Місто Дубай Бурдж-Халіфа /Getty Images
Категорія
Інновації
Дата

Стартова сума, податки та специфіка. На яких умовах українські ІТ-компанії можуть запустити бізнес в ОАЕ

Місто Дубай Бурдж-Халіфа Фото Getty Images

У квітні 2022 року Global Entrepreneurship назвали ОАЕ найкращою екосистемою для стартапів і підприємців. Що потрібно знати підприємцю, який планує експансію в ОАЕ

Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.

Перші українські бренди вже торують шлях виходу на закордонні ринки. Нещодавно в Польщі було запущено «Нову пошту» та Lviv Croissants. 

ІТ-компаніям теж не варто відставати й звернути увагу на ОАЕ. Нещодавно IMD World Competitiveness Center за 2022 рік назвали цю країну найбільш конкурентноздатною в Аравійському регіоні й внесли до списку 15 найбільш конкурентоспроможних економік. 

Зміни, які послідовно впроваджує уряд ОАЕ, лише примножуватимуть частку інвестицій у ІТ-сектор країни. Хоча поки що на них полюють переважно американські ІТ-компанії, українські можуть скласти їм гідну конкуренцію. 

Стартовий капітал: що треба для запуску бізнесу в Еміратах 

У квітні 2022 року Global Entrepreneurship назвали ОАЕ найкращою екосистемою для стартапів і підприємців – у цій країні зосереджені великі потоки коштів

Якщо порівняємо Емірати з Францією або іншими країнами Європи, то побачимо, що останні особливо не поспішають. Їхні горизонти планування визначаються на 5–10 років, і суспільство там не настільки швидке, як українське.

Процеси створення компанії в ОАЕ й отримання візи займають не більше одного місяця. Обов’язковим у процесі запуску компанії є відкриття банківського рахунку. 

На старті потрібна більша сума, ніж в Україні, – орієнтовно $10 000 для інкорпорації компанії. Після цього ви отримуєте механізм, який дозволяє вільно працювати по всьому світу, не сплачуючи податки, оскільки податки на прибуток в Дубаї – 0%.

Специфіка ведення бізнесу в ОАЕ: податкові особливості

Якщо оцінювати ВВП ОАЕ за секторами економіки – об’єм сфери послуг, куди входять і ІТ-послуги, складає 58%. Це наслідок того, що для будь-якого бізнесу, наприклад в Дубаї у сфері блокчейну та криптоіндустрії, сформовані сприятливі законодавчі й податкові умови. 

Тут діє лояльний податковий режим: 

  • нульове оподаткування прибутку компанії й доходу фізичних осіб 
  • якщо компанія здійснює продаж товарів або послуг на території ОАЕ – сплачує 5% ПДВ.
  • якщо компанія розташована в ОАЕ, але при цьому поставляє товари чи послуги за кордон, то податок на додану вартість не виникає. 

Отже, йдеться про нульове оподаткування на ведення бізнесу, зареєстрованого в Дубаї. 

Переваги для співробітників: високі зарплати й причетність до глобального ІТ-ком’юніті

Унаслідок повномасштабного вторгнення компанії вимушені були релокувати своїх співробітників не лише у різні куточки України, а й світу. ОАЕ прийняли багато фахівців із крипто- й ІТ-індустрії. 

Розміщувати тут команди вигідно й комфортно для самих співробітників. Насамперед тому, що вони отримують високу зарплату без вирахування податкових відсотків. 

Також ОАЕ є потужним освітнім центром: тут часто проводять конференції для фахівців з ІТ-сфери. Наприклад, World Blochchain Summit Dubai, що об’єднує інвесторів у блокчейн- та криптопроєкти, представників уряду, технологічних лідерів для обговорення майбутнього галузі. Ще є Crypto Fest, Blockchain Life та багато інших точкових і масштабних подій.

Локальна, freezone чи офшорна: яку компанію можна відкрити в ОАЕ

У країні можна відкрити три типи компаній: локальні, freezone і офшорні. Останнім часом офшорні компанії майже ніхто не реєструє, бо банки відмовляються відкривати їм рахунки. 

Непросто відкрити банківський рахунок і на компанію з freezone – тут звертають увагу на вид діяльності. 

Найлегше відкрити банківський рахунок для локальної або ще mainland-компанії, тому варто стартувати з відкриття саме в такому форматі.

ІТ-компаніям найбільше підходить mainland, хоча є ті, хто відкривають і freezone. 

Наприклад, зона вільної торгівлі DMCC – Dubai Multi Commodities centre – є найпопулярнішою у сфері крипто- і ІТ-проєктів, оскільки вона створює доволі сприятливі умови для розвитку цих сфер. Також популярною є фрізона DIFC – Dubai International financial centre, яка регулюється англійським правом. Реєстрація компанії тут є достатньо дорогою – більше $20 000. Тому цій фрізоні надають переваги компанії з міжнародними офісами.

Перспектива інвестицій: від сфери космосу до кібербезпеки

ОАЕ прагне зменшити залежність від доходів від видобутку нафти. Саме тому вони зосередилися на розвитку сфер, що пов‘язані з інтелектуальним потенціалом. Щоб залучати для цього іноземні компанії, уряд ОАЕ розробив закон про захист персональних даних, який захищає будь-кого, хто проживає або має бізнес в ОАЕ. 

Державні ІТ-проєкти у сфері здоров’я, космосу, авіації, готельній справі та інших сферах, які допомагають диверсифікувати економіку ОАЕ, потребують ІТ-спеціалістів. 

Також затребувані фахівці з кібербезпеки, адже зростання ролі країни на геополітичній арені робить її вразливою до кібератак. 

Тож нині ОАЕ і за умовами для запуску компанії, і за глобальними перспективами розвитку ІТ-сфери є одним із найвигідніших напрямків як для розширення бізнесу, так і для старту з абсолютно новим проєктом.

Матеріали по темі
Контриб'ютори співпрацюють із Forbes на позаштатній основі. Їхні тексти відображають особисту точку зору. У вас інша думка? Пишіть нашій редакторці Тетяні Павлушенко – [email protected]

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні