За понад пів року війни безпілотники стали важливим знаряддям для ЗСУ. /Getty Images
Категорія
Інновації
Дата

Розробникам дронів приготуватися. Американський фонд ffVC за півтора року вкладе до $50 млн в українські стартапи. Куди він так поспішає

За понад пів року війни безпілотники стали важливим знаряддям для ЗСУ. Фото Getty Images

Американський ffVC уже зібрав $30 млн у спеціальний фонд для інвестицій в українські стартапи. Планують – $50 млн. Менш ніж за два роки їх мають вкласти у два десятки проєктів із чеком до $2,5 млн. Перші угоди закриють найближчими місяцями. Чому американці поспішають вкладати в українські стартапи

Інвестувати? Почекати? Продавати? Війна змінює все, крім обов’язку лідера приймати виважені рішення. Вже 30 травня 40+ спікерів поділяться досвідом на Першій щорічній конференції про фінанси, інвестиції та економічне зростання. Купуйте квиток за посиланням.

Обговорювати концепт інвестфонду спеціально під українські стартапи з головою Мінцифри Михайлом Федоровим розпочали 1 березня, каже венчурний партнер ffVC Денис Гурак. На шостий день російського вторгнення Україна була у топі новинних стрічок світових ЗМІ.

«Подумали, що це хороший момент, щоб запустити цю ідею», – каже Гурак. Колишній заступник голови держконцерну «Укроборонпром» наразі мешкає у нью-йоркському передмісті та був посередником між українськими урядовцями і США. З репортером Forbes він розмовляє у перерві між панелями фінансового форуму SALT у Нью-Йорку, на якому по відеозв’язку виступав президент Володимир Зеленський.

Через понад пів року після розмови з Федоровим на цьому ж форумі презентували її результат – заточений під українські стартапи фонд Blue & Yellow Heritage Fund на $50 млн. Як і в кого він інвестуватиме?

Як працюватиме новий фонд для України

ff Blue & Yellow Heritage Fund – уже другий спеціальний фонд для Центральної та Східної Європи від американського венчурного фонду ffVC. Перший – запущений у 2020-му ff Tech and Gaming зі штаб-квартирою у Польщі. Партнери варшавського офісу Маріуш Адамський (Mariusz Adamski) та Мачей Скаруль (Maciej Skarul) разом із Гураком опікуватимуться й угодами з українськими стартапами.

ffVC – 14-річний американський венчурний фонд ранніх стадій, який заснували вихідці з фінансової сфери. У команді – 20 людей, у портфоліо – 140 профінансованих стартапів, з 90 фонд ще не вийшов.

За пів року великої війни для «жовто-блакитного» фонду зібрали $30 млн. Мета – дійти найближчим часом до $50 млн. Список LP – партнерів, що надають капітал, – не розкривають. Це інституціональні інвестори, приватні й державні кошти, описує їх Гурак.

Українських грошей у фонді наразі немає. Один із ключових LP, що доклав значних зусиль до його створення, має дуже теплі почуття до України. Ім’я публічно не розголошують, та знайти його допомогла Twitter-дипломатія.

«І Starlink із Twitter пішов, і фонд», – каже радник міністра цифрової трансформації Антон Мельник. 25 лютого для Мінцифри скасували державне фінансування ледве не всіх затверджених у 2021-му програм. На користь армії, зокрема, пішли й понад 100 млн грн, які мали витратити на військовий акселератор. Та ж доля спіткала й 400 млн грн, знайдених на фонд фондів, казав Forbes заступник голови міністерства Олександр Борняков.

У пошуках приватних грошей для підтримки стартап-екосистеми команда Мінцифри підняла зв’язки в інвестиційному світі. Переговори з майбутнім якірним інвестором почали у Twitter, де він активно вболіває за перемогу України. Його умова: керувати фондом має партнер, що професійно займається венчурними інвестиціями.

Середній чек ffVC – $700 000. Для України – $0,5–2,5 млн залежно від індустрії. Фонд інвестуватиме в стартапи на ранніх стадіях – від seed до series A. У фокусі – глобальні проєкти, засновані українцями, що мають розробку або команду в Україні.

Розподілити більшу частину із $50 млн капіталу ffVC планує за 1,5 року, профінансувавши 15–20 стартапів. Не виключено, що під follow-on раунди – повторні інвестиції у портфельні проєкти – будуть збирати додаткові кошти. «Подивимося, як піде», – каже Гурак. Перші угоди планують закрити «найближчими місяцями. Для венчурного світу – це стрімкий темп. Куди так поспішати?

ffVC у цифрах

Рік заснування: 2008

Засновник: Джон Франкель

Команда: 20 людей у Нью-Йорку і Варшаві

Профінансовані стартапи: 140

Сума інвестицій: $270 млн

Кількість екзитів: 30

Активні стартапи у портфелі: 90

Українські стартапи у портфелі: Respeecher

Джерело: дані компанії, Pitchbook

Черга за українськими стартапами

Хоч проєкт і запушений через війну, але це не благодійність, підкреслюють у офіційній заяві ffVC. «Таких фондів на $30–50 млн зʼявиться з десяток за найближчі два-три роки, і всім їм точно вистачить місця», – оптимістично прогнозує голова ICU Ventures Роман Нікітов.

Венчурний підрозділ ICU уже мав справу з ffVC – у 2020-му вони разом з іншими інвесторами вклали $1,5 млн у Respeecher. Сервіс Дмитра Бєлєвцова, Олександра Сердюка й американця Гранта Рібера, що синтезує голоси за допомогою штучного інтелекту (ШІ), – поки що перший і єдиний український проєкт у портфелі нью-йоркського фонду.

Проте ШІ – не єдина й, вочевидь, не найбільша сфера інтересу ffVC в Україні. Фонд не має чіткої спеціалізації на індустріях, але прискіпливіше дивиться в бік софта для великих підприємств, фінтеху, технологій для нерухомості, дронів та робототехніки. Розглядатимуть і українські Web3-стартапи.

«Ми віримо, що необхідність є матір’ю винаходів», – каже в недавньому інтерв’ю засновник ffVC Джон Франкель. У сферах оборони та кібербезпеки, які зазнали тиску, мають з’явитися дуже цікаві компанії, сподівається він.

Дивитимемося на те, що стратегічно потрібно для України, – продукти подвійного призначення, рішення для кібербезпеки, штучний інтелект, каже Гурак. Формально він приєднався до команди ffVC у липні 2022-го. Та з українським мілітарі-техом, що природно розрісся за вісім років війни з Росією, знайомий давно.

У 2014-му Гурака призначили заступником голови державного концерну «Укроборонпром». Він чотири роки налагоджував міжнародні зв’язки. «Військові американці завжди розуміли, що Україна – мекка технологій, військового інжинірингу», – каже він. Наразі ffVC не визначився, чи фокусуватиметься на дронах та мілітарі-теху. Але є стратегічне рішення дивитися в цьому напрямку, обережно додає Гурак.

«Їх дуже цікавить мілітарна тема», – підтверджує Мельник. Мінцифри не полишило ідею запустити військовий акселератор, але вже за приватні кошти. ffVC зможе підтримати стартапи-учасники грошима з «жовто-блакитного» фонду, каже він.

Західний фонд, що інвестує в українців, – гарна новина на ринку, каже Богдан Свиридов, інвестиційний директор u.ventures. «Це дає значний додатковий капітал, за який українські компанії не будуть змагатися з іноземними стартапами», – пояснює він. Венчурний напрям Horizon Capital теж активізувався після затишшя перших місяців війни й планує закрити мінімум п’ять угод за 12 місяців.

Нью-йоркці – не перші західні венчурні капіталісти, що наважилися вкладати в українські технології під час війни. У серпні 2022-го польський Inovo VC оголосив, що збирає третій фонд на €100 млн для Центральної та Східної Європи. До €40 млн готові інвестувати в засновників з України. Також Forbes відомо про принаймні один поки що не анонсований європейський фонд із прицілом на українських засновників блокчейн-стартапів.

Inovo підштовхнув позитивний досвід із Preply – після останнього раунду на $50 млн вартість платформи для репетиторів підскочила до кількох сотень мільйонів доларів. «Це одна з компаній з найвищою оцінкою у нашому портфелі», – каже аналітик фонду Богдан Машталір.

Із прагматичніших причин – велика кількість кваліфікованих інженерів, що вже дозріли до продуктового IT. Не вистачає лише капіталу й менторства. «Україна – ще не дуже зрілий ринок, і дуже часто фаундерам треба багато в чому допомагати», – каже він.

Telegram-канал Forbes, ультимативний гід у світі українського бізнесу. Приєднатись

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні