Stable Diffusion /Карасьова Олександра за допомогою Stable Diffusion в DreamStudio
Категорія
Інновації
Дата

Шість фактів, які ви не знали про ChatGPT, Stable Diffusion і майбутнє ШІ. Екслюзив Forbes

Карасьова Олександра за допомогою Stable Diffusion в DreamStudio

Forbes USA поговорив із провідними гравцями світової IT-галузі та зібрав маловідомі факти про компанії, які займаються розробкою штучного інтелекту, а також їхні успіхи

Список найбільших експортерів, рік війни Зеленського, пригоди Баффета в Україні, реанімація бізнесу Rozetka та ще два десятки ексклюзивних матеріалів. Forbes Україна випустив новий номер журналу. Купити його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням.

Штучний інтелект буде найгарячішою темою 2023 року, навколо якої зародиться не одна дискусія. Понад 60 опитаних Forbes лідерів індустрії ШІ перебувають у передчутті нових досягнень у розробці цієї технології. На думку Білла Ґейтса, «розробка ШІ – це так само важливо, як свого часу розробка ПК та інтернету».

Після десятиліть досліджень і демонстрацій трюків, типу перемоги Deep Blue у шаховій партії проти гросмейстера Гаррі Каспарова, перехід до ШІ нарешті розпочався.

Напевно ніщо так не доводить цей факт краще, ніж OpenAI і її чат ChatGPT. За оцінкою Forbes, за менш ніж 60 днів від запуску цим чатом скористалося понад 5 млн людей. Він такий популярний серед учнів, що місто Нью-Йорк заборонило його використовувати на шкільних компʼютерах у державних школах.

Крім того, робот по той бік чату виявився достатньо розумним, щоб отримати «В» за випускний іспит у Вортонській школі. Скоро його інтегрують у Office від Microsoft і в сотню інших бізнесових застосунків.

Через такий успіх ChatGPT важко повірити, що OpenAI мало не відклали у дальню шухляду на невизначений термін випуск чату. Про це розповіли лідери компанії, гендиректор Сем Альтман і президент Грег Брокман.

А ще є модель ШІ з відкритим кодом для генерації зображень від Stability під назвою Stable Diffusion. Її вже використали для створення кліпів, голлівудських фільмів, а щодня нею користуються понад 10 млн людей.

Зухвалий гендиректор Stability Емад Мостак передбачає наближення «бульбашки ШІ». Якщо судити за OpenAI (її нещодавно оцінили у $29 млрд) і Stability (оцінка $1 млрд із практично нульовими доходами), то вона вже прийшла.

Хай там як, а всі, із ким поговорив Forbes, сходяться на одній думці: скоро ШІ вплине на те, як ми працюємо.

Ось шість фактів, які ви ймовірно не знали про ChatGPT, Stable Diffusion і майбутнє генеративного ШІ.

1. Мільярдери-засновники знову у справі

Білл Ґейтс розповів, що в захваті від ШІ і тепер 10% свого часу проводить знову у Microsoft на зборах із командами розробки продукту. І він такий не один: гендиректор Google Сундар Пічай застосував «код червоний», щоб переорієнтувати роботу компанії для створення продуктів у відповідь на ChatGPT та інші інструменти ШІ. І це підштовхнуло засновників-відлюдників Ларрі Пейджа та Сергія Бріна повернутися у компанію. Forbes дізнався, що у січні Брін подав заявку на доступ до коду LaMDA, чатботу природної мови Google, – це вперше за багато років він знову долучився до розробки коду в компанії.

2. ChatGPT майже не випустили

Попри приголомшливий успіх, ChatGPT не вразив співробітників OpenAI. «Нікому з нас він не зайшов, – сказав Брокман Forbes. – Ніхто з нас не побачив у ньому якоїсь користі». Минулої осені Альтман і компанія вирішили відкласти чатбот, щоб зосередитися на ШІ для автоматизації процесів. Але у листопаді там зрозуміли, що із цим у них не складається, плюс відбувся вибух екосистеми ШІ завдяки інструментам типу Stable Diffusion, тому OpenAI змінив свою думку щодо ChatGPT.

Сем Альтман, співзасновник та головний виконавчий директор OpenAI Inc /Getty Images

Сем Альтман, співзасновник та головний виконавчий директор OpenAI Inc Фото Getty Images

3. ChatGPT змусив OpenAI відкласти розробку GPT-4

Всередині компанії шалена популярність ChatGPT стала і благословенням, і прокляттям. Вірусність чату – понад мільйон користувачів за перші пʼять днів – перевантажили сервери компанії. Під час різдвяного сезону співробітники OpenAI змушені були потужність із суперкомпʼютера, на якому тренують нові моделі на зразок довгоочікуваної GPT-4, перекинути на роботу ChatGPT. До речі, кажуть, що GPT-4 тепер має почуття гумору.

4. Ненажерливий чат

Мостак позиціонує свою компанію Stability як ШІ-компанію для людей, на відміну від техногігантів. Але тим не менш, він тихенько став партнером техногіганта: було укладено «неймовірно привабливу угоду» з Amazon, яка досі залишається темною конячкою у перегонах за ШІ. Хмарний гігант надав Stability понад 4000 графічних процесорів Nvidia для збільшення потужності суперкомпʼютера Stability, який є одним із найбільших у світі. Це суттєве збільшення потужності. Для порівняння, лише рік тому Stability працювала на 32 таких процесорах.

5. «Відмивання грошей» у хмарі

За красивою картинкою усіх цих яскравих технології ШІ прихована величезна інфраструктура, яку використовують для створення таких популярних нині застосунків. І витрати на цю інфраструктуру чималі, якщо врахувати $10 млрд інвестицій Microsoft у OpenAI, більшість із яких мають піти на потужності хмарного сервісу Azure, що належить Microsoft. (Microsoft і OpenAI назвали це «багатошаровою, багатомільярдною угодою».)

Марія Шарлай за допомогою ШІ MidJorney

Марія Шарлай за допомогою ШІ MidJorney

«Тут бракує відкритості, – каже Клем Деланг, гендиректор Hugging Face, яка є хостом ШІ-моделей типу Stable Diffusion і яку нещодавно оцінили у $2 млрд. – Це призводить до того, що ми не можемо визначити реальні витрати на хмарну інфраструктуру для машинного навчання». А деякі витрати, схоже, ростуть настільки безконтрольно, що Деланг навіть свій термін для цього явища вигадав – «хмарне відмивання грошей».

6. Фінальна стадія ШІ?

Artificial general intelligence (Загальний штучний інтелект), або AGI, – це термін, який описує поки гіпотетичний ШІ, який має самосвідомість, вміє вдосконалюватися сам і теоретично може перевершити контроль людини. Остання перспектива турбує декого, наприклад, Ілона Маска, раннього донора OpenAI, який з того часу розірвав відносини з компанією. Сем Альтман вважає, що ми не впізнаємо AGI, коли він зʼявиться.

Саме ймовірність появи AGI змусила OpenAI вдатися до двох незвичних для єдинорога заходів. Перший – це механізм обмеженого прибутку, за яким після повернення інвесторам визначеного розміру прибутку, компанія повернеться до неприбуткового статусу. Другий – це умова про злиття, за якою, якщо конкурент наблизиться до створення AGI, то OpenAI згорне власну роботу та приєднається до більш успішного проєкту. Альтман також вважає, що коли зʼявиться AGI, а їх може бути кілька, він зможе змінити капіталізм на щось краще. 

Матеріали по темі
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні