За понад пів року війни безпілотники стали важливим знаряддям для ЗСУ. /Getty Images
Категорія
Інновації
Дата

Розробникам дронів приготуватися. Американський фонд ffVC за півтора року вкладе до $50 млн в українські стартапи. Куди він так поспішає

4 хв читання

За понад пів року війни безпілотники стали важливим знаряддям для ЗСУ. Фото Getty Images

Американський ffVC уже зібрав $30 млн у спеціальний фонд для інвестицій в українські стартапи. Планують – $50 млн. Менш ніж за два роки їх мають вкласти у два десятки проєктів із чеком до $2,5 млн. Перші угоди закриють найближчими місяцями. Чому американці поспішають вкладати в українські стартапи

Обговорювати концепт інвестфонду спеціально під українські стартапи з головою Мінцифри Михайлом Федоровим розпочали 1 березня, каже венчурний партнер ffVC Денис Гурак. На шостий день російського вторгнення Україна була у топі новинних стрічок світових ЗМІ.

«Подумали, що це хороший момент, щоб запустити цю ідею», – каже Гурак. Колишній заступник голови держконцерну «Укроборонпром» наразі мешкає у нью-йоркському передмісті та був посередником між українськими урядовцями і США. З репортером Forbes він розмовляє у перерві між панелями фінансового форуму SALT у Нью-Йорку, на якому по відеозв’язку виступав президент Володимир Зеленський.

Через понад пів року після розмови з Федоровим на цьому ж форумі презентували її результат – заточений під українські стартапи фонд Blue & Yellow Heritage Fund на $50 млн. Як і в кого він інвестуватиме?

Як працюватиме новий фонд для України

ff Blue & Yellow Heritage Fund – уже другий спеціальний фонд для Центральної та Східної Європи від американського венчурного фонду ffVC. Перший – запущений у 2020-му ff Tech and Gaming зі штаб-квартирою у Польщі. Партнери варшавського офісу Маріуш Адамський (Mariusz Adamski) та Мачей Скаруль (Maciej Skarul) разом із Гураком опікуватимуться й угодами з українськими стартапами.

ffVC – 14-річний американський венчурний фонд ранніх стадій, який заснували вихідці з фінансової сфери. У команді – 20 людей, у портфоліо – 140 профінансованих стартапів, з 90 фонд ще не вийшов.

За пів року великої війни для «жовто-блакитного» фонду зібрали $30 млн. Мета – дійти найближчим часом до $50 млн. Список LP – партнерів, що надають капітал, – не розкривають. Це інституціональні інвестори, приватні й державні кошти, описує їх Гурак.

Українських грошей у фонді наразі немає. Один із ключових LP, що доклав значних зусиль до його створення, має дуже теплі почуття до України. Ім’я публічно не розголошують, та знайти його допомогла Twitter-дипломатія.

«І Starlink із Twitter пішов, і фонд», – каже радник міністра цифрової трансформації Антон Мельник. 25 лютого для Мінцифри скасували державне фінансування ледве не всіх затверджених у 2021-му програм. На користь армії, зокрема, пішли й понад 100 млн грн, які мали витратити на військовий акселератор. Та ж доля спіткала й 400 млн грн, знайдених на фонд фондів, казав Forbes заступник голови міністерства Олександр Борняков.

У пошуках приватних грошей для підтримки стартап-екосистеми команда Мінцифри підняла зв’язки в інвестиційному світі. Переговори з майбутнім якірним інвестором почали у Twitter, де він активно вболіває за перемогу України. Його умова: керувати фондом має партнер, що професійно займається венчурними інвестиціями.

Середній чек ffVC – $700 000. Для України – $0,5–2,5 млн залежно від індустрії. Фонд інвестуватиме в стартапи на ранніх стадіях – від seed до series A. У фокусі – глобальні проєкти, засновані українцями, що мають розробку або команду в Україні.

Розподілити більшу частину із $50 млн капіталу ffVC планує за 1,5 року, профінансувавши 15–20 стартапів. Не виключено, що під follow-on раунди – повторні інвестиції у портфельні проєкти – будуть збирати додаткові кошти. «Подивимося, як піде», – каже Гурак. Перші угоди планують закрити «найближчими місяцями. Для венчурного світу – це стрімкий темп. Куди так поспішати?

ffVC у цифрах

Рік заснування: 2008

Засновник: Джон Франкель

Команда: 20 людей у Нью-Йорку і Варшаві

Профінансовані стартапи: 140

Сума інвестицій: $270 млн

Кількість екзитів: 30

Активні стартапи у портфелі: 90

Українські стартапи у портфелі: Respeecher

Джерело: дані компанії, Pitchbook

Черга за українськими стартапами

Хоч проєкт і запушений через війну, але це не благодійність, підкреслюють у офіційній заяві ffVC. «Таких фондів на $30–50 млн зʼявиться з десяток за найближчі два-три роки, і всім їм точно вистачить місця», – оптимістично прогнозує голова ICU Ventures Роман Нікітов.

Венчурний підрозділ ICU уже мав справу з ffVC – у 2020-му вони разом з іншими інвесторами вклали $1,5 млн у Respeecher. Сервіс Дмитра Бєлєвцова, Олександра Сердюка й американця Гранта Рібера, що синтезує голоси за допомогою штучного інтелекту (ШІ), – поки що перший і єдиний український проєкт у портфелі нью-йоркського фонду.

Проте ШІ – не єдина й, вочевидь, не найбільша сфера інтересу ffVC в Україні. Фонд не має чіткої спеціалізації на індустріях, але прискіпливіше дивиться в бік софта для великих підприємств, фінтеху, технологій для нерухомості, дронів та робототехніки. Розглядатимуть і українські Web3-стартапи.

«Ми віримо, що необхідність є матір’ю винаходів», – каже в недавньому інтерв’ю засновник ffVC Джон Франкель. У сферах оборони та кібербезпеки, які зазнали тиску, мають з’явитися дуже цікаві компанії, сподівається він.

Дивитимемося на те, що стратегічно потрібно для України, – продукти подвійного призначення, рішення для кібербезпеки, штучний інтелект, каже Гурак. Формально він приєднався до команди ffVC у липні 2022-го. Та з українським мілітарі-техом, що природно розрісся за вісім років війни з Росією, знайомий давно.

У 2014-му Гурака призначили заступником голови державного концерну «Укроборонпром». Він чотири роки налагоджував міжнародні зв’язки. «Військові американці завжди розуміли, що Україна – мекка технологій, військового інжинірингу», – каже він. Наразі ffVC не визначився, чи фокусуватиметься на дронах та мілітарі-теху. Але є стратегічне рішення дивитися в цьому напрямку, обережно додає Гурак.

«Їх дуже цікавить мілітарна тема», – підтверджує Мельник. Мінцифри не полишило ідею запустити військовий акселератор, але вже за приватні кошти. ffVC зможе підтримати стартапи-учасники грошима з «жовто-блакитного» фонду, каже він.

Західний фонд, що інвестує в українців, – гарна новина на ринку, каже Богдан Свиридов, інвестиційний директор u.ventures. «Це дає значний додатковий капітал, за який українські компанії не будуть змагатися з іноземними стартапами», – пояснює він. Венчурний напрям Horizon Capital теж активізувався після затишшя перших місяців війни й планує закрити мінімум п’ять угод за 12 місяців.

Нью-йоркці – не перші західні венчурні капіталісти, що наважилися вкладати в українські технології під час війни. У серпні 2022-го польський Inovo VC оголосив, що збирає третій фонд на €100 млн для Центральної та Східної Європи. До €40 млн готові інвестувати в засновників з України. Також Forbes відомо про принаймні один поки що не анонсований європейський фонд із прицілом на українських засновників блокчейн-стартапів.

Inovo підштовхнув позитивний досвід із Preply – після останнього раунду на $50 млн вартість платформи для репетиторів підскочила до кількох сотень мільйонів доларів. «Це одна з компаній з найвищою оцінкою у нашому портфелі», – каже аналітик фонду Богдан Машталір.

Із прагматичніших причин – велика кількість кваліфікованих інженерів, що вже дозріли до продуктового IT. Не вистачає лише капіталу й менторства. «Україна – ще не дуже зрілий ринок, і дуже часто фаундерам треба багато в чому допомагати», – каже він.

Telegram-канал Forbes, ультимативний гід у світі українського бізнесу. Приєднатись

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
В новому журналі Forbes Ukraine: список NEXT 250 перспективних компаній малого та середнього бізнесу

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні