Ринок NFT росте швидко – у 2021 році на цифрове мистецтво витратили $44,2 млрд, хоча роком раніше обʼєм ринку був лише $106 млн. Більшість країн, однак, досі не ухвалили жодних законів, які б регулювали індустрію так, як вони регулюють ринок акцій та фʼючерсів
📲 Forbes Ukraine у WhatsApp. Підписуйтесь й читайте головне про бізнес та економіку
Як можна маніпулювати NFT
Підозрілі транзакції на ринку NFT поки невеликих масштабів: у четвертому кварталі 2021 року на фіктивній торгівлі цифровими активами заробили $1,4 млн. Для порівняння: через криптовалюти за весь рік відмили $8,6 млрд (у середному $2,15 млрд за квартал), йдеться в дослідженні Chainalуsis.
Фіктивна торгівля (чи wash trading) через NFT працює так: користувач реєструє два криптогаманці і продає NFT самому собі, перекидаючи його з одного гаманця на інший. Чим більше транзакцій – тим вища цінність NFT, адже сторонній покупець думає, що попит на нього зростає. Жорстких вимог для торгівлі на маркетплейсах немає, тому робити це легко.
Що таке NFT?
Non-fungible token – цифровий актив (фото, відео, гіфка), який базується на блокчейні, наприклад, Ethereum чи Solana. На відміну від біткоїна, який можна обміняти на біткоїн – кожен NFT унікальний.
Володіти NFT – означає володіти правом на цифровий актив. Купити це право можна на спеціальних маркетплейсах, наприклад, OpenSea.
Ще одна проблема ринку – підробки. Цінність NFT була в тому, що він унікальний і належить лише одній людині (як картина). Люди навчилися обходити це правило, створюючи копії вже існуючих NFT.
У січні 2022-го, наприклад, кіберзлочинці заробили $1,3 млн на NFT колекції The Big Daddy Ape Club, яка базується на блокчейні Solana. Покупці переплутали її із іншим відомим NFT – The Bored Ape Yacht Club, який базується на Ethereum і коштує понад $300,000. Серед власників справжньої колекції – американський комік Джиммі Феллон і Періс Гілтон.
Плагіат є навіть на перевірених маркетплейсах. OpenSea, наприклад, раніше пропонував користувачам безкоштовно створювати NFT, але в січні відмовився від цієї функції – понад 80% NFT, які створювали користувачі, були плагіатом або підробкою.
Скільки заробляють на фіктивній торгівлі NFT
Підозрілі операції з NFT можна відслідковувати, адже криптовалютні транзакції записуються на блокчейні. Сайт EtherScan, наприклад, зберігає історію транзакцій, які використовують блокчейн Ethereum.
Перевірити надійність NFT можна підписавшись на канал його автора у Discord чи Twitter – у справжніх авторів зазвичай багато підписників, які активно обговорюють цифрові активи.
Маркетплейси на зразок OpenSea також відображають історію транзакцій і можна помітити, якщо торгують між собою лише два криптогаманці. За даними Chainalysis, деякі продавці роблять сотні транзакцій між двома гаманцями. Найбільшу кількість, яку підрахували на Ethereum, – 830 транзакцій.
Чи заробляють на цьому злочинці? Математика Chainalуsis така: за 2021 рік на блокчейні Ethereum було 262 користувачі, які намагалися заробляти на фіктивній торгівлі – 152 користувачі втратили сумарно $417,000, а 110 успішних продавців – отримали $8,8 млн прибутку.
Фіктивна тороговля заборонена на ринку акцій та фʼючерсів, але для NFT поки що законів нема. Маркетплейси можуть блокувати продавців, які поводять себе підозріло, але поки що дозволяють ринку рости самостійно, пише Chainalysis. На думку авторів дослідження, фіктивна торгівля псує репутацію ринку і підриває довіру до NFT.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.