Криптозима змусила колись процвітаючі фірми оголошувати про банкрутство, а інвесторів – нервово розпродавати криптоактиви /Shutterstock/Колаж Олександра Карасьова
Категорія
Інновації
Дата

Трильйони доларів на вітер. Великий гід Forbes про наслідки криптозими

9 хв читання

Криптозима змусила колись процвітаючі фірми оголошувати про банкрутство, а інвесторів – нервово розпродавати криптоактиви Фото Shutterstock/Колаж Олександра Карасьова

Ведмежий ринок не відступає. Криптокредитори змушені починати процедуру банкрутства, криптобіржі вдаються до масових скорочень та ліквідації активів. Схоже, що ведмідь у секторі цифрової валюти ще не готовий до сплячки.

Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟

Загроза світової рецесії і найгірша інфляція за останні понад 40 років спричинили хаос на молодому ринку криптовалюти цього року. Так звана криптозима змусила колись процвітаючі фірми оголошувати про банкрутство, а інвесторів – нервово розпродавати криптоактиви.

Економічні катаклізми зʼїли майже $2 трлн ринкової вартості крипторинку, заморозили мільярди доларів і залишили тисячі людей без роботи. Але це може бути лише початком.

«Інші скоро теж почнуть повідомляти про проблеми, тому не думаю, що все обмежиться поточними негараздами», – сказав Маркус Сотіріу, аналітик у лондонській фірмі GlobalBlock, минулого місяця.

Він зауважив, що майже дюжину фірм, серед яких і Vauld, яку підтримує Пітер Тіль, очікує невідомість після того, як вони закрили доступ клієнтам до їхніх фондів або почали процедуру реструктуризації протягом останнього місяця. «Неприємності триватимуть протягом певного часу», – прогнозує він.

Всі можуть лише гадати, чи поточна криптозима буде такою ж суворою і тривалою, як у 2014-му і 2018-му. У 2018 році біткоїн втратив 80% своєї вартості, а сотні нових криптовалют канули у небуття. Сотіріу припускає, що поточний спад може тривати до 12 місяців, якщо тільки ріст інфляції не уповільниться.

Заспокоєння росту інфляції дозволило б Федеральному резерву більше не піднімати облікову ставку, адже її підвищення робить більш ризиковані активи не такими привабливими для інвесторів. Аналітики не дійшли єдиної думки про те, коли інфляція «заспокоїться».

«Будь-якому фінансовому ринку необхідний розвиток і еволюція», – стверджує Матео Танте Перрукьйо, партнер у фірмі Wave Financial, що інвестує у крипто. Він вважає, що цінам на криптовалюту знадобиться принаймні шість місяців – максимум 2 роки, щоб відновитися, як це було раніше.

«Та у цієї криптозими своя особливість», – додає він, вказуючи на хвилю інституційних грошей – від Tesla, Goldman Sachs, Morgan Stanley та інших. Саме такі гіганти вплинули на те, що під час пандемії поширення криптовалюти суттєво збільшилося: «Коли ми неминуче прийдемо до ринку із великою кількістю учасників, він стане стабільнішим і здоровішим, на ньому буде менше спекуляцій і більше надійних інвестиційних стратегій».

Поки криптоінвестори чекають на краще майбутнє, Forbes відслідкував усі наслідки поточної криптозими, серед яких: скорочення, стрімке падіння цін і рекордні розпродажі активів. Та є тут і порятунки та поглинання, які можуть дещо поліпшити ситуацію. Наразі знаємо про такі негативні наслідки:

Трильйони в трубу

Низькі облікові ставки і заохочувальні заходи від уряду призвели до стрімкого зростання цін на криптовалюту під час пандемії. А от рішення Федерального резерву зупинити зростання інфляції за допомогою підвищення облікової ставки «заморозило» інтерес інвесторів до крипто. У листопаді 2021-го ринок криптовалюти оцінили у рекордну суму – понад $3 трлн. Але цього липня ринок втратив 70% своєї вартості, і це найгірший результат за весь час. З того часу ринок піднявся на 33%, але, згідно із CoinGecko, поточна оцінка ринку все одно на понад 60% нижча за найвищу.

Токен luna від Terra, колись одна із найуспішніших крипто, яку оцінювали у понад $40 млрд, за один тиждень у травні майже повністю знецінився. Це сталося після того, як TerraUSD, стейблкоїн, який повинен був утримувати ціну в $1, після падіння ринків не зміг більше цього робити.

А тим часом топові крипто біткоїн, етер (ефір) і BNB впали відповідно на 70%, 75% і 65% від їх найвищої вартості. Коли такі стрімкі падіння траплялися у минулому, на відновлення ринку знадобилися роки. Наприклад, коли на початку 2017-го нові суворі правила регуляторів призвели до суворої криптозими, знадобилося понад 1000 днів, щоб найбільша криптовалюта у світі піднялася до нових висот.

Тисячі скорочених співробітників

Від червня криптовалютні компанії скоротили понад 3000 працівників. Найбільше не пощастило працівникам Coinbase: 14-го червня компанія звільнила 1180 співробітників, або 18% штату. Це сталося за кілька тижнів після того, як гендиректор-мільярдер Браян Армстронґ попередив інвесторів про те, що потенційна рецесія може призвести до затяжного ведмежого ринку для криптовалюти.

У повідомленні, в якому Армстронґ розповів про скорочення, він сказав, що готується «до найгіршого», і визнав, що компанія «виросла надто швидко» під час пандемічного бичачого ринку. Один колишній співробітник написав у LinkedIn, що «це було неочікувано і важко». Інші описали скорочення як «раптові» і «несподівані».

Також у червні криптобіржа близнюків-мільярдерів Вінкльвоссів Gemini повідомила, що теж скоротить близько 10% з 1000 своїх працівників. Crypto.com зібралася попрощатися із 5% штату – це приблизно 260 людей, а BlockFi – із 20%, або 170 співробітниками.

З того часу, за деякими повідомленнями, Celsius скоротила 150 працівників, а австрійська трейдингова платформа Bitpanda позбулася 270 робочих місць, назвавши це кроком, який «треба було зробити, щоб пережити цей шторм і вийти з нього фінансово стабільними».

Скорочення тривають лише останні два місяці. 14 липня до них вдався і NFТ-маркетплейс OpenSea, який звільнив 20% свого штату. У січні цей чотирирічний стартап оцінили у приголомшливі $13,3 млрд завдяки палкому інтересу до NF-токенів, який з того часу суттєво згас.

«Наша реальність така, що ми потрапили в ідеальний шторм, що поєднує криптозиму і широку макроекономічну нестабільність, і нам треба підготуватися», – сказав під час оголошення про скорочення гендиректор OpenSea Девід Фінзер, який разом із співзасновником маркетплейсу Алексом Аталлахом став цього року мільярдером. За даними LinkedIn, в компанії працює понад 750 людей.

За кілька днів після цього оголошення Blockchain.com повідомляє про скорочення 25% співробітників. Genesis, брокерська фірма, що займається крипто і належить Digital Currency Group Баррі Зільберта, 17 серпня оголосила про скорочення 20% співробітників, а це десятки людей. Давній гендиректор компаній пішов у відставку.

Наша реальність така, що ми потрапили в ідеальний шторм, що поєднує криптозиму і широку макроекономічну нестабільність, і нам треба підготуватися.

Девід Фінзер, гендиректор OpenSea

Деяким фірмам довелося проводити кілька хвиль скорочень. За кілька днів після першого масового скорочення Gemini попрощалася ще з десятками співробітників у липні. За деякими повідомленнями, після оголошення про скорочення у червні Crypto.com звільнив іще сотні працівників. Представник компанії відмовився назвати кількість скорочених співробітників, а лише зазначив, що фірма «оптимізувала свій штат, щоб підлаштуватися до зовнішніх економічних обставин».

Рекордні розпродажі

Інвестори масово поквапилися забирати свої кревні з криптоінвестиційних фондів і зробили це так швидко, що біткоїн впав до найнижчої позначки за останні18 місяців. За даними CoinShares, від 13 до 17 червня з таких фондів загалом вийшло $423 млн, що перевищило усі інвестиції цього року і попередній рекорд відтоку у $198 млн, який зафіксували у січні.

$21,6 млрд – саме така загальна вартість криптопродуктів під управлінням фондів була у червні. Аналітик CryptoCompare написав у звіті, що з травня по червень ця вартість впала на 37%, досягши рекордно низького рівня.

Аналітик зазначив, що обвал luna і «загроза ліквідації активів» посіяли серед інвесторів паніку. А Bank of America повідомив, що з часу пікових показників у листопаді кількість його клієнтів, які використовують криптовалюти, впала на понад 50%, і тепер їх менше 500 000.

Канадський майнер Bitfarms, який потрапив у заголовки у січні, коли разом із Tesla і MicroStrategy вирішив купити біткоїнів на корпоративні гроші, теж наважився продавати. Наприкінці червні компанія позбулася 3000 біткоїнів – це майже половина її запасів – за $62 млн.

Навіть успішні криптофірми повинні рахуватися із мінливістю ринку. Core Scientific, один із головних майнерів, у червні продав більшість своїх біткоїнів у середньому по $23 000 за одиницю, отримавши понад $167 млн. У своїй заяві гендиректор компанії Майк Левітт причиною розпродажу назвав «неймовірний стрес», спричинений слабким ринком, вищою обліковою ставкою й «історичною інфляцією».

«Продавати біткоїни на фінальних стадіях ведмежого ринку – це типова поведінка для майнерів біткоїну», – пояснює Сотіріу, зазначивши, що деяким фірмам знадобляться гроші, щоб покрити витрати або щоб залишатися платоспроможними, адже висока інфляція призведе до росту операційних витрат.

Jamel Toppin for Forbes

«Рецесія може призвести до ще однієї криптовалютної зими і триватиме значний період», – написав у листі Браян Армстронґ, засновник Coinbase, оголосивши про звільнення в червні Фото Jamel Toppin for Forbes

Мільярди замороженої готівки

Посилаючись на «екстремальні ринкові умови», 13 червня криптокредитор Celsius став першою великою платформою, що призупинила зняття і переведення коштів між рахунками клієнтів. За кілька днів інші вжили схожих заходів: Babel Finance, CoinFLEX і Voyager заморозили зняття коштів. З того часу лише Voyager відновив транзакції, дозволивши за добу переводити до $100 000 від 11 серпня.

Що далі, то більше компаній почало вдаватися до заморожень. Наприкінці липня сингапурська криптобіржа Zipmex тимчасово призупинила виведення готівки, вказавши на волатильність ринку і фінансові проблеми із неназваним бізнес-партнером; протягом дня переведення готівки дозволили знову, а трейдинг все ще неможливий.

Ці фірми у справді неприємному положенні, адже вони безвідповідально поводилися із грошима клієнтів, зазнали невдачі і тепер не можуть повернути гроші клієнтам – і нема гарантії, що це взагалі колись станеться.

У інших справи гірші: 8 серпня сингапурський криптокредитор Hodlnaut одним із останніх заморозив можливість знімати кошти. Фірма, у якої під управлінням активів на близько $500 млн від тисяч клієнтів, звинуватила у нововведеннях, серед яких припинення обміну токенами і прийому вкладів, «нещодавні ринкові умови». В Hodlnaut кажуть, що вони працюють над тим, щоб захистити «довгострокові інтереси» їхніх користувачів.

«Ці фірми у справді неприємному положенні, адже вони безвідповідально поводилися із грошима клієнтів, зазнали невдачі і тепер не можуть повернути гроші клієнтам – і нема гарантії, що це взагалі колись станеться», – пояснює Сотіріу.

Під час нещодавнього квартального звіту Coinbase, яка котирується на біржі, попередила про такий ризик. Там сказали, що у разі банкрутства компанії до клієнтів будуть ставитися як до «ненадійних кредиторів» або позичальників без застави.

Банкрутство і ліквідація

Низка криптофірм просто не витримує напруження. 27-го червня Voyager відправив повідомлення про дефолт проблемному сингапурському гедж-фонду крипто Three Arrows Capital (3AC), який не зміг зробити виплати за кредитами у біткоїнах і стейблкоїнах на $675 млн.

Колись 3AC управляв активами на $3 млрд, але сингапурські фінансові регулятори покарали фірму наприкінці червня за надання неправдивої інформації та наявність дозволу на управління максимально лише $250 млн.

До проблем 3AC додався і розпродаж ризикованих інвестицій, серед яких, як повідомляють, були великі вкладення кредитних коштів у Grayscale Bitcoin Trust і близько $200 млн у нині знецінену luna. Були повідомлення про те, що 29 червня суд Британських Віргінських островів призначив 3AC ліквідувати його активи, визнавши гедж-фонд неплатоспроможним; того ж дня компанія подала документи на банкрутство.

Якщо великі установи шукають проблемні криптоактиви, це означає, що вони вірять у відновлення індустрії навіть попри те, що теперішня ситуація залишає бажати кращого.

5 липня, лише за кілька днів після призупинення трейдингу на своїй платформі, компанія Voyager подала документи на банкрутство. «Хоч я непохитно вірю у майбутнє компанії, затяжна волатильність і проблеми крипторинку вимагають від нас рішучих кроків», – сказав гендиректор Voyager Стівен Ерліх. В документах до суду фірма написала про понад 100 000 кредиторів і активів на суму до $10 млрд.

Celsius став наступною жертвою ведмежого ринку, почавши процедуру банкрутства 13 липня. Компанія повідомила про активи на суму від $1 млрд до $10 млрд, боргові зобовʼязання на приблизно ту ж суму і десятки кредитів на мільйони доларів кожен, серед інших, Alameda Research Сема Бенкмана-Фріда, брокерської фірми Covar.io і інвестиційної фірми Invictus Capital. «Це правильне рішення для нашої громади і компанії», – написав у заяві співзасновник і гендиректор компанії Алекс Машинський.

І це ще не кінець: після заборону на зняття готівки Vauld оголосила про те, що розглядає можливості реструктуризації боргів. Трирічна компанія Hodlnaut 13 серпня подала до Вищого суду Сингапуру заяву про захист від вимог кредиторів. На своєму сайті компанія написала, що хоче уникнути «примусової ліквідації», яка змусить її продавати активи користувачів за «заниженими» цінами.

Порятунки і надія

Деякі криптокомпанії сподіваються, що більш стабільні товариші по цеху зможуть їх врятувати. 1 липня FTX Бенкман-Фріда підписала угоду про покупку побитого життям BlockFi за $240 млн.

«Ми готові піти на дещо невигідну угоду, якщо вона стабілізує справи і захистить користувачів», – сказав криптомільярдер в коментарі Forbes у червні після того, як надав BlockFi і Voyager кредитну лінію на $750 млн через FTX і Alameda. Пізніше він повідомив про те, що у FTX є ще «кілька мільярдів», щоб допомогти проблемним компаніям.

А тим часом повідомляють про те, що Goldman Sachs хоче залучити $2 млрд, щоб викупити проблемні активи Celsius, а інші традиційні установи зацікавлені у такому плані.

«Інстинкти мені підказують, що коли всі інші відступають, саме час активно наступати у напрямку того, чого всі бояться, – сказала гендиректорка Fidelity Еббі Джонсон, коли її спитали про її третю криптозиму. – Зазвичай це правильне рішення».

«Це дає надію, – каже Данте Перрукьйо. – Якщо великі установи шукають проблемні криптоактиви, це означає, що вони вірять у відновлення індустрії навіть попри те, що теперішня ситуація залишає бажати кращого».

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні