Шахраї: гроші за лайки в ТікТок і Ютуб /колаж Анастасія Решетнік
Категорія
Інновації
Дата

В Україні нова популярна шахрайська схема – заробіток на лайках у TikTok та Youtube. Люди втрачають по 25 000 грн, а Приват і mono кажуть, що блокують до 80% такого фроду

4 хв читання

Медіанна сума втрат клієнтів Приватбанку через схему "лайки в соцмережах" – 25 000 грн. Фото колаж Анастасія Решетнік

З листопада користувачі месенджерів отримують повідомлення з іноземних номерів з пропозиціями підробітку. Це виявилося новою шахрайською схемою з виманювання грошей. Як банки з нею борються?

За 12 років консалтингова компанія Franchise Group створила 600+ франшиз. Як масштабувати бізнес за допомогою франшизи в часи турбулентності? Отримайте інсайти і стратегії на Форумі підприємців від власниці та СЕО Franchise Group Мирослави Козачук. Купуйте квиток за посиланням.

«Ми шукаємо людей на неповний робочий день – все, що вам потрібно зробити, це лайкнути відео TikTok», – розсилки з подібними пропозиціями підробітку масово отримують українці у месенджерах Telegram та WhatsApp. Людям пропонують лайкати відео у TikTok і Youtube, оцінювати ресторани й готелі в Google Maps, а взамін отримати легкий заробіток у 600-1500 грн на день.

Розсилка відбувається з номерів США та країн Азії й Африки, говорить головний спеціаліст відділу комунікацій Кіберполіції Артем Олещенко. Автори повідомлень одразу просять реквізити банківської карти та надсилають 50-150 грн за перші виконані завдання, описує роботу схеми заступниця голови ПриватБанку з питань керування ризиками Лариса Чернишова.  

Після кількох вдалих транзакцій шахраї пропонують переказати їм від декількох сотень до десятків тисяч гривень, які обіцяють повернути швидко та з відсотками. «Коли користувач зробив переказ, шахраї припиняють спілкуватись із жертвою та блокують її в месенджерах», – каже Чернишова. 

Як банки борються з новим видом кібершахрайства? 

В Україні нова популярна шахрайська схема – заробіток на лайках у TikTok та Youtube. Люди втрачають по 25 000 грн, а Приват і mono кажуть, що блокують до 80% такого фроду /Фото 1
В Україні нова популярна шахрайська схема – заробіток на лайках у TikTok та Youtube. Люди втрачають по 25 000 грн, а Приват і mono кажуть, що блокують до 80% такого фроду /Фото 2
Попередній слайд
Наступний слайд

Масштаби схеми

Пропозиція про заробіток – зараз одна з найпопулярніших схем виманювання грошей, пояснює керівник відділу кібербезпеки українського приватного банку на правах анонімності, оскільки не уповноважений коментувати тему публічно. «Ми ледве встигаємо попереджати наших користувачів про цей вид шахрайства», – говорить він. 

Ця схема активізувалася у жовтні–листопаді, але пік ще не пройдено, визнає він. «Шахраї зазвичай нарощують свою активність ближче до Нового року», – додає співрозмовник.

Частка звернень клієнтів до державного ПриватБанку, який на кінець липня цього року мав 49 млн виданих карток, за цим видом шахрайства складає близько 7% від усіх звернень щодо шахраїв, говорить Чернишова. Медіанна сума втрат клієнтів держбанку – 25 000 грн. 

У другого за кількістю виданих карток банку, monobank, від шахрайської схеми постраждали близько 3000 клієнтів за підсумками листопада, написав співзасновник проєкту Олег Гороховський у своєму Telegram 2 грудня. Клієнти mono загалом втратили 65 млн грн, додав Гороховський. Тобто в середньому кожна людина «попалася» трохи більш як на 21 000 грн.

Кількість жертв може бути більшою, припускає Гороховський. «Це цифри за заявленим шахрайством, – говорить Forbes банкір. – Є припущення, що більш ніж половина клієнтів соромляться розповісти про те, що вони так попалися на гачок».  

«В листопаді клієнти А-Банку заявили про втрати на рівні 3 млн грн саме по цій схемі, а це 80% від усіх заявлених втрат по усім схемам шахрайства», — відповіла пресслужба банку на запит Forbes. Станом на липень цього року приватний банк займав пʼяте місце в Україні за кількістю виданих карток, йдеться у даних НБУ. «На сьогодні маємо активацію цього типу шахрайства», – відповіла пресслужба ПУМБ у відповідь на запит Forbes, не розкриваючи масштаб проблеми. Державний Ощадбанк та приватний Райффайзен Банк відмовилися коментувати Forbes ситуацію з цим типом шахрайства.  

Шахрайські схеми в Україні

Результати опитування Нацбанку та Опендатабот понад 100 000 людей у жовтні 2023 року

Як банки борються з новою схемою шахрайства

Коли один-два клієнти переказують кошти й потім звертаються в службу підтримки зі скаргою на шахрайство – банк вже розуміє закономірність і блокує рахунки, розповідає керівник відділу кібербезпеки одного з українських банків. Також банки моніторять ситуацію за сумами переказів – повторювані стандартні суми можуть ставити на моніторинг. 

Однак шахраї навчилися обходити такі заходи. Вони залучають інших жертв як посередників і «пропускають» через них гроші, говорить він. «Люди не розуміють, які до них можуть бути питання, бо вони «просто перерахували кошти» або зняли їх в банкоматі та віддали, отримавши за це невелику комісію», – додає керівник відділу. 

Гроші зараховуються як платіж з картки іншої людини, пояснює Чернишова з ПриватБанку. «У такому випадку жертва стає співучасником піраміди, а коли організатор припиняє комунікації, претензія залишається до отримувача коштів, який по факту є такою ж жертвою шахраїв», – зазначає представниця держбанку. 

У monobank схема закодована у зверненнях у підтримку як «заробіток в інтернеті». Банку вдається виявляти та запобігати понад 70% таких спроб, йдеться в пості Гороховського. Державний ПриватБанк зупиняє 76% спроб шахрайства за платежами, які спрямовані на «ймовірний заробіток», говорить Чернишова.  В А-Банку цей показник складає 74%, йдеться у відповіді пресслужби.

В Україні нова популярна шахрайська схема – заробіток на лайках у TikTok та Youtube. Люди втрачають по 25 000 грн, а Приват і mono кажуть, що блокують до 80% такого фроду /Фото 3

Щоб врятувати кошти клієнтів, у mono аналізують нетипову активність для карток та патерни поведінки шахраїв, каже Гороховський. «У нас накопичена досить велика кількість клієнтів, які заявили про те, що стали жертвами», – визнає банкір. На цій базі необанк побудував моделі, які «відловлюють» нетипову активність, зупиняють операції та просять у клієнта додаткові підтвердження, що він робить їх свідомо. 

А-Банк також аналізує кожен клієнтський платіж. «Якщо потрібно, ми його зупиняємо та пояснюємо клієнтами, що операція може бути шахрайською», – говорить керівник напрямку кредитних карток А-Банку Євген Зайченко.  

Проте інколи клієнти відправляють гроші шахраям навіть після блокування платежів системою моніторингу банку та розʼяснення, що кошти не повернуться, зазначає Чернишова. Вони відправляють гроші або на інший рахунок, або на іншій платформі, або в додатках інших банків, додає вона. Чому люди «клюють» на схему? 

«Схема пропонує людям підробіток у ситуації, коли в країні мало роботи через війну», – коментує керівник відділку кібербезпеки одного з українських банків. В Україні налічується 97 300 зареєстрованих безробітних станом на кінець жовтня 2023 року, йдеться у даних НБУ. Потреба роботодавців у працівниках майже удвічі менша – 55 400. 

«Люди вірять у Діда Мороза, який принесе їм гроші. Це не від хорошого життя», – погоджується Зайченко.  

Дисклеймер. 12 грудня додано коментар А-Банку про масштаби шахрайської схеми. 13 грудня додано коментар банку ПУМБ.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні