Категорія
Інновації
Дата

Шалений попит триває. Зарплата українських розробників за рік зросла на 30–40%. Кого шукають IT-компанії

4 хв читання

Протягом листопада-грудня 2021 року CNA International IT проводили дослідження українського ІТ сегменту. Як зріс попит, зарплати та очікування

📲 Forbes Ukraine у WhatsApp. Підписуйтесь й читайте головне про бізнес та економіку

Попит на українських ІТ-спеціалістів продовжує зростати з 4 кварталу 2020 року. Пік настав у липні-серпні 2021. Кількість вакансій на ринку збільшилася на 30% порівняно з попереднім роком.

У вересні і до грудня 2021 року зростання попиту дещо сповільнилося (порівняно з 2-м і більшою частиною 3-го кварталу).

Зростання попиту призвело до:

Зростання зарплати

З кінця 2020 року заробітна плата на посадах початкового рівня значно зросла. Отримати роботу з зарплатою $1500/місяць – реальна перспектива для людей, які щойно закінчили навчання і мають пару місяців досвіду роботи над особистими проєктами (з профільною академічною базою). 

Зарплата кваліфікованих ІТ-спеціалістів (середнього рівня і вище зі стажем від 2–6 років) виросла в середньому на $300–500/місяць. 

Утримання працівників

Через кадровий голод у випадках з висококваліфікованими спеціалістами компанії навіть йшли на контрофери із збільшенням зарплат до 150% для мідл розробника і до 50% для сіньйора. 

Частота зміни роботи

Протягом 2021 року українські ІТ-спеціалісти частіше змінювали роботу (за дослідженням DOU – 34%). На нових місцях вони шукали вищі зарплати, кар’єрне зростання, роботу над особистим проєктом. 

Кого шукали найбільше в 2021 році

Ruby Developer (відкрито 100+ вакансій з різних ніш). Досвідчених спеціалістів в цій сфері не дуже багато. Більша частина не планує міняти роботу, окрім як за дуже великі гроші. 

Node.js (понад 500 вакансій). Спеціалістів на ринку мало. Це специфічна технологія, яку складно опанувати за короткий час. Хороший Node.js з 3+ роками досвіду скоріш за все вже міцно влаштований на роботі. 

React \React Native (800 вакансій). Нових спеціалістів на ринок приходить небагато. Великий виклик — втримати кандидата в процесі. 

Минулоріч фахівці з 3-х річним комерційним досвідом роботи отримували пропозиції від $5 000. Нерідко траплялися ситуації, коли кандидат виходив на ринок з очікуваннями $3 500 і протягом тижня фінальна цифра підвищувалася на $1 000-2 000.

Python (понад 500 вакансій). Пошук спеціалістів залежить від контексту проєкту. Часто публікація однієї вакансії не означає, що компанія шукає лише одного спеціаліста, іноді компанії готові брати 10–20 людей. Фактично відкритих позицій цієї спеціальності вдвічі більше. Разом з цим, справді high-profile спеціалістів не так багато.

Quality Assurance (Manual\Automatic) (понад 1000 вакансій). Є елемент неперебірливості зі сторони компаній. Проблема в тому, що на ринку багато спеціалістів, але справді досвідчених рівня сіньойр+ — мало. 

DevOps (понад 500 вакансій). Таких кандидатів складно привабити та втримати. До досвідченного DevOps (3+ роки досвіду) може одночасно прийти 3–5 різних пропозицій. Крім того, іноземні компанії наймають таких спеціалістів напряму. 

CTO. Позицій CTO на ринку не так багато, як кандидатів, які шукають зарплату $12 000+. Не в останню чергу через широку інтерпретацію професії. Багато кандидатів, які мають належну експертизу, не проходять через софт скіли. Часто це створює ланцюжок, коли компанія тривалий час не може знайти CTO, який здатний тримати ситуацію під контролем. Рекрутинг ускладнює довготривалість процесу, під час якого кандидата можуть забрати конкуренти.

Recruitment\HR. Ажіотаж на IT-рекрутерів тривав з кінця 2020-го до середини жовтня 2021-го. Тоді в кожній 2-й компанії була відкрита мінімум одна позиція для помічника з підбору IT-фахівців, і зарплати часом досягали $4000 ставки без бонусів. З кінця жовтня рівень зарплат повернувся до близько $2500 за досвідченого спеціаліста.

Salary Growth

Найпомітнішою тенденцією 2021 року є інтенсивне зростання зарплат в ІТ-спеціалістів. 

  • 20–25% зростання для мідлів та джунів;
  • 50–100% для спеціалістів рівня мідл+;
  • 30–40% для сіньйорів та вище;
  • Тім ліди можуть отримати підвищення на 40%+ у разі зустрічної пропозиції.
  • CTO та VP of Engineering можуть отримати до 50% зростання зарплати завдяки конкурентним пропозиціям та утриманню зі сторони працедавця. 

Як за 2021 рік зросли зарплати для різних позицій розробників:

Шалений попит триває. Зарплата українських розробників за рік зросла на 30–40%. Кого шукають IT-компанії /Фото 1

Як змінилися зарплати топ-менеджерів:

Шалений попит триває. Зарплата українських розробників за рік зросла на 30–40%. Кого шукають IT-компанії /Фото 2

Що стало причиною зростання зарплат

  1. Зростання конкуренції за ІТ-спеціалістів. Після пандемії та масових скорочень зацікавити та найняти українських ІТ-спеціалістів стало значно складніше. Запит компаній великий, але вони не завжди відповідають очікуванням та вимогам кандидатів. 
  2. Інвестиції в компанії, придбання, об’єднання та IPO. Такі події як придбання Hitachi GlobalLogic, придбання Grid Dynamics Daxx, а також інвестиції PDFfiller і ребрендинг у airSlate. Купівля DepositPhotos/Crello Vistaprint, IPO Gitlab та інвестиції Grammarly на $200 млн. 
  3. Зростання сектору стартапів. Українські стартапи отримують значні інвестиції. Зокрема, Global Ledger отримав $3,5 млн інвестицій; SOC Prime залучила $11 млн; Influ2 зібрав $8 млн. Отримання інвестицій дає стартапам ресурс для конкуренції на ринку праці. 
  4. Іноземні компанії (наприклад, Reddit і Lyft) виходять на український ринок без посередників, наймаючи спеціалістів. Українські розробники у майстерності конкурують з американськими та європейськими. Через це іноземні компанії готові платити їм зарплату, відповідну рівню США/ЄС.
  5. Через пандемію великі роздрібні компанії збільшують фокус бізнес-моделей на eCommerce та створюють свої ІТ-підрозділи. Попит на розробників платформ електронної комерції, таких як Shopify, Magento або Drupal, значно зріс
  6. FAANG масово наймає людей, з ними важко конкурувати. Facebook, Google, Microsoft, Amazon та Apple активно наймають розробників високого рівня у сфері штучного інтелекту, машинного навчання, embedded software, хмарних технологій, соціальних мереж та стрімінгу. Завдяки розміру ці компанії можуть запропонувати набагато сильніші пакети компенсацій з більшою зарплатою. Коли одна з компаній FAANG звертається до фахівця з пропозицією – конкурувати з нею важко.
  7. Утримання співробітників. У зв’язку зі зростанням конкуренції та проблемами, пов’язаними з процесом набору, утримання працівників стало пріоритетом для українських ІТ-компаній.

Що буде в 2022

Динаміка зростання зарплат протягом 2022 буде сповільнюватися. За теперішніх показників це може бути 30% на рік. А, наприклад, для сіньйор спеціалістів може бути в середньому на 15%. Проте зростання зарплат українських розробників до рівня американських чи ізраїльських — лише питання часу.

Але є чинники, які стримують розвиток українських спеціалістів. У hard skills це зацикленість на певних фреймворках та мовах розробки замість розширення компетенцій, у soft skills — емоційний інтелект та здатність працювати в міжкультурних колективах.

Протягом 2021 року іноземні компанії відчули зростання зарплат в українському ІТ і це змушує їх переоцінити свою позицію. Адаптуватися або шукати виходи на дешевші ринки. Деякі з них змінили фокус на найм в країнах EM (Emerging Markets — ринки, що розвиваються), Південній Америці та Африці — країнах з нижчими цінами на послуги спеціалістів.

Важливим чинником є геополітична ситуація в Україні. Це напряму впливає на привабливість ринку для іноземних компаній та інвесторів, а також непокоїть мміжнародні компанії, які вже працюють тут. Потенційних гравців також відштовхують проблеми судової системи.

Матеріали по темі
Контриб'ютори співпрацюють із Forbes на позаштатній основі. Їхні тексти відображають особисту точку зору. У вас інша думка? Пишіть нашій редакторці Тетяні Павлушенко – [email protected]

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд