Ілон Маск /Getty Images
Категорія
Інновації
Дата

Складні взаємини. Ілон Маск відмовився купувати Twitter, соцмережа хоче його змусити. Що далі?

Ілон Маск Фото Getty Images

Уперше Ілон Маск офіційно запропонував купити Twitter у квітні. Спершу в соцмережі відмовлялися, потім погодилися, але у травні мільярдер тимчасово зупинив придбання Twitter за $44 млрд. Тепер Маск остаточно відмовився від купівлі, що обвалило акції соцмережі на 7%. Проте мільярдеру загрожує суд.

Інвестувати? Почекати? Продавати? Війна змінює все, крім обов’язку лідера приймати виважені рішення. Вже 30 травня 40+ спікерів поділяться досвідом на Першій щорічній конференції про фінанси, інвестиції та економічне зростання. Купуйте квиток за посиланням.

Минулої п'ятниці адвокати Маска листом повідомили представникам Twitter, що мільярдер розриває угоду про купівлю соцмережі. Twitter «серйозно порушив умови угоди» і, можливо, робив «неправдиві заяви», йдеться у листі. Маск спирався на них, коли погоджувався на купівлю, кажуть юристи.

Маск тимчасово зупинив операцію із поглинання Twitter за $44 млрд у середині травня. Тоді мільярдер повідомив, що у соцмережі, ймовірно, є серйозні проблеми з фейковими акаунтами, і вимагав у Twitter доказів, що їх менше 5% від загальної кількості акаунтів активних користувачів. Twitter не виконав цю умову: «повних щоденних звітів» про фейкових користувачів та спам-ботів вони не отримували, стверджують адвокати Маска.

На лист відреагував голова ради директорів Twitter Брет Тейлор. У своїй стрічці у Twitter він повідомив, що компанія звернеться до суду. Мета – завершити угоду «за тією ціною і на тих умовах», які обговорювалися з Маском. З початку липня ціна акції Twitter ледь перевищує $40. Це на $14 менше за квітневі котирування, коли Маск оголосив, що купить соцмережу.

Серйозний бізнес чи велика авантюра?

Від самого початку пропозиція Маска купити Twitter виглядала як жарт. Але те, що почалося з серії пишномовних твітів про свободу слова, швидко перетворилося на серйозну пропозицію про викуп із використанням позикових коштів. Свої плани Маск підкріпив найбільшим пакетом фінансування, який будь-коли вдавалося зібрати одній людині.

Для купівлі Twitter Маск залучив $46,5 млрд, причому дві третини цієї суми забезпечено власними активами. Частина грошей Маска – це маржинальний кредит у розмірі $12,5 млрд під заставу його частки в Tesla, решта – банківське фінансування, забезпечене активами Twitter.

Маск одразу відмів усі побоювання про те, що бере на себе завеликий ризик. Мільярдер заявляв, що його «геть не хвилює» фінансовий бік угоди і що він хоче купити Twitter з тієї причини, що це «дуже важливо для майбутнього цивілізації».

Гра на підвищення

Ведучи гру з радою директорів Twitter, Маск підвищував ставки. Акції соцмережі злетіли до $53, але так і не досягли позначки $54,20 за штуку – ціни, за якою Маск пропонував їх викупити. Інвестори та аналітики із недовірою поставилися до того, як бізнесмен підходить до угоди. Деякі запитували, чи справді Маск щиро прагне придбання і чи не згасне його інтерес, якщо з угодою почнуться труднощі.

Багато хто згадував серпень 2018-го, коли Маск написав у Twitter, що залучив гроші на викуп акцій Tesla за ціною $420 за штуку. Наступний рік Маск провів у судових розглядах – відбивався від звинувачень американської Комісії з цінних паперів та запеклої критики за безвідповідальність.

Пропозиція Маска купити Twitter спочатку викликала ту саму реакцію. Соцмережа навіть підготувала для бізнесмена «отруйну пігулку»: якби він спробував збільшити частку в Twitter до 15% і вище, то іншим акціонерам запропонували б дешево купити більше акцій і розмити частку засновника Tesla.

Якщо сторони потім оголосили про угоду, то «пігулку», мабуть, прибрали зі столу. Але те, що такий запобіжний захід був, підтверджує, що у ради директорів Twitter пропозиція Маска викликала серйозний опір. Тепер соцмережа має намір завершити угоду через суд штату Делавер. «Ми впевнені, що переможемо», – написав Тейлор у своїй стрічці у Twitter.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні