Категорія
Війна
Дата

Росія витрачає на війну близько $400 млн на день. Детальні підрахунки російських втрат: літаків, танків, ракет (і всього іншого)

Найдорожче Росії обходяться снаряди та ракети, якими вона б'є по Україні. Зарплати ж російських солдат – одна з найменших статей витрат

УКРАЇНА, 20.06.2022 р.: робітник завантажує знищений військовий танк російської армії на тягач у селі Дмитрівка поблизу Києва /Getty Images

УКРАЇНА, 20.06.2022 р.: робітник завантажує знищений військовий танк російської армії на тягач у селі Дмитрівка поблизу Києва Фото Getty Images

Як мотивувати команду не збавляти темп у надскладних умовах? Дізнайтесь 25 квітня на форумі «Надлюди» від Forbes. Купуйте квиток за посиланням!

Витрати на війну з боку Росії можна розділити на три складові: 

  • кошти на армію; 
  • витрати на техніку;
  • утримання окупаційного режиму.

Витрати на армію

Згідно з публічними даними, контрактним солдатам армії РФ пропонують зарплату від 200 000 до 300 000 рублів на місяць за війну в Україні та додаткові виплати ($53 добових та виплата бойових).

У середньому на одного солдата, який бере участь у війні, витрачається близько $200 на день. Орієнтовна кількість російських військових – 100 000 осіб. Тобто добові витрати на оплату війська складають близько $20 млн на день. Це значно менше, ніж сума компенсацій, яка має виплачуватись загиблим і пораненим.

За даними Генштабу ЗСУ, в середньому щодня в Україні гине 270 російських військових. За кожного з них родина військового має отримати 7,4 млн рублів, або близько $110 000.

Кількість поранених орієнтовно вдвічі більша – близько 500 солдат на день. Сума компенсацій – 3 млн рублів.

Таким чином, на компенсації за поранених і вбитих військових бюджет РФ має витрачати близько $50 млн на день.

Значно більше РФ витрачає на снаряди й ракети. За добу російські війська використовують до 50 000 снарядів вартістю близько $1000 (середня ціна радянського калібру).

Також по Україні ворог випускає приблизно 20 ракет на день. Їхня вартість коливається від кількох сотень тисяч доларів («Точка-У», Х-59) до $10 млн і більше (Х-101, Х-47 «Кинджал»). Але найчастіше ворог використовує ракети комплексів «Іскандер» по $3 млн кожна, «Калібр» по $6,5 млн та дешевші радянські ракети Х-22 і Х-55 вартістю $1–2 млн.

Середня ціна однієї ракети – близько $3 млн.

Для підтримки армії необхідні регулярні постачання амуніції (патрони, гранати, бронежилети, одяг тощо) та матеріали забезпечення війська (паливо, харчі, запчастини). 

Визначити точні видатки Росії складно, але раніше повідомлялося, що під час військових навчань РФ витрачала близько $10 млн на день на їх проведення. В умовах реальної війни і розтягнутих ланцюгів постачань ці кошти принаймні в два рази більші.

Росія витрачає на війну близько $400 млн на день. Детальні підрахунки російських втрат: літаків, танків, ракет (і всього іншого) /Фото 1

Втрати техніки

Найбільшими збитками серед техніки є танки й авіація ворога. В середньому за день війни Росія втрачає авіації на суму $60 млн, а танків і броньованих машин на $40 млн.

За даними Генштабу ЗСУ, Росія вже втратила в Україні понад 1650 танків. Ціна одного коливається від $0,5 млн у випадку старої немодернізованої радянської одиниці, до $3-5 млн за більш сучасні Т-80 та Т-90.

Переважна більшість знищених російських танків – модернізовані Т-72Б, які були основною бойовою одиницею на момент вторгнення. Їхня ціна – близько $2 млн.

Вартість бронетехніки коливається від $150 000–200 000 у випадку старих МТ-ЛБ та БМП-1 до $2 млн за модернізовані БМП-2 та БМП-3.

Найдорожче коштує авіація і флот. Ціна старенького штурмовика Су-25 – близько $11 млн. А новий Су-35 коштує $100 млн. Середня вартість одного збитого літака близько $25 млн.

Ну, і найдорожчим здобутком ЗСУ є потоплений крейсер «Москва» вартістю $750 млн. Загалом же Україна потопила російського флоту на суму понад $1 млрд за весь час війни.

Супутні втрати

Окрім безпосередніх розходів на армію, Росія несе значні опосередковані витрати: фінансування окупаційних адміністрацій, додаткові виплати Росгвардії за роботу на окупованих територіях, фінансування найманців, серед яких так звана група Вагнера. На підтримку затрат для війни має працювати і тил, який забезпечує логістику і доставку техніки на фронт, її відновлення і зняття зі зберігання, підготовку й відпочинок резервних сил, лікування поранених.

Орієнтовні витрати на підтримку тилу складають $50–100 млн на день.

Загалом же Росія щодня втрачає на війні суму, еквівалентну вартості експорту природного газу в Євросоюз. Частину цих коштів Росія може перекладати на майбутні періоди. 

Російський уряд занижує свої реальні втрати та вважає велику кількість солдат зниклими безвісті, що дозволяє не виплачувати компенсацію родинам загиблих. Також втрати техніки будуть перекладені на той період, коли Росія буде випускати нові одиниці. Тобто вони не є обтяженням федерального бюджету прямо зараз.

Загалом Росія витратила на війну близько $55 млрд із початку повномасштабного вторгнення. Окрім військових розходів РФ несе вагомі втрати в економіці, які зазвичай мають значно довший термін дії. 

В довгостроковій перспективі Росія може заплатити одну з найвищих цін за війну після Другої світової. Але поки бюджету РФ вистачає, аби покривати прямі військові витрати, ворога навряд чи зупинять вартість війни та її економічні наслідки. 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні