Категорія
Картина дня
Дата

$300 млрд російських грошей заморожені в ЄС та США. Як їх можна витратити на компенсації українцям

3 хв читання

Якщо вторгнення Росії в Україну продовжиться, воно обернеться затяжною боротьбою за виживання українців. Для виплати компенсацій варто створити спеціальний міжнародний фонд, який поповнюватиметься, зокрема, із заморожених золотовалютних резервів Росії та грошей російських олігархів

Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?

Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!

Forbes публікує переклад тексту, оригінал взято з американського політичного сайту Politico.

Російське вторгнення продовжується, а з ним посилюється криза українських біженців. На ранок 28 лютого Україну залишили 520 000 людей. Через три дні їх було вже 680 000, а ще через день – 850 000. На кордонах величезні черги. Якщо вогонь негайно не припинити, щодня з країни виїжджатиме по 200 000 людей. За оцінками ООН, найближчим часом за межами країни опиняться 4 млн українських біженців, і ще 12 млн залишаться в Україні як внутрішні переселенці. (Комісар ЄС із кризового управління згадав, що біженцями можуть стати 7 млн українців). Ці люди будуть відчайдушно потребувати допомоги.

Щедрість європейських країн та громадян ЄС вражає. Пожертви надсилають люди по всьому світу. Допомагає і те, що біженцям надають право на тривале перебування в ЄС. Але якщо вторгнення продовжиться, воно обернеться затяжною боротьбою українців за виживання, яке потрібно щедро та стабільно фінансувати.

На щастя, джерело фінансування є і його легко направити на гуманітарні потреби. Це сотні мільярдів доларів у вигляді заморожених державних та приватних російських активів, які можна перетворити на корисний ресурс.

Загальні золотовалютні резерви Центробанку Росії оцінюються приблизно $630 млрд. Понад половину цієї суми заморожено завдяки безпрецедентним фінансовим санкціям США, ЄС, Великої Британії та Швейцарії. Крім того, під прицілом активи поплічників Путіна, які західна влада теж може заарештувати своїми рішеннями. Таких активів щонайменше $300 млрд, а якщо російських олігархів притиснути сильніше, то знайдеться і більше.

На те, щоб вирішити долю російських грошей, потрібен час. Наприклад, активи в юрисдикції США можна відсудити колективними позовами українців, які мають повне право вимагати компенсації за збитки. Приклади є: подібні позови висували проти уряду Ірану, а нещодавно – Афганістану.

Компенсацій можуть також вимагати Польща, Словаччина, Молдова, Румунія та Угорщина. Ці та інші країни ЄС надають біженцям житло та медичну допомогу, а незабаром, сподіваємось, можливість дітям повернутися до школи. Все це дуже дорого коштує. Неспровокований напад Росії з масовими жертвами серед цивільних та руйнуванням їхніх будинків триває і загрожує тим, що у майбутньому все стане ще гірше. Мірою посилення кризи біженців навантаження на бюджети країн, що їх приймають, буде зростати.

Крім того, біженці всередині України та поза її межами потребують джерел доходу. Але на відміну від схожих криз попередніх років, розвиток електронних платежів і широке використання смартфонів допоможе з розподілом.

Поки що ми бачимо напрочуд впорядковану евакуацію. Безумовно, деякі люди мали лічені хвилини на те, щоб залишити оселі. Багато батьків піднімали дітей з ліжок о 5-й ранку, відразу після нападу росіян. Але, за достовірними відомостями, більшість змогли виїхати з паспортами та мобільними телефонами. Завдяки продуманим ініціативам українського уряду близько половини жителів країни мають право отримати одноразову допомогу на банківські картки (ще недавно такими виплатами українців стимулювали щепитися проти COVID-19).

Отже, є можливість створити систему гарантованого мінімального базового доходу для всіх українців – як у зоні бойових дій, так і за її межами. Українська економіка страждає, тому для підтримки життя людей знадобляться імпортне продовольство, медикаменти та інші товари. Усі, хто виїхав за межі країни, повинні мати доступ до євро, доларів або інших міжнародних валют.

США, ЄС, Велика Британія та інші країни мають створити міжнародний фонд для надання гуманітарної грошової допомоги українцям. Спочатку його розмір повинен дорівнювати $200 млрд. Цей фонд міг би випускати облігації під індивідуальні та спільні гарантії країн-учасниць. Потім ці країни мають вирішити, чи передавати у фонд заморожені російські активи, зробивши його одним із джерел покриття гарантій. Так чи так, у світі знайдеться багато бажаючих придбати такі облігації.

Цей новий міжнародний фонд матиме лише одне завдання: щодня перераховувати євро на карти українців. Конкретну суму треба обговорювати з українським урядом, але щоби зрозуміти масштаб перерахувань, можна відштовхуватися від суми $50 на день (близько 45 євро).

На виплати українцям, які виїхали з країни зараз, треба витрачати близько $50 млн на день. Але сума може швидко зрости до $200 млн на день або до $1 млрд на тиждень. З таким рівнем витрат початкового капіталу фонду вистачить на три-чотири роки.

Якщо підтримки потребуватиме більше українців, то розподіл грошей має стати більш масштабним. Якщо всі 45 мільйонів українців відчайдушно потребуватимуть цієї чи більшої щоденної суми, фонду знадобиться значно більше ресурсів.

Гуманітарна ціна російського вторгнення в Україну жахає вже зараз. Вона зростатиме, і це надовго. Безумовні виплати зневіреним українцям – це реальна форма підтримки, яка може доповнити звичайну гуманітарну допомогу. Цілком доречно оплачувати цю допомогу за рахунок російських активів, а також грошей, награбованих самим Путіним. Але жодні гроші й близько не компенсують зламаних доль.

Матеріали по темі
Контриб'ютори співпрацюють із Forbes на позаштатній основі. Їхні тексти відображають особисту точку зору. У вас інша думка? Пишіть нашій редакторці Тетяні Павлушенко – [email protected]

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд