Кэролайн Эллисон, гендиректор Alameda Research /GUERIN BLASK FOR FORBES/ілюстрація STEPHANIE JONES FOR FORBES
Категорія
Інновації
Дата

Від тиха всі лиха. Як «математичний вундеркінд» та колишня подруга Бенкмана-Фріда стала однією з причин краху FTX

9 хв читання

У списку захоплень гендиректорки трейдингової фірми Alameda Research Керолайн Еллісон – Гаррі Поттер, маргінальна політична філософія та угоди із граничним рівнем ризику. Фото GUERIN BLASK FOR FORBES/ілюстрація STEPHANIE JONES FOR FORBES

У списку захоплень гендиректорки трейдингової фірми Alameda Research Керолайн Еллісон – Гаррі Поттер, маргінальна політична філософія та угоди з граничним рівнем ризику. Протеже Сема Бенкмана-Фріда, з яким вона мала романтичний зв'язок, зіграла одну з головних ролей у катастрофі криптовалютної біржі FTX.

За 12 років консалтингова компанія Franchise Group створила 600+ франшиз. Як масштабувати бізнес за допомогою франшизи в часи турбулентності? Отримайте інсайти і стратегії на Форумі підприємців від власниці та СЕО Franchise Group Мирослави Козачук. Купуйте квиток за посиланням.

2021-го гендиректорку трейдингової фірми Alameda Research Керолайн Еллісон запитали, що вона порадить молодим підприємцям. Еллісон курувала криптотрейдерів, які ставили на кон мільярди доларів клієнтів FTX. Тому її відповідь була щирою та короткою: «Я б порадила молоді менше ховатися від ризику і більше вірити в себе», – написала вона у заявці на участь у списку Forbes «30 до 30».

За рік ця порада звучить як іронічна епітафія на могилі Alameda. Минулого тижня FTX – друга за величиною криптобіржа у світі – обвалилася під вантажем ризикованих ставок на $32 млрд і знецінених токенів. Юрист Джон Рей, який свого часу займався ліквідацією Enron, а тепер і FTX, сказав, що це найбільший провал корпоративного управління, який він бачив за свою карʼєру. Alameda, що її очолювала Еллісон, була однією з винуватців цього краху.

Саме Alameda, як гадають, робила спекулятивні інвестиції за гроші клієнтів FTX. Без відома користувачів біржі вона забирала з їхніх депозитів мільярди доларів. Alameda прикривала цю схему, оскільки стежила за тим, щоб активи, якими вона торгувала на FTX, не потрапляли на її баланс.

У заяві про банкрутство FTX зазначено, що відшкодування збитків вимагає більш як мільйон кредиторів. Серед них пересічні співробітники FTX, яких переконали вкласти у платформу особисті заощадження. Документи також показують, що Alameda Research видала три персональні кредити керівникам FTX. Причому Сем Бенкман-Фрід позичив $1 млрд. Гендиректор FTX володів 90% акцій Alameda. На момент краху обох компаній біля керма Alameda стояла Керолайн Еллісон.

Тиха математичка

Про Еллісон мало інформації, але розмови з людьми, які її знають, та її інтервʼю Forbes у жовтні минулого року малюють картину тихої талановитої математички, яка піднімалася карʼєрними сходами у світі криптовалют. Кілька років тому Еллісон щиро захопилася «новим джазом» Бенкмана-Фріда і потрапила в кругообіг обману, маячні та розпачу, що супроводжували торгівлю криптовалютами. Еллісон не відповіла на численні прохання Forbes дати коментарі для цієї статті.

Перш ніж опинитися в епіцентрі грандіозної криптовалютної катастрофи, Керолайн Еллісон була старанною студенткою. Вона фанатіла від Гаррі Поттера, підробляла вожатою у таборі та писала сценарії для фентезійних рольових ігор.

Професор математики Рут Акерман, яка викладала у Стенфорді 10 років тому, назвала свою колишню студентку «яскравою, зосередженою, із великими здібностями до математики». За її словами, важко примиритися з тим, що Еллісон виявилася втягнутою в одну з найбільших шахрайських схем останнього десятиліття.

«Вперше я почула про її проблеми, коли люди почали писати мені в LinkedIn і просили переглянути мою оцінку її успіхів в інформатиці», – сказала Акерман в інтервʼю Forbes.

Тепер, коли крах біржі FTX, під час якого згоріли заощадження багатьох людей, очевидний, а американські держоргани, включаючи Комісію з цінних паперів та бірж і Міністерство юстиції, почали розслідування, карʼєру Еллісон, схоже, повністю зруйновано. Це не поєднується ні з її минулою репутацією, ні з відгуками людей, що знали її в минулому житті. Ризик, який вона на себе звалила, виявився непомірно високим.

«Дуже важливо не боятися взяти на себе ризик, – казала Еллісон в одному з подкастів. – Є багато розумних людей, котрі не дуже добре розуміються на заплутаному світі трейдингу, особливо на криптовалютах».

Прихід до Alameda

У березні 2018-го Керолайн Еллісон працювала у трейдинговій компанії Jane Street. Там Сем Бенкман-Фрід звернувся до неї із пропозицією, яка змінить її життя. За чашкою кави в Каліфорнії обеззбройливо спокійний майбутній мільярдер запропонував їй перейти в Alameda Research, нову трейдингову компанію, яка зароблятиме на різниці цін на біткоїн у різних країнах. За словами Бенкмана-Фріда, це був би ідеальний арбітраж. Торгівля криптовалютами допомогла йому досягти головної мети – «заробити, щоб віддати» мільярди на благодійність.

Керолайн Еллісон, гендиректорка Alameda Research /Twitter

У списку захоплень гендиректорки трейдингової фірми Alameda Research Керолайн Еллісон – Гаррі Поттер, маргінальна політична філософія та угоди з граничним рівнем ризику. Фото Twitter

«Я подумала: ого, звучить захопливо, – розповідала Еллісон в інтервʼю Forbes. – Мені подобалося працювати в Jane Street, але я вирішила піти. Це був тяжкий вибір». Еллісон покинула улюблену роботу заради криптовалютного бізнесу, який минулого тижня зазнав гучного краху.

За два роки після створення Alameda Бенкман-Фрід вирішив заснувати те, що вважав сучасною криптовалютною біржею, – FTX. Заради неї він відійшов від оперативного управління Alameda. Посаду гендиректора обійняла Еллісон – тиха й дивна дочка професорів економіки Массачусетського технологічного інституту.

Банкрутство FTX було карикатурно швидким: за чотири дні біржа пройшла шлях від твітів Бенкмана-Фріда у стилі «У нас усе гаразд» до краху. Тоді всі звернули увагу на активи Alameda у розмірі $10 млрд та схему перекачування депозитів клієнтів FTX у ризиковані спекулятивні ставки. У створенні схеми підозрюють Еллісон.

Багато криптовалютних компаній, які колись вважалися стовпами індустрії, нині на межі того, щоб повторити шлях FTX. Газетні заголовки вказують на те, що правопорушення тривали роками. Тому в центрі уваги опинився не лише Бенкман-Фрід, а й Еллісон – одна з небагатьох жінок-керівниць у галузі, де домінують чоловіки.

«Їхньою метою було максимально заробити, – розповідає один із перших співробітників Alameda. – Вони не могли не ризикувати по-крупному».

Урятувати рядового Еллісон

Останніми днями ентузіасти криптовалют обрушили на Еллісон шквал критики. Вони звинувачують підприємницю у тому, що та призвела Alameda до краху. Але в цьому потоці люті знайшлася крихітна група захисників, які цитують роздуми Еллісон про раси та імперіалізм із блогу, який вона нібито вела у коледжі.

Деякі із захисників називають її «королевою Керолайн». Вони – послідовники реакційного політолога та улюбленця ультраправих Кертіса Ярвіна. Багато хто з тих, хто став на захист Еллісон, збираються на пірінговій платформі Urbit, створеній Ярвіном, розповів Forbes один із прихильників підприємниці. Ці люди вважають, що Еллісон підставили. Вони стверджують, що за крахом Alameda стоїть колишній гендиректор Сем Трабукко, котрого вони глузливо називають «Семом Табаско». Трабукко не відповів на численні прохання про коментар.

«Я, безперечно, гадаю, що вона не винна, – каже один із шанувальників Еллісон. – Упевнений, Керолайн можна врятувати».

Цифри замість конструктора Lego

Еллісон – дочка шанованих економістів. Її батько, Глен Еллісон, очолює кафедру економіки Массачусетського технологічного інституту. Мати, Сара Фішер Еллісон, викладає на економічному факультеті.

У дитинстві Керолайн була оточена цифрами. Доки інші діти грали в Lego, вона вивчала Баєсову статистику. Якось замість того, щоб написати батькові вітальну листівку, Еллісон відправила йому дослідження цін на мʼякі іграшки в магазині Toys ʼRʼ Us. «Ми дуже багато займалися економікою», – сказала Еллісон в інтервʼю Forbes.

Природжена математикиня, у середній школі Еллісон неодноразово брала участь у національній олімпіаді для дівчаток Math Prize for Girls, у якій змагаються найяскравіші молоді уми країни. Але її інтереси виходили далеко за межі математики. У старших класах вона брала участь в олімпіаді з лінгвістики та любила книги. За її словами, батьки прочитали їй першу книгу про Гаррі Поттера, коли їй виповнилося три. Другу вона прочитала самостійно у пʼятирічному віці.

2012-го, коли Еллісон вступила на математичний факультет Стенфорда, її професійні амбіції вже сформувалися. Адаптуючись до життя в коледжі, вона почала публікувати на Tumblr свої щоденні роздуми. Автора блогу під назвою WorldOptimization не вказано, проте близький соратник підтвердив, що це її блог. У ньому вона писала, що «сексуальна революція – помилка». На її думку, «жінкам краще бути домогосподарками та виховувати дітей, аніж займатися карʼєрою». Вона також міркувала про раси: в одному з постів вона заявила, що між індійцями з різних провінцій і каст «величезні генетичні відмінності», і це стало джерелом дискримінації в Кремнієвій долині. А на першому місці у списку її «милих жартів» був «контроль над більшістю великих світових урядів».

Еллісон применшувала роль коледжу у своєму житті. На запитання Forbes, чого корисного вона навчилася там, вона відповіла: «Практично нічого. Ну, може, розумітися на податках».

Getty Images

Ефективний альтруїст та ультраправа прихильниця расових теорій. Бенкмана-Фріда та Еллісон пов'язували любов до ризику та романтичні стосунки. Фото Getty Images

Ефективний альтруїзм

Одне знання Еллісон усе ж таки винесла: філософію під назвою «ефективний альтруїзм». Цей популярний у Кремнієвій долині рух закликає людей максимально ефективно займатися благодійністю на основі достовірної інформації. Першопрохідниками цього руху стала група філософів, до якої входив Вілл Макаскілл. Він, за словами Бенкмана-Фріда, переконав майбутнього мільярдера багатіти на благо суспільства. Пізніше Макаскілл приєднався до філантропічного підрозділу FTX – фонду Future Fund (минулого тижня він пішов у відставку). У Стенфорді Еллісон вступила до клубу ефективного альтруїзму, а потім стала його віце-президенткою.

Зараз багато хто сумнівається, чи справді Еллісон, Бенкман-Фрід та їхні соратники вірили в ефективний альтруїзм. Їх підозрюють у тому, що ця течія стала прикриттям для їхніх правопорушень. У текстових повідомленнях, опублікованих Vox, репортер запитав Бенкмана-Фріда, чи були його розмови про етику «переважно прикриттям». Його відповідь: «Так». Еллісон, можливо, у момент сардонічного самоаналізу, перейменувала свій блог на «Брехливу ботанічку-благодійницю».

За останні два тижні висловлювалося багато припущень про романтичні звʼязки Еллісон та Бенкмана-Фріда. Той підтвердив ці гіпотези, заявивши New York Times, що вони більше не зустрічаються. У доповіді CoinDesk стверджувалося, що Еллісон довго зустрічалася з Бенкманом-Фрідом. Стверджувалося, що обидва входили до групи з десятьох сусідів із гуртожитку, які у різний час завʼязували стосунки. Точний склад цих пар невідомий, але публічні транзакції у Venmo між Нішадом Сінгхом, Семом Трабукко та керівником відділу брендів та кадрів FTX Сінді Ватанабе показують, що вони платили одне одному за такі побутові товари, як капуста, бензин та прання.

За кілька років до того Еллісон чи то жартома, чи серйозно написала на Tumblr, що після вивчення поліаморії вважає, що «у кожного має бути рейтинг партнерів. Люди мають знати, в якому вони ранзі. Повинна бути жорстока боротьба за владу та за більш високе становище у рейтингу». Цю динаміку вона прирівняла до «імперського китайського гарему».

Взаємини керівників між собою були такими ж туманними, як і звʼязок між Alameda та FTX. Біржа швидко затьмарила сестринську трейдингову компанію. Бенкман-Фрід улещував інвесторів Sequoia, NEA і Lightspeed Venture Partners, а депозити клієнтів FTX стрімко зростали. Кількість користувачів перевищила мільйон. Але навіть інвестори іноді не знали про те, яка роль Alameda у бізнесі Бенкмана-Фріда.

За словами співробітників FTX та інших компаній, які укладали угоди з FTX та Alameda, остання почала відходити на другий план, а з нею й Еллісон. Гендиректор одного з проєктів, який отримав фінансування від Alameda, розповів Forbes, що вони ніколи не перетиналися, незважаючи на те, що Alameda стала інвестором. «Вона просто підписала угоду», – згадують вони. Еллісон, як здавалося, була щаслива залишатися за лаштунками. Для зовнішнього світу вона існувала у вигляді розмитого аватара у Twitter із ніком @carolinecapital.

Королева Alameda

За словами колишнього співробітника Alameda, у квітні 2022-го Еллісон отримала повний контроль над Alameda. Трабукко пішов з посади со-генерального директора, хоча офіційно ще кілька місяців, до серпня, не оголошував про це. Він повідомив, що ця посада була «виснажливою і поглинала весь його час» і що останнім часом він «не міг працювати». «Досвід роботи з Трабукко був безцінним, – написала Еллісон у Twitter. – Сподіваюся, він чудово проведе час на своїй яхті!»

За кілька місяців бізнес полетів під укіс. Гендиректор біржі Binance Чанпен Чжао оголосив, що його компанія придбає FTX, рятуючи її від кризи ліквідності. Але Binance швидко відмовилася від угоди після проведення юридичної перевірки, пославшись на «неправильне управління коштами клієнтів та передбачувані розслідування американських агентств». За лічені дні імперія Бенкмана-Фріда зазнала приголомшливого краху, і кілька його компаній подали заяви про банкрутство, включаючи Alameda.

Мінʼюст США, Комісія з цінних паперів, а також влада Багамських островів розслідує ситуацію. Виникають питання про те, як Alameda втратила гроші клієнтів, котрі нібито FTX переказала їй, аби підтримати фірму, що тоне. За повідомленнями, розкішний пентхаус Бенкмана-Фріда на Багамах виставлено на продаж за $40 млн. А Еллісон, яка колись була непомітною фігурою в тіні Бенкмана-Фріда, дочекалася своєї хвилини поганої слави.

В інтернеті ходять чутки, що Еллісон планує тікати з Гонконгу в Дубай, який не має договору про екстрадицію зі США. Наразі її місцезнаходження невідоме. Її останньою публічною заявою було двійко твітів від 6 листопада, в яких вона захищала компанію.

Пів року тому, під час інтервʼю криптоподкасту El Momento, Еллісон запитали, що вона змінила б, якби могла повернути минуле. На той час «криптозима» почала діяти на багато компаній та ринків, але FTX залишалася платоспроможною.

«Я б точно нічого не змінювала. Гадаю, мені просто пощастило, – сказала вона, сміючись. – Не думаю, що якби я повернулася назад і обрала інший шлях, усе склалося б так вдало».

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні