Олександр Орлов, власник Bulldozer Group. Фото Splendid Agency. Логотип сайту Bulldozer Group. Колаж Анна Наконечна
Категорія
Компанії
Дата

Агресивний Bulldozer. В Україні арештували преміум-ресторани російського бізнесмена, а він каже, що це не його. Що відбувається

3 хв читання

Олександр Орлов, власник Bulldozer Group. Фото Splendid Agency. Логотип сайту Bulldozer Group. Колаж Анна Наконечна

В Україні заарештовано майно російського ресторатора Олександра Орлова на 400 млн грн. Бюро економічної безпеки (БЕБ) стверджує, що бізнесмен володів земельними ділянками й іншими активами. Він і його українські партнери кажуть, що Орлов тільки управляв закладами, а не володів ними.

Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?

Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!

Ввечері 18 липня стало відомо, що суд заарештував майно Bulldozer Group на 400 млн грн. Зокрема, заклад громадського харчування, земельні ділянки, а також розважальний комплекс із закладом громадського харчування. Підставою для арешту, зазначають у БЕБ, стали спроби власника компанії, громадянина РФ Олександра Орлова, фіктивно вивести активи зі своєї власності.  

Ймовірно, багатофункціональний розважальний комплекс – це заміський Queen Country Club на Обухівському шосе в Козині. Наразі він працює, персонал продовжує приймати замовлення на вихідні. Крім цього, в Україні у групі – ресторани Queen, заклади Virgin Izakaya, «Риба пила», Eshak та ін. Компанія працює в Києві, Одесі та Харкові. Майже всі її ресторани преміум-класу. 

Сам Орлов у письмовому коментарі Forbes зазначив, що не володіє в Україні жодним активом. Його компанія лише управляла ресторанами, власниками яких були інші люди, стверджує він. Зокрема, за даними системи YouControl, серед співвласників кількох закладів Bulldozer – бізнесмен Олексій Тарнопольський, що володіє кавовим дистрибʼютором Gemini, а також Олександра Шкрібляк. Вона – дружина бізнесмена Анатолія Шкрібляка, який володіє девелоперською компанією Budhouse Group. Forbes оцінив його статки у 2021 році у $130 млн, він на 99-му місці у рейтингу найбагатших українців. 

Що таке Bulldozer Group

Що таке Bulldozer Group

Bulldozer Group засновано у 2001 році російським ресторатором Олександром Орловим. До неї входять близько 100 ресторанів у Росії, Казахстані, Узбекистані, ОАЕ, Гонконзі, США. Зокрема, мережа ресторанів східної кухні Eshak, домашньої італійської кухні Benvenuto, ресторани японської кухні «Танукі» та ін. Наразі корпоративний сайт мережі не працює.

Слова Орлова про те, що він лише управляв чужими проєктами в Україні, підтверджують і два київських ресторатори – Світлана Готочкіна, що володіє рестораном Fish Fetish, а також (на умовах анонімності) власник відомої в Києві мережі закладів, яка не повʼязана з Bulldozer. «Вони були управляючою компанією, я їх найняла, а інвестором була особисто я», – каже Готочкіна. 

Ще в березні українські власники закладів Bulldozer заявили, що розривають відносини з російською управляючою компанією. Рішення про заяву ухвалили всі засновники ресторанів, що входили в мережу, розповідає Готочкіна. 

Проте, за даними БЕБ, Орлов через офшорні компанії та підставних осіб володів нерухомим майном, намагався уникнути можливих санкцій та вилучення права власності, передбачених законодавством України. 

У переліку власників юросіб ресторанів Bulldozer зустрічається офшорна компанія «Каффе енд рестараунт менеджмент», яка зареєстрована в Лондоні. Зокрема, за даними YouControl, офшорка серед засновників фірм, що мають відношення до ресторану Queen на Набережному шосе, «Бульдозер фуд», «Бульдозер продакшен», а також закладів Virgin Izakaya та ін. Ні Орлов, ні Готочкіна не захотіли сказати, хто стоїть за цією компанією. 

Найбільш цінні обʼєкти, що входили в групу, – два заклади: ресторан Queen на Набережному шосе та заміський Queen Country Club на Обухівському шосе. За оцінкою засновниці компанії «Ресторанний консалтинг» Ольги Насонової, вартість кожного з обʼєктів може досягати $10 млн.

Як це вплине на ресторанний ринок

Останні два роки Bulldozer активно розвивався в Україні, каже Ольга Насонова. «Вони відкривалися в COVID, у той час, коли ніхто не робив цього, їхня поведінка була агресивною», – каже вона. Причому, за словами Насонової, в цей період Bulldozer відкривав заклади не в традиційно ресторанних місцях – у центрі або в туристичних локаціях, а на житлових масивах. «Вони бачили, що люди через пандемію замкнуті на масивах і мало виїжджають, бо звикли до районів і не їдуть у центр міста», – розповідає вона. 

Причому агресивною поведінка Bulldozer була не лише щодо відкриттів, а й на ресторанному ринку праці, каже Forbes власник однієї з мереж ресторанів на умовах анонімності. «Вони могли переманювати топменеджерів, кухарів, бар-менеджерів і давати дві-три зарплати, тобто переплачувати, а потім звільняти людину», – каже він. За словами нашого співрозмовника, в мережі практикували жорсткий менеджмент: з персоналом не панькалися. Те саме розповідає і Насонова. «Bulldozer відрізнявся грубістю з працівниками навіть у щоденному спілкуванні, це я знаю зі слів їхніх працівників», – каже вона. 

«Це були ресторани олдскульного формату «дяді і б*ді», де за кальяном зустрічалися з жінками із сумнівною репутацією», – каже на умовах анонімності відомий київський ресторатор про заклади Bulldozer Group. 

Проте, не зважаючи на агресивність, частка на ринку у Bulldozer була невеликою. За словами Насонової, в масштабах України вона сягала менше 1%, а в Києві, в преміум-сегменті – 5–7%. Погоди на ринку ця мережа не робила, пояснює вона. Тим паче що ця погода під час повномасштабної війни дуже зіпсувалася. Як розповідав в інтервʼю Forbes ресторатор Дмитро Борисов, преміум-сегмент скоротився найбільше, виручка в його дорогих ресторанах впала на 50%. За словами іншого нашого співрозмовника, власника мережі київських закладів, зараз у Києві працює лише один з трьох його ресторанів. 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд