Краху криптобіржі FTX передували ще кілька великих банкрутств, які призвели до того, що інвестори починають втрачати віру у весь ринок. Bloomberg проаналізував п'ять головних запитань, відповіді на які можуть пролити світло на майбутнє галузі. Forbes вибрав головне.
На ринку криптовалют рідко буває затишшя, але шторм 2022-го виявився лютішим за більшість попередніх. Через серію крахів інвестори одразу втратили мільярди доларів. Кожен крах, найгучнішим з яких стало банкрутство криптобіржі FTX, тягнув за собою хвилю нових банкрутств.
Ці події підірвали довіру до індустрії, що виникла через втрату віри у традиційні фінансові інституції після кризи 2008-го. Одні інвестори відреагували на банкрутства закликами до жорсткого регулювання. Інші звинувачують посередників і кажуть, що недавні потрясіння мають прискорити перехід на децентралізовані платформи.
1. Що сталося з курсом криптовалют?
Досягнувши піку в листопаді 2021-го, загальна капіталізація криптоактивів упала за наступні 12 місяців на 73%, показує трекер CoinGecko.
У відсотковому вираженні обвал виявився менш глибоким, ніж під час криптозими 2018-го (-88%). Але він спалив набагато більше грошей інвесторів – понад $2 трлн.
Якщо попередні обвали криптовалют були викликані проблемами всередині самої індустрії, то нинішній розпочався із зовнішнього чинника: у боротьбі з постпандемічним сплеском інфляції центробанки підвищили відсоткові ставки. Це знизило апетит інвесторів до високоризикових активів з високою прибутковістю, зокрема до криптовалют.
2. Чому це важливо?
Криза криптовалютного ринку зруйнувала переконання інвесторів у тому, що криптовалюти, подібно до золота, мають статус «тихої гавані» за часів невизначеності, оскільки вони нібито не пов'язані з традиційними фінансовими активами. Те, що це не так, стало шоком для керівників пенсійних та суверенних фондів, а також мільйонів дрібних інвесторів, які останніми роками захопилися криптовалютами. Вони були впевнені, що в майбутньому криптовалюти стануть основним класом активів.
Виявилося, що зліт курсу криптовалют в останні роки тримався на хисткому фундаменті: багато інвесторів брали великі позики і вкладалися в токени та криптопроєкти, а як заставу часто використовували інші криптовалюти. Цей взаємозв'язок посилив ефект гучних банкрутств.
3. Що спричинило обвал?
«Першою ластівкою» став алгоритмічний стейблкоїн під назвою TerraUSD. Для прив'язки до долара він використав складні автоматизовані процедури за участю материнського токена Luna.
TerraUSD став популярним, тому що пов'язана з ним децентралізована фінансова платформа Anchor пропонувала ставки до 20% депозитів у TerraUSD. Раптове масове виведення коштів з Anchor призвело до «зриву в смертельний штопор», внаслідок якого TerraUSD і Luna втратили близько $60 млрд вартості.
Компанії, що інвестували у пов'язані з TerraUSD токени та деривативи, наприклад Three Arrows Capital, збанкрутували. По ланцюжку зазнали краху інші компанії, наприклад, Voyager Digital, яка надала Three Arrows великий кредит.
У листопаді сталося ще одне потрясіння – крах криптоімперії Сема Бенкмана-Фріда. Рухнула одна з найбільших бірж – FTX, що належить йому. За кілька днів людина, яка рятувала інші криптовалютні проєкти і стала лицем індустрії на галузевих конференціях і Капітолійському пагорбі, втратила статки у $15,6 млрд. Вважається, що FTX збанкрутувала, намагаючись виручити трейдингову фірму Alameda Research, що належить Бенкману-Фріду.
4. Які наслідки кризи?
Критики Terra заявляли, що ця платформа приречена на провал, оскільки залучала інвесторів неприйнятно високими відсотковими ставками. Деякі вважали Terra та інші високоприбуткові DeFi-проєкти черговою реінкарнацією фінансових пірамід, у яких перші інвестори одержують величезний дохід за рахунок залучення нових учасників.
Крах FTX показав, що навіть, здавалося б, надійні криптобізнеси можуть мати приховані вади. Він також розкрив небезпеку взаємного впливу, коли проблеми однієї частини індустрії несподівано швидко поширюються на інші, викликаючи величезні втрати. Все це може на якийсь час загальмувати інвестиції у криптовалюти.
5. Що все це означає для майбутнього криповалют?
Криптовалюти винайшли, бо люди не довіряли Волл-стріт. Але низка банкрутств криптокомпаній порушує екзистенційне питання: чи можна тепер довіряти криптовалютам?
Багато хто сподівався, що довіра відновиться, коли держава запровадить жорсткіше регулювання ринку. Але банкрутство FTX, схоже, зірвало ухвалення закону про регулювання, який посилено лобіював Бенкман-Фрід. Проти цього документа виступали деякі власники DeFi-платформ, які вважали, що закон враховує лише інтереси великих централізованих бірж, таких як FTX.
Жорстке регулювання може врешті-решт зробити криптовалюти більш стабільним і респектабельним активом. Поки що неясно, яка частина учасників галузі пройде суворий контроль і які наслідки спричинить їхній вихід з ринку.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.