Партнери SID Venture Partners Fund
Категорія
Інновації
Дата

У чергу за стартапами. Українські IT-підприємці запустили інвестфонд SID на $15 млн. Як його наповнять та витратять

5 хв читання

Партнери SID Venture Partners Fund

7 грудня в Україні запустили новий венчурний фонд із фокусом на стартапи на ранніх стадіях SID Venture Partners Fund. За 4–5 років він планує зайти у 30–50 проєктів із українськими засновниками із середнім чеком $300 000. Серед керівних партнерів – засновники IT-компаній Sigma Software, Ideasoft та стартап Datrics. Який у них план?

⚡️ Хто, на вашу думку, заслуговує на звання «Підприємець року 2024»? Дізнайтесь більше про кожного з кандидатів та проголосуйте за посиланням. Ваш голос визначить переможця номінації «Вибір аудиторії».

Як влаштований SID

SID має девʼять генеральних партнерів, які так чи інакше повʼязані зі шведсько-українською IT-компанією Sigma Software. Вони вкладуть у фонд 7–10%, або до 1,5 млн, обіцяє співзасновник Sigma Software та керівний партнер SID Дмитро Вартанян. Мета – підняти $15 млн. Для цього залучатимуть зовнішніх інвесторів з обмеженими правами. Поріг входу – $0,2–1 млн. Зобовʼязання зібрано приблизно на половину фонду, каже Вартанян. Самі гроші SID отримає протягом 3–5 років через процедуру виклику капіталу.

Інтерес до SID підтвердили близько десяти потенційних LP, каже Вартанян. Серед них – власник Danir Group, шведського співвласника Sigma Software, Дан Олофссон та засновник українського аутсорсера N-IX Андрій Павлів. Також до нового фонду приєднався американський підприємець Євген Нонко – співзасновник страхового стартапу MediaAlpha. У жовтні 2020 року компанія зібрала $175,7 млн у ході IPO на Нью-Йоркській фондовій біржі – трохи більше як за рік її капіталізація оцінюється в $968,6 млн.

Засновники хочуть залучати і «малих LP» – айтішників, які готові вкладати по $5000 – 10 000. «Наразі людина з невеликим чеком не має можливості проінвестувати в якийсь фонд, – каже CEO Sigma Software Валерій Красовський. – Потрібно бути акредитованим інвестором, а це є досить складною процедурою».

Ангельські інвестори можуть обʼєднуватися в синдикати, щоб укладати угоди разом з великими фондами. Приклад – ICLUB у TA Ventures Вікторії Тігіпко. У SID вигадали своє рішення – зареєструвати компанію, яка буде частиною фонду. У неї можна буде інвестувати гроші з українських рахунків і вкладатися в стартапи. Механізм наразі не обкатаний – запустити його розраховують до середини 2022 року.

Умови для всіх інвесторів однакові. Протягом перших пʼяти років SID стягує 2,5% management fee від залученого капіталу, далі – 2%. У разі екзиту інвестор отримує 100% вкладених коштів за все, що зверху – платить 20% винагороди за успіх. SID розрахований на десятирічний цикл фонду: 3–5 років активного інвестування, решта стадії зростання та екзити.

«Я як супер-оптиміст по життю хотів би кожну нашу інвестицію бачити як майбутнього єдинорога», – сміється Красовський. Реалістичний план скромніший – вийти на прибутковість 3–5х за весь період існування фонду. Як цього досягти? SID робить ставку на досвід засновників.

У чергу за стартапами. Українські IT-підприємці запустили інвестфонд SID на $15 млн. Як його наповнять та витратять /Фото 1

Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров та співзасновник Sigma Software Валерій Красовський

Венчурний досвід Sigma Software

Пʼятеро засновників Sigma Software – старожили українського IT-ринку. 2002-го Валерій Красовський, Володимир Бек, Дмитро Вартанян, Володимир Чирва та Дмитро Жук запустили спільний бізнес – компанію Eclipse SP. Через чотири роки 60% харківського аутсорсера за $900 000 викупив шведський сервісний гігант Sigma Group.

До 2021 року їх спільне підприємство зросло до 1500 фахівців. У тому числі і за рахунок нових придбань – на початку року Sigma Software придбала 51% харківських колег IdeaSoft із 120 розробниками на борту.

Венчурне крило у Sigma Software також є – заснований у 2015 році фонд Inspirium Laboratories та трирічний інкубатор Sigma Software Labs. Перший належить власникам компанії та зазвичай інвестує $50 000 – 500 000. У інкубатора чеки менше – до $300 000.

За весь час обидві структури вклали в стартапи близько $6,5 млн. Поки екзитів три – американські Oggifinogi та Konduit та британський Zapp360. Сума не розкривається.

Більшість портфеля – не публічна. Однією з найбільш перспективних угод Красовський вважає посівний раунд в українсько-американський сервіс clean.io для блокування шкідливої реклами з $7,5 млн інвестицій. Sigma Software – не лише інвестор, а й співзасновник стартапу. Підтримувати грошима партнерські та клієнтські проєкти – звичайна практика.

«Такий підхід допомагає вирощувати продуктове мислення всередині компанії», – каже CEO та співзасновник Ideasoft Андрій Лазоренко. Його компанія виростила блокчейн-сервіс для перевірки походження криптовалют Global Ledger Protocol Олександра Фісуна та Дмитра Білоконя. «Юридично – це компанія фаундерів», – говорить Лазоренко. За інкубацію Ideasoft отримав міноритарну частку.

ІТ-компаніям логічно вкладати зароблені гроші у венчур, каже екс-партнер Horizon Capital Костянтин Магалецький. У жовтні 2021-го, за даними Forbes, він разом із співзасновниками SD Capital Андрієм Ставніцером та Філіпом Грушком і ще трьома партнерами вирішив зайнятися інвестуванням у «зелені» стартапи. «Але фонди Genesis і Parimatch були зроблені за свої гроші», – продовжує Магалецький. Навіщо Sigma Software робота зі стороннім капіталом?

Ідею виношували давно, але постійно чогось не вистачало, розпливчасто пояснює Вартанян. Inspirium та Sigma Software Labs закривати не планують, але вони відійдуть на другий план. Якщо не буде конфлікту інтересів, інкубатор зможе укладати угоди разом із SID, другий фонд – зосередиться на інших проєктах.

На що розраховує SID

У фокусі SID – блокчейн, фінтех, automotive, deeptech та B2B-проекти. Сторонніх експертів залучати не доведеться – оцінити перспективи тієї чи іншої технології під силу генеральним партнерам, упевнений Вартанян.

Закрити нішу блокчейна допоможе Лазоренко, співзасновник NEAR Protocol Ілля Полосухін та CEO Datrics Антон Вайсбурд. Sigma Software стала першим інвестором для їхньої із Кирилом Кіріковим платформи аналітики даних.

NEAR Protocol

NEAR Protocol

Блокчейн-стартап Іллі Полосухіна та Олександра Скиданова

NEAR Protocol – блокчейн та платформа для смарт-контрактів із капіталізацією $6 млрд, запущені у 2020 році.

Навесні 2021-го Полосухін став ангельським інвестором Datrics у раунді на $1 млн.

У жовтні команда NEAR анонсувала створення фонду на $800 млн для підтримки проєктів із блокчейн-екосистеми.

У венчурному світі Вайсбурд встиг побувати по обидва боки барикад. На рахунку Datrics – два раунди на $1,5 млн. У 2020-му як ангел зайшов у дві угоди разом із Inspirium, каже він.

Засновники SID розраховують закривати близько 10 інвестицій на рік. Перші проєкти вже є – $350 000 отримав український розробник маркетплейсу диджитал мистецтва та віртуальних екскурсій V-Art. До раунду приєднався американський футуролог і бізнес-консультант Андріан Сливоцький – його частка $200 000. «Я всього лише скромний ангельський інвестор, але сподіваюся, що в Україні розвинеться широка та глибока мережа бізнес-ангелів», – каже він.

Наступні у списку – платформа для пошуку дизайнерів Awesomic та сервіс для фінансового обліку Finmap. В останній Inspirium Laboratories та Sigma Software Labs вклалися у червні 2021-го разом із BRISE Capital та естонським акселератором Startup Wise Guys. Тепер мають намір дофінансувати.

Обидві угоди не закрили остаточно. «Є ще низка цікавих інвесторів, які візьмуть участь у раунді», – каже співзасновник Finmap Олександр Соловей.

Тільки європейські стартапи 2021-го залучать $121 млрд – утричі більше, ніж роком раніше, свідчить новий прогноз венчурної компанії Atomico. Як устрибнути у цей потяг молодому фонду?

SID цілить у компанії з українськими засновниками на seed та pre-seed стадіях. Юрисдикція – не важлива. Іноземних фаундерів поки що не розглядають. Однією мовою легше домовитися, каже директор із стратегії TMT Investments Герман Каплун. «Ви розумієте, що людина має на увазі, ви говорите в одному культурному коді і це полегшує комунікацію», – додає він.

Зайти на ранній стадії – дешевше, каже Магалецький. «І тут немає настільки божевільної конкуренції та настільки божевільних оцінок, як на західних чи азіатських ринках», – додає він.

Партнери SID мають ще один план – вирощувати проєкти для великих гравців. «Підтримувати українських фаундерів, щоб довести їх до рівня, коли вони зможуть піднімати гроші від A16Z і так далі», – говорить Полосухін. Знає, про що каже: його NEAR підняв від Андріссена та Хоровітца $21,6 млн.

Уточнено: редакція змінила попередню версію заголовку через звинувачення у юридичній неточності його формулювання.

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд