Народу Шрі-Ланки увірвася терпець і тисячі протестувальників штурмували президентську і премʼєрську резиденції, змусивши головних високопосадовців країни рятуватися втечею. Чому так сталося? Associated Press проаналізувало події в країні. Forbes вибрав головне
Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?
Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!
Наприкінці минулого місяця премʼєрміністр Шрі-Ланки Раніл Викрамасінгхе повідомив, що обтяжена боргом економіка острівної країни обвалилася і у них закінчуються гроші на закупівлю продовольства і пального. Країна шукає допомоги у сусідніх Індії та Китаю й у МВФ, адже вона не має можливості заплатити за імпорт таких необхідних товарів і вже в стані дефолту.
Шріланкійцям доводиться недоїдати через брак продовольства, а також годинами стояти в чергах за дефіцитним пальним. Це як сніг на голову країні, чия економіка швидко розвивалася, а середній клас стабільно розширювався.
Наскільки серйозна криза?
Уряд заборгував $51 млрд і не здатен робити виплати за кредитами, не говорячи вже про те, щоб хоч трохи зменшити державний борг. Туризм, який є рушійною силою економіки, постраждав через пандемію і занепокоєння безпекою на острові після терористичних актів у 2019-му.
За офіційними даними, валюта країни обвалилася на 80%, що робить імпорт ще більш дорогим задоволенням і погіршує і так неконтрольовану інфляцію. Шріланкський рупій знецінився і тепер американський долар коштує 360 рупій. Ціни на їжу виросли на 57%.
Міністерство фінансів сказало у червні, що у Шрі-Ланки є лише $25 мільйонів доступних іноземних резервів.
В результаті цього всього країна наближається до банкрутства і не має грошей, щоб імпортувати бензин, молоко, газ і туалетний папір.
Як це впливає на людей?
На тропічній Шрі-Ланці зазвичай не бракує їжі, але люди голодують. Продовольча програма ООН повідомила, що девʼяти з десяти родинам доводиться пропускати прийоми їжі через брак харчів, а 3 мільйони шріланкійців отримують невідкладну гуманітарну допомогу.
Лікарям доводиться використовувати соцмережі, щоб знайти критично важливе постачання обладнання та ліків. Все більше громадян країни оформлює закордонні паспорти, щоб виїхати у пошуках роботи. Держслужбовцям протягом трьох місяців дають додатковий вихідний, щоб у них був час посадити їжу на власних городах.
Чому економіка у такому жахливому стані?
Економісти кажуть, що криза стала результатом внутрішніх чинників, таких як роки поганого управління і корупція. Обурення народу спрямоване на президента Готабаю Раджапаксу і його брата, колишнього премʼєра Махінду Раджапаксу. Останній пішов у відставку у травні після тижнів антиурядових протестів, під час яких протестувальники зрештою вдалися до насильства.
Умови погіршувалися останні кілька років. У 2019-му терористичні акти терористів-смертників у церквах і готелях на Великдень забрали життя понад 260 людей. Це призвело до занепаду туризму, який був одним з ключових напрямків економіки.
Уряду треба було збільшити власні доходи, адже іноземний борг за великі інфраструктурні проєкти тільки зростав, а Раджапакса натомість просунув найбільше урізання податків в історії Шрі-Ланки.
Нещодавно це урізання податків скасували, але лише після того, як кредитори знизили кредитний рейтинг країни, що не дало їй позичити ще більше грошей. Іноземні резерви Шрі-Ланки пішли на дно, а у 2020-му туризм знову завмер через пандемію.
У квітні 2021-го Раджапакса несподівано заборонив імпорт хімічних добрив. Активне просування органічного фермерства захопило аграріїв зненацька і сприяло зниженню посівів рису, ключового продукту харчування в країні, а отже і зростанню цін.
Щоб зекономити на обміні іноземної валюти, ввели заборону також і на товари, які визнали розкішшю. А тим часом, через війну Путіна ціни на продовольство і нафту виросли. Інфляція сягла 40%, а ціни на харчі виросли на майже 60% у травні.
Що робить уряд для подолання кризи?
Поки що Шрі-Ланка тримається на плаву, переважно завдяки $4 млрд кредитних ліній від Індії. Індійська делегація прибула в Коломбо, столицю країни, у червні, щоб поговорити про подальшу допомогу. Але Викрамасінгхе застеріг про те, що не варто сподіватися, що допомоги Індії вистачить надовго.
Звернення премʼєра у червні свідчить, що останню надію Шрі-Ланка покладає на МВФ, і він сказав, що розраховує на попередню домовленість із фондом вже цього літа.
Китай запропонував Шрі-Ланці 500 мільйонів юанів у якості допомоги у надзвичайній ситуації. США, Японія і Австралія підтримали країну кількома сотнями мільйонів доларів.
Фонд допомоги, який ООН відкрила для міжнародних внесків, навіть не наблизився до того, щоб зібрати $6 млрд, які потрібні Шрі-Ланці, щоб протриматися наступні пів року.
У нещодавньому інтервʼю Викрамасінгхе сказав, що розгляне можливість збільшення закупівель російської нафти, яка нині продається за дуже зниженими цінами.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.