд Inspirium Laboratories. Серед ангелів – засновник People.AI Олег Рогинський та екстопменеджер Facebook Нік Білогорський, що наразі просуває у США благодійну платформу Nova Ukraine.

Засновники Datrics та частина інвесторів зробили cash-out і конвертували виручені від продажу часток кошти у токени NEAR. Це стало своєрідною інвестицією у розвиток екосистеми, зокрема в український хаб NEAR UA.

На створення 120 таких регіональних хабів NEAR Protocol залучив $350 млн від Tiger Global, казав Forbes Полосухін. За час криптозими капіталізація NEAR впала вчетверо – із пікових $12,4 млрд до $3 млрд станом на 20 вересня. Токен подешевшав до $3,92, свідчать дані CoinMarketCap.

Та фаундера це турбує мало. NEAR Protocol конкурує із відомими блокчейнами – Ethereum, Solana, Polygon та іншими. Тож треба нарощувати екосистему додатків та рішень навколо свого.

Будувати український хаб вирішили у січні 2022-го, наразі у ньому 50 людей. Більшість через війну тимчасово перебазувалася до Лісабону, як і половина команди Datrics. За активністю, кількістю проєктів та залучених коштів він один із найбільших. «По суті, хаб України – це європейський хаб», – каже Євген Шапошніков, який керує маркетингом та івентами у NEAR UA. Операційкою та наймом команди опікується операційна директорка Юлія Скофенко. Інші хаби розташовані у В’єтнамі, Південній Кореї, Нігерії, Латинській Америці та на Балканах.

Наразі у NEAR UA вже є окремий екосистемний фонд для інвестицій у Web3-стартапи на ранніх стадіях, venture builder, що їх підтримуватиме, департаменти маркетингу та івентів.

Україна має всі шанси стати наступним світовим криптоцентром, казав на виступі у Києві творець Ethereum Віталік Бутерін. Datrics планує прискорити справдження цього прогнозу. Роль СЕО та операційка перейдуть до Софінського. Вайсбурд та Кіріков перемістяться до ради директорів стартапу й більше розвиватимуть спільноту NEAR UA.

Матеріали по темі
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні