Кого кредитують та від кого тримаються подалі українські банки. 10 галузей улюблениць та невдах. Інфографіка /Ілюстрація Shutterstock / Анна Наконечна
Категорія
Картина дня
Дата

Кого кредитують та від кого тримаються подалі українські банки. 10 галузей улюблениць та невдах. Інфографіка

2 хв читання

Ілюстрація Shutterstock / Анна Наконечна

Які галузі економіки найбільш охоче кредитують українські банкіри та чому? Forbes порахував обсяги кредитування у різних індустріях за перші два місяці війни

Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?

Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!

Агросектор, нафто- та газодобувна індустрія, консалтинг та оптова торгівля – індустрії, які у перші два місяці війни з Росією отримали найбільше кредитів від українських банків, свідчать дані НБУ. Аутсайдерами стали транспортна галузь та телекомунікації. Як банкіри обирають позичальників і що буде з кредитами у цих галузях після війни?

Тільки аграріям на посівну банки надали 36 млрд грн, з яких 80% – за програмою портфельних гарантій уряду, каже голова ради Незалежної асоціації банків України Олена Коробкова.

Попит на кредити від аграріїв лишається високим та в повоєнний час тільки зростатиме, вважає директорка з розвитку бізнес-клієнтів ПроКредит Банку Анна Савеня. За її словами, агрокомпаніям потрібно буде відновлювати пошкоджену та вкрадену техніку, відбудовувати склади. До того ж через продаж запасів за заниженими цінами переважна більшість сільгоспвиробників за цей рік отримають збитки, прогнозує Савеня.

За рахунок чого суттєво зросло кредитування в сфері видобутку нафти й газу? Коробкова повʼязує це зі спробами уряду нарощувати власний видобуток на тлі глобальних проблем з енергоносіями. У березні державний Укрексімбанк прокредитував цю галузь на 4,3 млрд грн. На таку ж суму зросли обсяги кредитування всієї галузі за березень та квітень.

Кого кредитують та від кого тримаються подалі українські банки. 10 галузей улюблениць та невдах. Інфографіка /Фото 1

Інфографіка: Максим Золоєдов

Зростання обсягу кредитів у галузі, яка в офіційній статистиці називається «консультування з питань керування», зумовлено релокацією бізнесу до західних областей України, пояснює Коробкова. За даними Мінекономіки, понад 600 підприємств-учасників урядової програми релокації вже переїхали з зони бойових дій, 390 з них відновили роботу на нових майданчиках. Державний «Укргазбанк» у березні надав кредити за цим напрямком на 3 млрд грн.

Страхи банкірів

Банкіри, зауважує Коробкова, не привʼязуються до галузей, але мають бути впевнені, що кредити повернуться. Цим може пояснюватися скорочення кредитів у транспортній галузі майже на 4 млрд грн, або на третину. До проблем заблокованих портів, зруйнованих доріг та мостів додалася паливна криза. Найбільше скорочення кредитів у цій сфері у березні – в державному Ощадбанку.

Ще одна сфера-лідер за обсягом скорочення кредитів – телекомунікації. Зменшення кредитного портфелю пов’язано з тим, що цей бізнес відкладає плани за новими інвестиціями в розвиток інфраструктури на майбутнє та балансує свої зобов’язання перед банками, пояснює директор департаменту управління мережею та клієнтів середнього бізнесу Райффайзен Банку Руслан Співак.

Під час війни банки продовжать надавати перевагу кредитуванню критичних галузей: виробництву та переробці продуктів харчування і паливно-мастильних матеріалів, агро та фармі, вважає Співак. За його словами, пріорітет бізнесу очікувано змістився з інвестпроєктів на обігові кошти та фінансування релокації бізнесу.

Після перемоги Коробкова пророкує бум, зокрема, в будівництві. Зросте й фінансування банками відкладеного попиту для реалізації інвестиційних програм бізнесу, додає Співак. Особливий підйом у інвестиціях можливий у разі відкриття для українських підприємців європейських ринків, зазначає банкір.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд