Донатити стали менше. Топ фондів, які залучили найбільше грошей для України за червень. Ренкінг від Forbes /Shutterstock
Категорія
Компанії
Дата

Донатити стали менше. Топ фондів, які залучили найбільше грошей для України за червень. Ренкінг від Forbes

7 хв читання

Shutterstock

Forbes оновив ренкінг державних, недержавних фондів та громадських організацій, які найефективніше залучають гроші для підтримки українців та Збройних Сил під час російської агресії. Ми вивчили динаміку 20 найбільших відомих нам фондів і не враховуємо невеликі локальні ініціативи. Ми виділили фонди, які найбільше зібрали за червень 2022 року.

За 107 років існування Forbes логотип змінювався 18 разів, але таким авангардним і вільним світ його бачить вперше. В новому числі журналу Forbes Ukraine: сучасне мистецтво, топ-50 благодійних фондів, альтернативна енергетика, 30 до 30. Замовляйте вже зараз!

За підрахунками Forbes, за червень 20 найбільших фондів зібрали на підтримку України 3,1 млрд грн – це найменший місячний приріст із початку війни і на 28% менше, ніж у травні. У лідерах опинився фонд Сергія Притули, завдяки успішній кампанії «Народний байрактар» фонд за три дні наприкінці червня зібрав 600 млн грн. Це забезпечило йому загальну суму за червень – 1 млд грн. До трійки лідерів також увійшли спецрахунки НБУ – 692 млн грн та новостворений фонд за ініціативою Володимира Зеленського United 24 – 416 млн грн. 

Фонд «Повернись живим» опинився лише на четвертому місці за підсумками червня. Тут фіксують падіння зборів у десятки разів порівняно з березнем 2022 року. Але якщо порівнювати ефективність фондів із 24 лютого по 30 червня, то «Повернись живим» займає другу сходинку. За весь час війни він зібрав 3,9 млрд грн і поступився лише спецрахункам НБУ, на які благодійники надіслали 17,6 млрд грн.

У ренкінгу Forbes також залишаються одноразові акції німецького телеканалу ARD та голлівудських зірок Міли Куніс і Ештона Кутчера. Ці збори вже закриті, але вони зібрали таку суму, яку досі не змогли отримати деякі фонди з ренкінгу. Загалом із 24 лютого і до 30 червня 20 найбільших фондів, які проаналізував Forbes, зібрали 36,1 млрд грн

Донатити стали менше. Топ фондів, які залучили найбільше грошей для України за червень. Ренкінг від Forbes /Фото 1

Фонд Сергія Притули

За червень: 1 млрд грн

З початку війни: 1,8 млрд грн 

24 лютого о 6:20 телеведучий та політичний діяч Сергій Притула прокинувся у поїзді, який прибув на львівський вокзал. Почитав новини. І одразу поїхав назад, до Києва, на таксі за 10 000 грн. Час повертатися до волонтерського досвіду. Притула допомагав армії з 2014 року. Він збирав гроші, знаходив і купував для ЗСУ найрізноманітніші речі: від карематів до складної оптики.

До війни 2022 року він підготувався краще: встиг зареєструвати фонд, диверсифікував канали надходження грошей. За перші тижні війни Притула відкрив логістичні центри на кордоні з Польщею та у Львові, де сортуються товари з Європи. Фонд Притули – партнер «Повернись живим», вони часто разом закуповують захисне спорядження, оптичні пристрої, дрони, медичне обладнання та транспортні засоби. Сергій працює напряму з командуванням підрозділів і збирає адресну допомогу для конкретних військових частин та формувань.

Суперсила Притули – майстерне володіння словом у соцмережах. На його сторінках у фейсбуці та інстаграмі понад 1 млн підписників. І він вміє розпалювати азарт покупця у своєї аудиторії. Це добре показав збір «Народний байрактар». За три дні люди зібрали 600 млн грн на чотири безпілотники. Майже половину збору «Народний байрактар» забезпечили внески до 100 грн, а три найбільші пожертви були на суму 5 млн грн, 2 млн грн та 1 млн грн.

Спецрахунки НБУ для військових та гуманітарних потреб

За червень: 692 млн грн

З початку війни: 17,6 млрд грн 

24 лютого Нацбанк відкрив спецрахунок для допомоги армії. Рахунок – мультивалютний, відкритий як для переказу коштів від міжнародних партнерів та донорів – у іноземній валюті, так і від українського бізнесу та громадян – у національній валюті. На цей рахунок надійшло більше 17 млрд грн, з яких майже 5 млрд грн у еквіваленті надійшло в іноземній валюті. На армію донатили не тільки в доларах, євро і фунтах, а ще в китайських юанях женьміньбі, японських єнах, швейцарських франках, польських злотих, австралійських та канадських доларах.

1 березня Національний банк відкрив Мінсоцполітики мультивалютний рахунок для допомоги українцям, які постраждали від воєнних дій. Міністерство вже перерахувало з нього понад 500 млн грн на гуманітарну допомогу. 

В кінці липня НБУ зможе похвалитися значними досягненнями, адже за один день 6 липня благодійники перевели на рахунок регулятора майже 1,7 млрд грн.

United24

За червень: 416 млн грн

З початку війни (за два місяці): 1,8 млрд грн

Платформа для пожертв United24 зʼявилася лише 5 травня, але вже встигла зібрати 1,8 млрд грн. Це ініціатива президента Володимира Зеленського. За цей час купили 30 квадрокоптерів, 20 тепловізорів, понад 65 000 комплектів військової форми, 10 рентгенівських хірургічних систем та інше.

За словами координаторки проєкту Ярослави Гресь, UNITED24 – перша подібна платформа, де кошти отримують безпосередньо міністерства: їх одразу перераховують на рахунки Міноборони, МОЗ та Мінінфраструктури. Команда UNITED24 хоче, щоб проходження циклу від донату до закупівлі займало добу, розповідав міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.

Платформа передбачає щоденну звітність про зібрані кошти та щотижневу – про витрати. Щокварталу проєкт проходитиме аудит від компанії з «великої четвірки аудиторів» Deloitte.

«Повернись живим»

За червень: 273 млн грн

З початку війни: 3,9 млрд грн  

Найбільший приватний фонд, що допомагає армії. Спеціалізація – захист (бронежилети, шоломи), нелетальна зброя (тепловізори, коптери, приціли) та технічні засоби (від рацій до автомобілів). Наприкінці червня спеціалізація фонду розширилась. «Повернись живим» отримав право купувати з-за кордону товари військового призначення, а значить, зможе постачати ЗСУ важку техніку. 

У «Повернись живим» фіксують зменшення внесків. «Якщо 28 лютого за день нам надіслали 410 млн грн, то станом на 6 липня – близько 9 млн грн, це суттєве скорочення», – каже Олег Карпенко, керівник напрямку по роботі з партнерами фонду «Повернись живим». Скоротився рівень пожертв від бізнесу. За словами Карпенка, на початку березня було близько 100–200 компаній, які донатили. Зараз їх кількість значно скоротилася. «На початку березня були агрокомпанії, які скидали по 15 млн грн за раз, а зараз точково, іноді бізнес надсилає 1–2 млн грн», – розповідає Карпенко.

Сьогоднішній рівень пожертв у найближчому майбутньому також може скоротитися, зазначає він. Аби втримати рівень надходжень у «Повернись живим», вирішили змінити структуру сайту, налагодити співпрацю з найпопулярнішими банками (Приватбанк та Монобанк) та вести перемовини з PayPal, аби ним змогли користуватися юридичні особи також. «Зробити все, аби надіслати кошти було зручно», – каже Карпенко. Також у «Повернись живим» планують налаштувати більш тісну співпрацю із міжнародним комʼюніті. Для цього фонд хоче відкрити свій філіал у США, аби залучати кошти від діаспори та американського бізнесу та постійно підтримувати українську тему в американському середовищі. 

8 липня керівник фонду Тарас Чмут повідомив, що «Повернись живим» придбав 100 безпілотних авіаційних комплексів латвійської фірми Atlas. Ціна закупівлі – €5 млн.

Nova Ukraine, американська неприбуткова організація

За червень: 243 млн грн

З початку війни: 1,2 млрд грн 

Неприбуткову організацію Nova Ukraine створили американці українського походження у 2014 році. Мета – допомогти розбудовувати постреволюційну країну. Останні довоєнні роки збирали $300 000–400 000 на рік, які витрачали на допомогу українським благодійним фондам та культурним ініціативам. Війна перезапустила Nova Ukraine. З початку війни вони зібрали 1,2 млрд грн. Основні витрати фонду – це їжа та товари першої необхідності, медичне обладнання, ліки і товари для першої допомоги.

Благодійний фонд Razom

За червень: 146 млн грн

З початку війни: 1,7 млрд грн

Фонд заснували на початку 2014 року українці, що мешкали в Нью-Йорку. 24 лютого 2022 року Razom поставили на паузу всі проєкти та зосередилися тільки на Emergency Response – критично важливій гуманітарній допомозі для України.

KSE Foundation

За червень: 128 млн грн

З початку війни: 1 млрд грн  

До 24 лютого KSE Foundation концентрувалася виключно на освітніх проєктах: допомагала своїм студентам, Природничо-науковому ліцею №145, проєкту «Контора Pi». Але вже 25 лютого ультимативно змінила фокус: запустила фандрейзинг серед спільноти викладачів, студентів, випускників на бронежилети для київської ТрО. «За першу добу зібрали $50 000, я подумала: вау, це майже 100 жилетів», – згадує директор фонду Світлана Денисенко. За кілька днів до фонду звернулися представники низки консалтингових і фінансових компаній і запропонували об’єднати зусилля. «У них були люди, у нас – інституція з аудитом, яка могла приймати кошти у валюті, крипті», – каже Денисенко.

Сконцентрувалися на трьох напрямках: захист (бронежилети, каски), тактична медицина, гуманітарна допомога. Колаборація дала результат, за березень зібрали $14,2 млн від 5126 донаторів. Половина з яких із-за кордону. Середній чек від бізнесу – $300 000, від приватних осіб – $400. Операційною діяльністю займаються 58 людей.

United Help Ukraine

За червень: 46 млн грн

З початку війни: 1 млрд грн 

З початку війни благодійна організація, яка заснована американськими волонтерами у 2014 році, надіслала в Україну допомоги на 1 млрд грн. Це тактичне спорядження, тактична медицина й обладнання та інша допомога для українських лікарень. За вісім років United Help Ukraine налагодила співпрацю з багатьма відомими фондами та організаціями, наприклад Razom, Revived Soldiers, USUF, NOVA. Зараз вони спільно знаходять та доставляють допомогу в Україну. «Кількість пожертв за місяць дуже сильно скоротилися», – каже Ніна Борисова, волонтер United Help Ukraine. За її словами, в американських ЗМІ зменшилася кількість новин про війну в Україні. Суспільство в США сфокусоване на внутрішніх проблемах, а їх зараз багато: права жінок, контроль за використанням зброї, номінації на президентські вибори 2024, каже вона. Фонд повернувся до звичайної роботи, яка була до інформаційного сплеску. «Ми постійно організовували фандрейзери – концерти, продаж творів мистецтва, презентації для фандрейзингових комітетів корпоративних донорів», – каже вона.

Телемарафон ARD

Акція одноразова. З початку війни 2,1 млрд грн

25 лютого телеканал ARD розпочав збір коштів для України. 4 березня вони зібрали €67 млн і ще €3,3 млн під час онлайн-телемарафону з Нацвідбору до «Євробачення». Кошти ARD направив до благодійних організацій Aktion Deutschland Hilft та Bündnis Entwicklung Hilft, які потім спрямували допомогу в Україну. Телемарафон подивилися майже 4,3 млн глядачів. Цю акцію наразі завершено, але результати збору досі найбільші.

Ініціативи Міли Куніс та Ештона Кутчера

Акція одноразова. Зібрали з початку війни 1,1 млрд грн

Голлівудські актори Міла Куніс та Ештон Кутчер виявилися дуже ефективними фандрейзерами. Вони розмістили півторахвилинне відео із закликом допомагати Україні та українцям на краудфандинговій платформі Gofundme. Розмістили пости в соцмережах, і понад 70 000 людей відгукнулися на їхнє прохання. Загалом вони зібрали понад $35 млн за два з половиною тижні. Кошти передали організації Flexport та Airbnb. Flexport організовує доставлення гуманітарної допомоги до місць розташування біженців у Польщі, Румунії, Угорщині, Словаччині та Молдові. Airbnb надає безкоштовне короткострокове житло біженцям з України. Міла Куніс народилася в Чернівцях. У 1991 році, коли їй було вісім, емігрувала до США.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд