Ілон Маск /Getty Images
Категорія
Інновації
Дата

Складні взаємини. Ілон Маск відмовився купувати Twitter, соцмережа хоче його змусити. Що далі?

2 хв читання

Ілон Маск Фото Getty Images

Уперше Ілон Маск офіційно запропонував купити Twitter у квітні. Спершу в соцмережі відмовлялися, потім погодилися, але у травні мільярдер тимчасово зупинив придбання Twitter за $44 млрд. Тепер Маск остаточно відмовився від купівлі, що обвалило акції соцмережі на 7%. Проте мільярдеру загрожує суд.

Минулої п'ятниці адвокати Маска листом повідомили представникам Twitter, що мільярдер розриває угоду про купівлю соцмережі. Twitter «серйозно порушив умови угоди» і, можливо, робив «неправдиві заяви», йдеться у листі. Маск спирався на них, коли погоджувався на купівлю, кажуть юристи.

Маск тимчасово зупинив операцію із поглинання Twitter за $44 млрд у середині травня. Тоді мільярдер повідомив, що у соцмережі, ймовірно, є серйозні проблеми з фейковими акаунтами, і вимагав у Twitter доказів, що їх менше 5% від загальної кількості акаунтів активних користувачів. Twitter не виконав цю умову: «повних щоденних звітів» про фейкових користувачів та спам-ботів вони не отримували, стверджують адвокати Маска.

На лист відреагував голова ради директорів Twitter Брет Тейлор. У своїй стрічці у Twitter він повідомив, що компанія звернеться до суду. Мета – завершити угоду «за тією ціною і на тих умовах», які обговорювалися з Маском. З початку липня ціна акції Twitter ледь перевищує $40. Це на $14 менше за квітневі котирування, коли Маск оголосив, що купить соцмережу.

Серйозний бізнес чи велика авантюра?

Від самого початку пропозиція Маска купити Twitter виглядала як жарт. Але те, що почалося з серії пишномовних твітів про свободу слова, швидко перетворилося на серйозну пропозицію про викуп із використанням позикових коштів. Свої плани Маск підкріпив найбільшим пакетом фінансування, який будь-коли вдавалося зібрати одній людині.

Для купівлі Twitter Маск залучив $46,5 млрд, причому дві третини цієї суми забезпечено власними активами. Частина грошей Маска – це маржинальний кредит у розмірі $12,5 млрд під заставу його частки в Tesla, решта – банківське фінансування, забезпечене активами Twitter.

Маск одразу відмів усі побоювання про те, що бере на себе завеликий ризик. Мільярдер заявляв, що його «геть не хвилює» фінансовий бік угоди і що він хоче купити Twitter з тієї причини, що це «дуже важливо для майбутнього цивілізації».

Гра на підвищення

Ведучи гру з радою директорів Twitter, Маск підвищував ставки. Акції соцмережі злетіли до $53, але так і не досягли позначки $54,20 за штуку – ціни, за якою Маск пропонував їх викупити. Інвестори та аналітики із недовірою поставилися до того, як бізнесмен підходить до угоди. Деякі запитували, чи справді Маск щиро прагне придбання і чи не згасне його інтерес, якщо з угодою почнуться труднощі.

Багато хто згадував серпень 2018-го, коли Маск написав у Twitter, що залучив гроші на викуп акцій Tesla за ціною $420 за штуку. Наступний рік Маск провів у судових розглядах – відбивався від звинувачень американської Комісії з цінних паперів та запеклої критики за безвідповідальність.

Пропозиція Маска купити Twitter спочатку викликала ту саму реакцію. Соцмережа навіть підготувала для бізнесмена «отруйну пігулку»: якби він спробував збільшити частку в Twitter до 15% і вище, то іншим акціонерам запропонували б дешево купити більше акцій і розмити частку засновника Tesla.

Якщо сторони потім оголосили про угоду, то «пігулку», мабуть, прибрали зі столу. Але те, що такий запобіжний захід був, підтверджує, що у ради директорів Twitter пропозиція Маска викликала серйозний опір. Тепер соцмережа має намір завершити угоду через суд штату Делавер. «Ми впевнені, що переможемо», – написав Тейлор у своїй стрічці у Twitter.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд