Криптобомба уповільненої дії. Біржові токени довели до банкрутства FTX, але їх продовжують використовувати інші біржі
Категорія
Світ
Дата

Криптобомба уповільненої дії. Біржові токени довели до банкрутства FTX, але їх продовжують використовувати інші біржі

5 хв читання

Біржові токени замислювалися як карти лояльності для залучення трейдерів на криптобіржі. Потім засновник FTX Сем Бенкман-Фрід почав використовувати їх як заставу під кредити і довів свою біржу до гучного банкрутства. Незважаючи на це, такі токени масово використовують Binance та інші біржі, а їхню капіталізацію роздуто до десятків мільярдів доларів.

Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?

Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!

2017-го криптовалютна біржа Binance створила перший цифровий актив нового типу – токен BNB. Це був інструмент маркетингу: токеном нагороджували клієнтів, якщо вони досягали певного обсягу торгів або приводили на біржу своїх колег. «BNB – модель для побудови масштабованого й потужного криптовалютного бізнесу, – захоплювався у 2019-му редактор CoinDesk Піт Ріццо, коли Binance перевела монету на власний блокчейн. – Це просто неймовірно!»

Сьогодні єдиний неймовірний факт, повʼязаний із винаходом біржового токену, – це їхня вартість, роздута до десятків мільярдів доларів. Біржові токени стали однією з основ ринку цифрових активів, що швидко зростає.

Як біржові токени знищили біржу FTX

Найслабшою ланкою в криптовалютній імперії колишнього мільярдера Сема Бенкмана-Фріда став токен біржі FTX, який торгувався під тикером FTT. За даними Reuters, Бенкман-Фрід позичив власній трейдинговій компанії Alameda мільярди доларів із грошей, що належать клієнтам FTX. Як заставу використали токени FTT, що спочатку замислювалися як спосіб надання трейдерам знижок під час оплати комісії біржі, а потім й інших привілеїв.

«Принцип роботи FTT не в тому, що ви отримуєте безкоштовний токен за те, що щось робите, – пояснював Бенкман-Фрід в інтервʼю Forbes у серпні, – а в тому, що ви отримуєте безкоштовні «плюшки» за те, що у вас є FTT. Тут купа всяких хитрощів».

На піку 2021-го капіталізація FTT досягала $9,6 млрд. Але на відміну від акцій, що дають юридичне право власності на активи корпорації, FTT не дає частки у біржі FTX. Якщо токен і мав якусь внутрішню цінність, вона виражалася у вигляді знижок, які клієнти FTX могли отримати, оплачуючи цими токенами комісію біржі. Для активних трейдерів знижка сягала 60%.

FTT схожий на бали на картах лояльності в супермаркетах або «милі», які авіакомпанія нараховує пасажирам за часті перельоти. FTT мають цінність, але навряд чи знайдеться банк, який дозволить використовувати їх замість застави, наприклад, під час купівлі нерухомості.

Однак у спекулятивному світі цифрових активів токени лояльності торгуються на численних криптобіржах так само, як акції на Нью-Йоркській фондовій біржі. А засновник FTX Сем Бенкман-Фрід, як повідомляється, використав їх як заставу для кредитів, що їх брала його Alameda Trading.

Ще тиждень тому FTT торгувався на рівні $26, а його капіталізація сягала $3,5 млрд. Але після того, як конкурент Бенкмана-Фріда, засновник криптобіржі Binance Чангпен Чжао, написав у Twitter, що планує продати FTT на суму понад $500 млн, почалася паніка на кшталт «набігу на банк» у реальному світі. Сьогодні FTT продається за $2,70, а з огляду на заяву FTX про банкрутство, котирування, швидше за все, впадуть до нуля.

Токенів мало не буває

Проте історія біржових токенів у криптосвіті далека від завершення. Forbes нарахував понад 16 глобальних криптовалютних бірж та децентралізованих фінансових сервісів (DeFi), які використовують ці токени із загальною капіталізацією не менш як $62 млрд.

Насправді біржові токени є важливим елементом екосистеми криптобірж, оскільки формують лояльність трейдерів, особливо коли ціни на токени зростають. Практично всі біржові токени дають специфічні привілеї, такі як можливість сплатити комісію біржі зі знижкою, пільгові умови маржинального кредитування, вищу винагороду за стейкінг та кешбек на карти Visa, що видаються у партнерстві з біржею.

Біржові токени також нараховуються клієнтам, які залучають на платформу нових трейдерів (елемент мережевого маркетингу, схожий на використовуваний Amway). Але такі токени можуть стати й «насосом» для надування криптовалютної бульбашки.

Найбільша криптобіржа світу Binance має власний токен BNB. Його капіталізація – $45,9 млрд, хоча він не є акцією Binance і не зареєстрований як цінний папір у Комісії з цінних паперів та бірж США.

Будь-який трейдер, який відкрив на Binance рахунок і почав торгувати, може купити чи заробити токени BNB. Вони дають 25% знижки, якщо трейдер платить ними комісію за спотові та маржинальні угоди, або 10% за торгівлю фʼючерсами. Якщо залучите на біржу друзів-трейдерів, то зможете отримувати до 40% комісійних щоразу, коли вони укладають угоди на Binance.

Крім того, оскільки Binance створила власний блокчейн, на якому майнять BNB, ці токени можна використовувати для оплати товарів та послуг, бронювання авіаквитків та готелів на сайтах партнерів, наприклад Travala. Можна брати участь в ексклюзивних розпродажах токенів і навіть отримувати їх безкоштовно за участь в опитуваннях або виконання завдань.

BNB використовують для стейкінгу та криптовалютного кредитування, інвестують його у проєкти на базі BNB Chain. Примітно, що ці токени потрібні тим, хто хоче торгувати на децентралізованій біржі Binance DEX, яку теоретично не можуть закрити регулювальні органи США.

На відміну від біткоїна, який майниться що 10 хвилин, усі 350 млн токенів FTT було створено під час так званого премайнінгу. «Більше ніколи не буде видобуто жодного токена FTT», – сказав нещодавно Бенкман-Фрід. Протягом приблизно трьох місяців, починаючи з червня 2019 року, майже всі створені токени FTT було продано ще до їхнього розміщення на криптобіржах. «Усі токени FTT вже належать окремим людям та організаціям», – сказав Бенкман-Фрід.

Щоб створити дефіцит й відтак підвищити вартість своїх біржових токенів, FTX та Binance проводять так звані спалювання токенів. Обидві біржі відправляють токени за безповоротними адресами – виводять їх з обігу, і таким чином збільшують вартість токенів, що залишилися. З 2019 року FTX спалила 21 млн токенів FTT. Загалом Binance вивела з обігу понад 42 млн BNB, які за сьогоднішніми цінами коштували б $11,6 млрд. Засновник Binance Чангпен Чжао заявив, що біржа не позичає гроші і ніколи не використовувала BNB як заставу за кредитами. Нещодавно він почав виступати за те, щоб біржі проходили процедуру підтвердження походження коштів.

З погляду практики корпоративного управління за біржові токени та програми лояльності повністю відповідає організація, яка їх випускає або виводить із обігу. DeFi-платформи, навпаки, стверджують, що власники їхніх токенів мають можливість пропонувати зміни у самих платформах. Але насправді багатьма великими платформами керують мажоритарні інвестори та команди засновників. Крім того, як FTT не давала власникам часток у FTX, так і купівля DeFi-токена не обовʼязково дає право на частку у платформі.

Королі біржових токенів

16 криптовалютних та біржових токенів, представлені в нашій таблиці, мають сумарну капіталізацію понад $60 млрд. Примітно, що в таблиці немає бірж Coinbase та Kraken. Обидві розташовані у США і не хочуть випускати біржові токени, оскільки регулятор може розцінити їх як цінні папери. Всі токени, що потрапили до таблиці, щодня торгуються на біржах як акції. Більшість за останній рік різко подешевшали, і жоден токен не дає частки в компанії-емітенті.

Криптобомба уповільненої дії. Біржові токени довели до банкрутства FTX, але їх продовжують використовувати інші біржі /Фото 1
Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд