Народ Шрі-Ланки штурмував  президентську резиденцію, Коломбо, Шрі-Ланка, 9 липня 2022. /Getty Images
Категорія
Світ
Дата

Брак їжі та 80% девальвації. Чому обвалилась економіка Шрі-Ланки і що буде далі. Пояснення від Associated Press

Народ Шрі-Ланки штурмував президентську резиденцію, Коломбо, Шрі-Ланка, 9 липня 2022. Фото Getty Images

Народу Шрі-Ланки увірвася терпець і тисячі протестувальників штурмували президентську і премʼєрську резиденції, змусивши головних високопосадовців країни рятуватися втечею. Чому так сталося? Associated Press проаналізувало події в країні. Forbes вибрав головне

Список найбільших експортерів, рік війни Зеленського, пригоди Баффета в Україні, реанімація бізнесу Rozetka та ще два десятки ексклюзивних матеріалів. Forbes Україна випустив новий номер журналу. Купити його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням.

Наприкінці минулого місяця премʼєрміністр Шрі-Ланки Раніл Викрамасінгхе повідомив, що обтяжена боргом економіка острівної країни обвалилася і у них закінчуються гроші на закупівлю продовольства і пального. Країна шукає допомоги у сусідніх Індії та Китаю й у МВФ, адже вона не має можливості заплатити за імпорт таких необхідних товарів і вже в стані дефолту.

Шріланкійцям доводиться недоїдати через брак продовольства, а також годинами стояти в чергах за дефіцитним пальним. Це як сніг на голову країні, чия економіка швидко розвивалася, а середній клас стабільно розширювався.

Наскільки серйозна криза?

Уряд заборгував $51 млрд і не здатен робити виплати за кредитами, не говорячи вже про те, щоб хоч трохи зменшити державний борг. Туризм, який є рушійною силою економіки, постраждав через пандемію і занепокоєння безпекою на острові після терористичних актів у 2019-му.

За офіційними даними, валюта країни обвалилася на 80%, що робить імпорт ще більш дорогим задоволенням і погіршує і так неконтрольовану інфляцію. Шріланкський рупій знецінився і тепер американський долар коштує 360 рупій. Ціни на їжу виросли на 57%.

Міністерство фінансів сказало у червні, що у Шрі-Ланки є лише $25 мільйонів доступних іноземних резервів.

В результаті цього всього країна наближається до банкрутства і не має грошей, щоб імпортувати бензин, молоко, газ і туалетний папір.

Як це впливає на людей?

На тропічній Шрі-Ланці зазвичай не бракує їжі, але люди голодують. Продовольча програма ООН повідомила, що девʼяти з десяти родинам доводиться пропускати прийоми їжі через брак харчів, а 3 мільйони шріланкійців отримують невідкладну гуманітарну допомогу.

Лікарям доводиться використовувати соцмережі, щоб знайти критично важливе постачання обладнання та ліків. Все більше громадян країни оформлює закордонні паспорти, щоб виїхати у пошуках роботи. Держслужбовцям протягом трьох місяців дають додатковий вихідний, щоб у них був час посадити їжу на власних городах.

Getty Images

Народу Шрі-Ланки увірвася терпець і тисячі протестувальників штурмували президентську і премʼєрську резиденції, змусивши головних високопосадовців країни рятуватися втечею. Коломбо, Шрі-Ланка, 9 липня 2022. Фото Getty Images

Чому економіка у такому жахливому стані?

Економісти кажуть, що криза стала результатом внутрішніх чинників, таких як роки поганого управління і корупція. Обурення народу спрямоване на президента Готабаю Раджапаксу і його брата, колишнього премʼєра Махінду Раджапаксу. Останній пішов у відставку у травні після тижнів антиурядових протестів, під час яких протестувальники зрештою вдалися до насильства.

Умови погіршувалися останні кілька років. У 2019-му терористичні акти терористів-смертників у церквах і готелях на Великдень забрали життя понад 260 людей. Це призвело до занепаду туризму, який був одним з ключових напрямків економіки.

Уряду треба було збільшити власні доходи, адже іноземний борг за великі інфраструктурні проєкти тільки зростав, а Раджапакса натомість просунув найбільше урізання податків в історії Шрі-Ланки.

Нещодавно це урізання податків скасували, але лише після того, як кредитори знизили кредитний рейтинг країни, що не дало їй позичити ще більше грошей. Іноземні резерви Шрі-Ланки пішли на дно, а у 2020-му туризм знову завмер через пандемію.

У квітні 2021-го Раджапакса несподівано заборонив імпорт хімічних добрив. Активне просування органічного фермерства захопило аграріїв зненацька і сприяло зниженню посівів рису, ключового продукту харчування в країні, а отже і зростанню цін.

Щоб зекономити на обміні іноземної валюти, ввели заборону також і на товари, які визнали розкішшю. А тим часом, через війну Путіна ціни на продовольство і нафту виросли. Інфляція сягла 40%, а ціни на харчі виросли на майже 60% у травні.

Getty Images

Шріланкійцям доводиться недоїдати через брак продовольства, а також годинами стояти в чергах за дефіцитним пальним. Коломбо, Шрі-Ланка, 10 липня 2022. Фото Getty Images

Що робить уряд для подолання кризи?

Поки що Шрі-Ланка тримається на плаву, переважно завдяки $4 млрд кредитних ліній від Індії. Індійська делегація прибула в Коломбо, столицю країни, у червні, щоб поговорити про подальшу допомогу. Але Викрамасінгхе застеріг про те, що не варто сподіватися, що допомоги Індії вистачить надовго.

Звернення премʼєра у червні свідчить, що останню надію Шрі-Ланка покладає на МВФ, і він сказав, що розраховує на попередню домовленість із фондом вже цього літа.

Китай запропонував Шрі-Ланці 500 мільйонів юанів у якості допомоги у надзвичайній ситуації. США, Японія і Австралія підтримали країну кількома сотнями мільйонів доларів.

Фонд допомоги, який ООН відкрила для міжнародних внесків, навіть не наблизився до того, щоб зібрати $6 млрд, які потрібні Шрі-Ланці, щоб протриматися наступні пів року.

У нещодавньому інтервʼю Викрамасінгхе сказав, що розгляне можливість збільшення закупівель російської нафти, яка нині продається за дуже зниженими цінами. 

Матеріали по темі
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні