Монте Девіс, СЕО Demium. Ілюстрація Анна Наконечна /з особистого архіву
Категорія
Інновації
Дата

Іспанський інкубатор Demium хоче запустити в Україні інвестфонд на €40 млн. Чому він інвестуватиме в підприємців без ідеї та команди

4 хв читання

Монте Девіс, СЕО Demium. Ілюстрація Анна Наконечна Фото з особистого архіву

У лютому іспанський інкубатор Demium планує запустити в Україні та Польщі інвестфонд CEE Fund на €40 млн. Він допомагатиме підприємцям без ідеї та команди створювати стартапи. За наступні чотири роки інвестори планують вкласти €8 млн у 80 українських стартапів в обмін на 15% кожного з них. У чому ще полягає їхня стратегія, розповідає СЕО Demium Монте Девіс

За 12 років консалтингова компанія Franchise Group створила 600+ франшиз. Як масштабувати бізнес за допомогою франшизи в часи турбулентності? Отримайте інсайти і стратегії на Форумі підприємців від власниці та СЕО Franchise Group Мирослави Козачук. Купуйте квиток за посиланням.

Forbes публікує скорочену та відредаговану для зрозумілості версію інтервʼю.

Якими інвестфондами керує Demium

Зараз у Demium усього один інвестфонд, який минулого року підняв €50 млн. На підході запуск ще двох: CEE Fund на €40 млн у лютому цього року та Opportunity Fund на €70–120 млн у вересні–жовтні наступного року. Чим вони відрізняються?

Наразі фонд Demium інвестує €100 000 у стартапи на дуже ранніх стадіях в обмін на 15% акцій компанії. За три роки фонд планує зайти у 225 стартапів. 

Гроші фонду розподіляємо так: €8 млн – це комісійні витрати; €22,5 млн віддаємо 225 компаніям, а решту зберігаємо, щоб пізніше влити в половину найуспішніших компаній. Кожна може отримати €250 000–500 000 у раунді seed.

Фонд Demium інвестує в п’яти країнах. В Україні він вклав гроші у пʼять стартапів: Beholder, Drug Card, elKYC, Recoshelf та Clean Drops. У планах підтримати ще 35 компаній. 

Можливостей цього фонду недостатньо, щоб інвестувати за межами Іспанії. Місцевий закон дозволяє витрачати лише 20% на іноземних ринках, тому в лютому ми плануємо запустити CEE Fund, який спочатку інвестуватиме лише в Україні та Польщі, а потім вийде на інші східноєвропейські ринки. 

Генеральний партнер фонду – компанія з управління активами Demium. Вона вклала у фонд €1,5 млн. Ми також хочемо залучити зовнішніх інвесторів з обмеженими правами. Поріг входу €100 000.

У фокусі цього фонду pre-seed та follow-on інвестиції для портфельних компаній. За рік CEE Fund планує профінансувати 20 українських стартапів, а за чотири роки – близько 80. 

Третій, Opportunity Fund, супроводжуватиме стартапи в раундах A та В. Він також інвестуватиме в українські стартапи.

Чим займається Demium

Чим займається Demium

Demium – бізнес-інкубатор, який працює в Іспанії, Португалії, Греції, Польщі й Україні. «Це ринки з великою концентрацією талантів і багатьма перешкодами для створення бізнесу», – каже Монте. Demium шукає в цих країнах учасників, які хочуть заснувати стартап, але не мають команди та ідеї. 

Під час програми ментори допомагають майбутнім підприємцям знайти команду, написати бізнес-план та створити продукт. Після шести місяців роботи Demium вирішує, чи варто інвестувати в стартап. За сім років Demium допоміг створити 450 стартапів з нуля та інвестував у 110 із них.

У 2013 році компанію заснував іспанський підприємець Хорхе Добон Монтагут, 31. Ідея виникла після кількох невдалих спроб почати власний бізнес. «Я створив інкубатор, щоб допомогти іншим підприємцям уникнути моїх помилок», – каже Монтагут.

Чим вигідна модель pre-team, pre-idea

Ця модель менш ризикована, ніж традиційні венчурні інвестиції. На відміну від венчурних інвесторів, ми не залежимо від результатів декількох портфельних компаній, адже в нас їх 225. Навіть одна компанія, яка досягне оцінки у €100 млн, поверне 150% інвестицій і покриє 33% вартості фонду.

Наша логіка така: ми інвестуємо дуже рано маленьку суму в 225 стартапів. Половина з них доходить до посівного раунду, а найкращі 10% – до серій А та В. Ми домовляємося з фаундерами про фіксовану низьку оцінку, тому пізніше нам не треба вирішувати, скільки коштує стартап.

Наші менеджери розуміють, що отримають вигідне повернення інвестицій, зробивши сотні маленьких ставок. Оцінивши вартість портфелю через девʼять місяців після інвестиції, ми побачили, що його вартість зростає на 3,2х.

Хто такий Монте Девіс

Хто такий Монте Девіс

Канадець Девіс живе в Іспанії, де розташований головний офіс Demium. Свою кар’єру він побудував, допомагаючи підприємцям з інших країн створювати успішний бізнес. Закінчивши у 1998-му Стенфордську школу бізнесу, Девіс очолив американську організацію Endeavor, що допомагає підприємцям у країнах, які розвиваються.

У 2016-му японська телекомунікаційна компанія NTT, в якій Девіс працював з 2009 року, запропонувала йому посаду СЕО офісу в Європі. У вересні 2020-го Девіс очолив іспанський інкубатор Demium і зараз допомагає йому змінитися – від сервісу до інвестиційного фонду.

Як фонди Demium працюватимуть в Україні

Зацікавленість ринком Східної Європи в мене особиста й професійна. Я працював у Мінську та Празі після випуску зі школи – проводив там майстер-класи з ведення бізнесу.

Для Demium це цікавий ринок, адже тут дуже велика концентрація талантів і водночас багато бар’єрів, які не дають змоги реалізувати потенціал. Ми допомагаємо усунути ці бар’єри.

Спочатку Demium працював в Україні як сервіс – навчав компанії та давав інструменти для розвитку. Зараз фонд підтримує таланти, інвестуючи в них. Інвестори обирають кандидатів за трьома критеріями: оцінюють талант підприємця, обсяг ринку та наскільки навички учасника затребувані на цьому ринку. 

Під час відбору в кожному місті Demium обирає 150 із близько 5000 підприємців та команд для участі в хакатоні AllStartup. За три дні учасники хакатону знаходять команду, вчаться писати бізнес-план та пітчити ідеї. Найкращих обирають для участі в шестимісячному інкубаторі.

Щодо індустрій – ми не перебірливі: інвестували в food-tech, відновлювальну енергетику, геймінг, крипто та охорону здоров’я – головне, щоб фаундер горів ідеєю і щоб вона мала перспективний ринок. Ми не будемо інвестувати в стартап, якщо бачимо, що він не дійде до раунду А.

Фондовий бум

Окрім CEE Fund, в Україні цього місяця оголосили про запуск ще двох фондів, які інвестуватимуть у стартапи на ранніх стадіях. SID Venture Partners Fund, заснований IT-компаніями Sigma Software, Ideasoft та стартап Datrics. За чотири–п'ять років він планує зайти в 30–50 проєктів з українськими засновниками з середнім чеком $300 000. 

Фонд GEEK Ventures від засновника компанії 3DLOOK Вадима Роговського та білоруського ангельського інвестора Ігоря Маханьока інвестуватиме в стартапи ранніх стадій із засновниками з СНД.

Монте каже, що його фонд не конкуруватиме з ними. «В той час як інші фонди шукають компанії для інвестицій, ми створюємо їх самі і маємо привілейний доступ, щоб інвестувати», – каже він. «Більш вірогідно, що ці компанії інвестуватимуть у наші компанії після нас».

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні