Вибух генеративного ШІ вже змінює окремі галузі та змушує перевигадувати професії. Як скоро відбудеться заміщення людського потенціалу на штучний інтелект
Новий номер журналу Forbes Україна
Цей матеріал із останнього номера Forbes. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: 50 найбільших експортерів країни, вісім детальних кейсів вдалої експансії, рік війни Зеленського, пригоди Баффета в Україні, реанімація бізнесу Rozetka та все про ШІ-лихоманку.
Бум генеративного штучного інтелекту, який стався у 2022 році, вплинув на ринок праці. Моделі Stable Diffusion, Midjourney та DALL‑E від OpenAI, що дозволяють генерувати зображення за текстовим описом, змінили світовий ринок ілюстраторів. Частина ілюстрацій у кількох останніх номерах українського Forbes створена ШІ.
Минулого року вже було декілька «повстань» дизайнерів та ілюстраторів. Так, провідне ком’юніті для митців індустрії відеоігор і кіно ArtStation відмовилось видаляти контент, згенерований ШІ. Користувачі натомість заполонили платформу протестними зображеннями, адже моделі тренували на авторських малюнках, не оплачуючи їхнього використання. Адміністрація придушила протест, що викликало відтік користувачів. Дехто із дизайнерів, навпаки, сприйняли й уже використовують нові інструменти. Історія на боці інших: джина не запхати назад у пляшку. Але до чого призведе ШІ на ринку праці у найближчі роки?
Forbes поговорив із двома вченими‑футуристами: Андерсом Сандбергом з Інституту майбутнього людства при Оксфордському університеті та Беном Герцелем, засновником SingularityNET, про те, як теперішній прорив у розвитку ШІ змінить ринок праці.
Бен Герцель
Вчений, дослідник ШІ, засновник і СЕО SingularityNET, мета якої – розробити AGI
Дилема інноватора
Класична дилема інноватора також стримуватиме впровадження ШІ. Чому Adobe не вбудувала генеративний ШІ у Photoshop? Компанія побоюється, що таким чином відбере роботу в дизайнерів, які купують Photoshop зараз.
ChatGPT – невеликий технологічний прорив. Нейромережі‑трансформери винайшла саме Google у 2018 році. ChatGPT радше інкрементальне покращення технології.
Він, LaMDA від Google та інші моделі, які невдовзі випустять компанії,– прорив у практичному застосуванні. Проте не прорив у напрямі повного штучного інтелекту на рівні здібностей людини – AGI. Для нього система має вміти узагальнювати та зробити великий стрибок від даних, на яких вона натренована.
Моделі на зразок ChatGPT досягають певної ілюзії узагальнення просто тому, що мають неймовірних розмірів обсяг даних для тренування. Проте якби ми мали ціле суспільство ChatGPT, воно б залишалось на незмінному рівні розвитку. Жодних інновацій.
Водночас більшість роботи білих комірців – повторення та перетворення того, що ми вже знаємо. Тому ШІ може замінити майже всю їхню роботу.
Поточна ітерація ChatGPT на це ще не здатна, але з інкрементальним розвитком цієї технології зміни прискорюватимуться. Не тому, що система настільки ж розумна, як люди. Просто тому, що ви згодовуєте їй мільйони прикладів того, що роблять люди. Вона, своєю чергою, повторює та інтерполює.
З часом ми зможемо вбудувати цю технологію в роботів, що допоможе їх краще контролювати. Звичайно, є проблеми з «залізом» і сенсорами, але через п’ять‑сім років ми замінимо більшість робіт, які потребують фізичної сили. Тож технологія великих мовних моделей матиме серйозний економічний вплив.
Скільки часу потрібно, щоб замінити 90% білих комірців? Обмежувальний фактор – не технологія, а якраз час на реорганізацію бізнес‑процесів. Мова йде про роки, а не місяці.
Навряд чи зміни триватимуть хоча б десять років у будь‑якій з індустрій. У певних – п’ять‑сім, у деяких – кілька років. Якщо AGI трапиться через п’ять років, то фермерам знадобляться на адаптацію роки, а рекламна індустрія зміниться майже миттєво.
Швидкість змін також залежатиме від кількості стейкхолдерів. Якщо бізнес McDonalds значною мірою складається з франчайзі – незалежних компаній, кожній з яких треба буде приймати окремі рішення, то умовний Amazon чи Alibaba зможуть зробити крок вперед швидко.
У мене – двоє маленьких дітей. Певен, що вони щасливі від того, що ШІ зробив їхню потенційну роботу непотрібною. Дорослим, які вклали багато часу в здобуття навичок, щоб заробляти гроші, доведеться пройти через психологічні страждання. Навіть із урахуванням, що зміни призведуть до створення нових професій, вам не потрібна така велика кількість розробників роботів чи тих, хто їх ремонтуватиме. Перехідний період буде сповнений нерівності й неспокою, але за ним настане доволі «рожеве» буття.
Андерс Сандберг
Футурист, трансгуманіст, науковець Інституту майбутнього людства при Оксфордському університеті
Технологічна революція
Як індустріальна революція зробила нас найбільш фізично могутнім видом, так ШІ-революція робить нас інтелектуально могутнішими.
З появою комп’ютерів ми почали віддавати деякі когнітивні здібності їм на аутсорс. Проте ШІ дозволяє нам сказати: «Можеш зробити те, що я щойно продемонстрував, але в тисячі разів швидше?».
Ще одна форма автоматизації, коли ШІ може вирішувати ті проблеми, з якими не впорається людина. Це схоже на те, як паровий двигун дав змогу підіймати дуже важкі речі.
Людство не обов’язково стане надрозумним видом. Скоріш мова йде про вирішення проблем, де потрібні вимірювання та аналіз параметрів, планування й виконання задач – усе це можна значно автоматизувати.
Більшість професій мають як мінімум частину таких процесів. Дуже мало робіт побудовані виключно на емоціях і людяності.
Навіть якщо ШІ буде лише інструментом, який замінить деякі етапи роботи, це вже суттєво змінить порядок речей. Якщо кожен стане в 10 разів продуктивнішим, це означатиме, що 90% людей змушені будуть зайнятися чимось ще.
Предмети розкоші стануть більш доступними. До інтернету енциклопедії вартували стільки, що продавці мали сенс ходити по домівках і продавати примірники особисто. Сьогодні в нас є Wikipedia.
Ще один ефект – масштабованість. Потрібно багато грошей і часу, щоб вивчити юрипруденцію, тому на ринку юристів обмежена кількість. Якщо комусь вдасться «помістити» за допомогою ШІ юриста у хмару, буквально кожен зможе отримати юрконсультацію. Щоправда, це здатне завалити суди справами. Проте обсяг юридичної роботи зростає неймовірно.
Водночас речі, які важко масштабувати, на зразок справжньої креативності чи наукового розуміння поза межами поточної літератури, можуть стати більш цінними.
Кількість професій, які змінює чи замінює ШІ, зростатиме. Минулого року ШІ жорстко розбудив ілюстраторів, у 2023‑му це станеться з кількома формами роботи через ChatGPT. Але передбачити, з якими саме, дуже важко.
Більш глибоке питання: коли ми отримаємо AGI. Деякі з моїх колег кажуть, що це станеться протягом кількох років. Я більш скептичний. Нові мовні моделі круті, але недостатньо загальні. Їм бракує багатьох речей.
Нам потрібно ще багато працювати над питаннями безпеки застосування ШІ, доки ми дійдемо до AGI. Для багатьох речей нам не потрібний справжній глибокий штучний розум, нам потрібен розум, достатній для вирішення завдання. Врешті, саме за таким принципом більшість із нас справляються з життєвими проблемами.
CHATGPT
Мовна модель штучного інтелекту, створена компанією OpenAI. Може вести бесіду на різні теми.
Відповіді та біо написано ChatGPT англійською та перекладено ним же українською.
Як ChatGPT, DALL‑E та інші генеративні ШІ‑моделі змінять ринок праці
Генеративні ШІ, такі як ChatGPT і DALL‑E, можуть суттєво впливати на робочу силу в кількох напрямах.
1. Автоматизація: генеративні ШІ автоматизуватимуть завдання, які раніше виконували люди, такі як створення контенту, дизайн та обслуговування клієнтів, що може призвести до втрати робочих місць у деяких галузях.
2. Аргументація: ШІ також допоможуть підвищити можливості людини, дозволяючи працівникам зосередитися на більш цінних завданнях, які вимагають більшої творчості та критичного мислення.
3. Нові можливості працевлаштування: ШІ створюватиме нові можливості працевлаштування у таких галузях, як розробка ШІ, аналіз даних і машинне навчання. Вплив генеративних ШІ на робочу силу залежатиме від різних факторів, таких як характер галузі, рівень навичок, необхідних для різних завдань, і темпи технологічного прогресу.
Коли та який відсоток людських робіт він зможе замінити?
Точна кількість робочих місць, які можуть бути замінені, залежить від багатьох факторів, таких як сфера діяльності, тип і різноманітність завдань і рівень складності. Проте деякі дослідження вказують на можливість автоматизувати до 45% повсякденних робіт у багатьох сферах діяльності.
Як генеративний ШІ впливає на конкретні галузі?
1. Креативні галузі: ШІ, такий як DALLE, вже використовується в креативних галузях для створення зображень, відео та навіть музики (це неправда – DALLE не використовується для створення музики. – Forbes).
2. Обслуговування клієнтів: чатботи та віртуальні помічники, які працюють на базі генеративного ШІ, дедалі частіше використовуються для обслуговування клієнтів, щоб забезпечити підтримку 24/7 та покращити час реакції.
3. Виробництво: для оптимізації керування ланцюгом поставок, контролю якості та передбачуваного технічного обслуговування.
4. Охорона здоров’я: для аналізу медичних зображень, відкриття лікарських засобів та персоналізованої медицини.
5. Фінанси: для виявлення шахрайства, управління ризиками та аналізу інвестицій.
6. Транспорт: для оптимізації маршрутів, самохідних автомобілів і передбачуваного технічного обслуговування.
Це лише кілька прикладів того, як генеративний ШІ вже використовується для впливу на різні галузі. З розвитком технологій ми можемо очікувати ще більш широкого застосування в майбутньому.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.