Тягне на дно. FTX встигла проінвестувати в засновані українцями Solana, NEAR Protocol і subsocial. Як їх зачепив крах біржі /Колаж Анна Наконечна
Категорія
Інновації
Дата

Тягне на дно. FTX встигла проінвестувати в засновані українцями Solana, NEAR Protocol і subsocial. Як їх зачепив крах біржі

5 хв читання

Колаж Анна Наконечна

Біржа FTX упала з гуркотом, потягнувши за собою ще кілька компаній. Вона встигла проінвестувати кошти своїх клієнтів у сотні стартапів. Серед них є й засновані українцями – Solana, NEAR Protocol, subsocial. Як українську блокчейн-екосистему зачепив найгучніший крах року.

«Ефективний альтруїзм» засновника FTX Сема Бенкмана-Фріда полягав у тому, щоб позичати гроші клієнтів біржі іншій своїй компанії Alameda Research і через неї інвестувати в стартапи. Наразі Alameda Research заборгувала FTX $10 млрд, пише The Wall Streer Journal з посиланням на співрозмовника, який був присутній на зустрічі Бенкмана-Фріда з інвесторами.

Один із портфельних стартапів Alameda – заснований у 2019 році subsocial українця Олександра Сімана – два роки зростав на грантах від фонду Web3 Foundation. Основний продукт – протоколу для створення децентралізованих соціальних мереж.

На початку 2021-го subsocial почав шукати інвесторів. Представники Alameda Research вийшли на нього раніше й написали фаундеру в Telegram. Суму та умови інвестиції Сіман не розкриває, проте стверджує, що ніхто з інвесторів стартапу не володів більш ніж 1 млн його токенів SUB.

Alameda Research теж не розповсюджувалася про свою частку у subsocial, оскільки це було приватне первинне розміщення монет (ICO). Натомість інвестиція в інший проєкт – NEAR Protocol – була під час публічного розміщення монет. У січні 2022 року стартап залучив $150 млн від компанії Бенкмана-Фріда й інших фондів – Andreessen Horowitz і збанкрутілого Three Arrows Capital. Згодом у NEAR вклався венчурний підрозділ FTX – FTX Ventures.

На другому місці у портфелі Alameda Research – одразу після токена біржі FTX – були монети SOL, свідчить копія балансового звіту, яку знайшло видання CoinDesk. Це токени блокчейн-проєкту Solana, який із 2017-го будує Анатолій Яковенко – етнічний українець, чия сім’я емігрувала у США. FTX встигла вкластися у 169 молодих компаній, за даними Crunchbase. Чи не завалять гроші Бенкмана-Фріда стартапи українців? 

Як реагують на крах FTX відомі блокчейн-стартапи

«Це був божевільний тиждень, у багатьох відношеннях жахливий тиждень», – заявив співзасновник NEAR Protocol Ілля Полосухін 17 листопада під час трансляції у Twitter. До неї приєдналися понад 500 слухачів.

У ефірі Полосухін намагався запевнити стривожене ком’юніті, що NEAR Protocol попри негаразди має йти до своєї мети й будувати децентралізований блокчейн, на противагу централізованим біржам на кшталт FTX. Коментувати наслідки краху FTX в особистому інтерв’ю Forbes він та його команда відмовилися.

Криптокриза

Чорна смуга в криптанів триває майже весь 2022 рік. 9 травня стейблкоїн TerraUSD (UST) втратив привʼязку до долара, його криптовалюта LUNA обвалилася більш ніж на 95%. У червні збанкрутував криптобанк Celsius Network, наступного місяця – один з найбільших криптовалютних хедж-фондів Three Arrows Capital. Із початку 2022-го капіталізація ринку криптовалют обвалилася до з $2,3 трлн до $800 млрд, за даними CoinMarketCap.

Ледве блокчейн-спільнота почала обережно говорити про можливу криптовесну, розгорнулася нова криза. 2 листопада видання CoinDesk випустило розслідування про Alameda Research й діяльність Бенкмана-Фріда. «Захопливо бачити, що більша частина чистого капіталу в бізнесі Alameda – це фактично власний централізований і надрукований з повітря токен FTX», – цитує видання Корі Кліппстена, генерального директора інвестиційної платформи Swan Bitcoin. 

Через три дні після новин про проблеми FTX разом з іншими криптовалютами почала падати капіталізація токена NEAR. За наступних два тижні вона обвалилася майже на 50% – з $2,8 млрд до $1,3 млрд (станом на 21 листопада). На початку 2022-го NEAR оцінювався у понад $12 млрд. 

Наскільки критичне падіння капіталізації NEAR? У червні Полосухін запевняв Forbes, що вартість токена не впливає на компанію. «Ми не дуже стежимо за такими речами. Наш довгостроковий фокус – створення додатків, цінності для користувачів», – говорив він.

NEAR Foundation зберігає «дуже великий відсоток» інвестицій у фіатних валютах в банках із потрійним рейтингом A, ідеться у Твіттері організації. «У нас орієнтовно п’ятирічний runaway», – зазначає фундація.

Повторне піке NEAR і справді може не турбувати. Гроші на будівництво екосистеми поки є. NEAR Foundation, неприбуткова організація, що опікується юридичними та фінансовими справами NEAR Protocol, встигла залучити $500 млн протягом першого кварталу 2022 року, коли їхній токен коштував ще $17. «Проєкти на Near мають власну цінність, і блокчейн добре фінансується», – говорить Матіас Нілсен, CEO та засновник швейцарсько-українського блокчейн-розробника Tacans. 

Сам Tacans, що має офіс із понад 85 розробників у Києві, зупинятися через падіння FTX не планує. Компанія змінює бізнес-модель, щоб перетворитися із аутсорсера на venture builder для стартапів. «Інвестиційна спільнота відрізнить переможців від переможених, а проєкти на основі Web3 стануть історією розвитку 2020-х років», – пояснює оптимізм Нілсен.  

Засновники NEAR Protocol Олександр Скіданов та Ілля Полосухін

Засновники NEAR Protocol Олександр Скіданов та Ілля Полосухін

Відчутніше волатильність б’є по невеликих і менш профінансованих проєктах. «Півтора року тому нам прямо в руки клали гроші, просили взяти більше, а зараз інвесторів потрібно переконувати», – говорить Сіман. subsocial планує жити на залучені раніше гранти та піднятий у 2021-му раунд від інвесторів, яких не розкриває.

Першими жертвами FTX стали компанії, що зберігали кошти на торговому рахунку біржі – BlockFi, Genesis Trading, Galaxy Digital Holdings Ltd. «Нинішні проблеми схожі на крах доткомів 2001 року», – говорить інвестор Tacans та данського сімейного офісу Seier Capital Ларс Крістенсен. Він виділив €10 млн на інвестиції у Web3-стартапи з фокусом на Україну.

Що буде з FTX та її інвестиціями

«Зараза все ще розкривається, ширші наслідки будуть величезними, і потрібен час, щоб зрозуміти їх», – говорить Сі Джей Хетерінгтон, співзасновник розробника метавсесвітів на блокчейні Atlantis World. 11 листопада FTX розпочала процедуру банкрутства. Згодом Бенкман-Фрід назвав це рішення своєю «найбільшою помилкою». 

Що це значить для стартапів? В одному з варіантів процедури банкрутства усі токени, в які інвестувала FTX, можуть продати з молотка. Якщо мільйони монет одночасно опиняться на ринку, їхня ціна різко піде вниз, що може викликати кризу ліквідності.

subsocial майже пощастило – стартап не встиг розподілити всі токени серед приватних інвесторів, зокрема й Alameda. Це відкладали до моменту, поки стартап стане парачейном і вийде на ICO. «У юристів потрібно проконсультуватися, що робити, бо вже немає, кому їх віддавати», – говорить Сіман.  

Чим закінчилась співпраця FTX та Мінцифри /Ілюстрація Getty Images / Анна Наконечна

Чим закінчилась співпраця FTX та Мінцифри

Репутаційна криза зачепила й український держаний криптофонд Aid For Ukraine, під егідою Мінцифри. Його у березні 2022-го допомагали запускати українська біржа Kuna, блокчейн-компанія Everstake та FTX. Компанія Бенкмана-Фріда лише трохи допомагала на початку, в один голос стверджують організатори фонду. Жодних активів на FTX фонд не тримав, говорить засновник Kuna Михайло Чобанян. 

Роль FTX – конвертувати криптовалютні пожертви у фіатні гроші на спецрахунок Нацбанку протягом першого місяця роботи. «Загалом вони обробили декілька транзакцій на загальну суму близько $1,5 млн», – говорить Сергій Васильчук, співзасновник та CEO Everstake, співініціатор Aid For Ukraine. 

Структурам Бенкмана-Фріда належить сумарно 17 млн токенів NEAR. «При банкрутстві вони підлягають процедурі ліквідації. Тобто будуть передані чи комусь продані», – пояснює співзасновник стартапу з аналітики Datrics Антон Вайсбурд. Його стартап отримав стратегічні інвестиції від NEAR Protocol у вересні 2022-го. Відтоді Вайсбурд курує будівництво українського хабу NEAR Protocol.

NEAR має страховку від одномоментного продажу монет – більша частина токенів, що належить FTX, буде розблоковуватися протягом трьох років. Водночас це вберігає монети від миттєвого знецінення, як у випадку Solana.

У портфелі Alameda було розблокованих токенів проєкту на $292 млн, ще $863 млн – заблокованих. Інвестори почали превентивно «скидати» їх, побоюючись, що Alameda влаштує розпродаж для збільшення власної ліквідності. Як наслідок криптовалюта Solana, яка на історичному піку в листопаді 2021-го коштувала майже $260, знецінилася до $15.

Чи виживе Solana без головного інвестора? «Час покаже», – говорить Сі Джей Хетерінгтон. У екосистемі проєкту чимало компаній, що вже будують бізнес на його блокчейні. «Сподіваюся, вони мають достатньо стабільних активів, щоб залишатися стійкими», – додає він.

Простіше спрогнозувати репутаційні втрати «вбивці Ethereum». У свідомості багатьох людей Solana та FTX пов’язані між собою, каже Нілсен. «Жодного серйозного проєкту на Solana зараз не почнуть будувати», – додає він.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні