Власники холдингу TECHIIA Олег Крот, 39, і Юрій Лазебніков, 39, з початку вторгнення стверджують, що витратили на закупівлі для ЗСУ $60 млн. Знайти ці гроші нам не вдалося /з особистого архіву
Категорія
Інновації
Дата

Тиха течія. Засновники IT-холдингу TECHIIA кажуть, що витратили на армію понад 2 млрд грн. Чи це можливо

Власники холдингу TECHIIA Олег Крот, 39, і Юрій Лазебніков, 39, з початку вторгнення стверджують, що витратили на закупівлі для ЗСУ $60 млн. Знайти ці гроші нам не вдалося Фото з особистого архіву

Власники холдингу TECHIIA Олег Крот, 39, і Юрій Лазебніков, 39, стверджують, що з початку вторгнення витратили на закупівлі для ЗСУ $60 млн. Якщо це так, то їх фундація має увійти в топ-5 фандрейзерів, поступаючись тільки провідним фондам. Документальних підтверджень таких витрат фундація не надає, «видимі» доходи холдингу майже дорівнюють заявленій сумі допомоги. Forbes розбирався звідки у засновників можуть бути такі гроші та куди їх нібито витратив маловідомий фонд

Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.

«Знайомлю вас із людьми, яких повинна знати країна! Олег Крот – українець, який від початку вторгнення задонатив 60 млн доларів на ЗСУ. Мовчки. Обожнюю айтішників», – написала декілька тижнів тому в Instagram модель та волонтерка Даша Астаф’єва.  

Олег Крот разом із партнером Юрієм Лазебніковим – засновники холдингу TECHIIA, куди входить з десяток компаній. Найвідоміша – організатор кіберспортивних турнірів WePlay, яка провела 30 міжнародних змагань з загальним призовим фондом у мільйони доларів. Виторг холдингу у 2021 році – $62,2 млн, повідомили Forbes в TECHIIA.

ГО «Фундація Течія» через, яку підприємці закупають для війська амуніцію, оптику, безпілотники, зв’язок, маловідомий. Хоча фонд звітує у себе на Facebook-сторінці про закупівлі й передачі військовим, зазвичай пости збирають кількадесят лайків.

Останній пост від фундації – звіт станом на 7 червня – 620 млн грн або $21,2 млн за курсом НБУ. Тобто відтоді Крот з Лазебніковим мали витратити майже $40 млн. У пресслужбі холдингу TECHIIA підтверджують – цифра правильна. Про $60 млн в розмові з Forbes каже і сам Олег Крот. Після публікації тексту в пресслужбі холдингу уточнили, що не всі $60 млн пройшли через фундацію – Олег Крот жертвував власні кошти і напряму. В компанії пояснюють такий підхід тим, що ГО не може закуповувати товари подвійного призначення.

2,1 млрд грн – майже стільки ж, скільки зібрав фонд Сергія Притули з 24 лютого. Сума удвічі поступається зборам «Повернись живим» і втричі державному фонду United24. Таким чином ГО «Фундація Течія» має входити у п’ятірку найбільших фандрайзерів, за підрахунками Forbes.

В TECHIIA розповідають, що ще 3 березня виділили 100 млн грн на потреби ЗСУ та ТрО у свій корпоративний фонд. Зі співробітників сформували дві волонтерські команди – в Україні й США. Київська формує замовлення, закуповує спорядження і доставляє на фронт. Команда у Лос-Анджелесі шукає донорів. 

На 99% ГО «Фундація Течія» фінансується Олегом Кротом та холдингом TECHIIA, кажуть у пресслужбі. Чи могли вони задонатити стільки ж, скільки збирають найбільші волонтерські фонди? 

$60 млн на фронт?

ГО «Фундація Течія» не публікує на сайті детальної звітності про джерела надходження коштів та документи, що підтверджують витрати. У холдингу пояснюють це тим, що майже все фінансування забезпечують засновники та компанії TECHIIA. Втім на сайті задонатити може будь-хто.

Звіти компанія публікує у вигляді інфографіки та постів у блозі та соцмережах. Згідно з останнім звітом, $21,2 млн пішло на закупівлю:

  • бронежилетів для військових – $7,09 млн
  • смарт-оптики – на $5,24 млн
  • тактичного одягу та спорядження – на $4,33 млн
  • польских розвідувальних дронів FlyEye – $2,33 млн
  • тактичні аптечки – $1,54 млн

Інші статті зайняли менше ніж $500 000: засоби спецзвʼязку, дрони для розвідки, генератори та захищені ноутбуки. Крім цього, «Фундація Течія» співфінансувала обіди для переселенців, пацієнтів київських лікарень та тероборонців.

На що пішли ще майже $40 млн за три місяці? Товари, в яких була потреба ЗСУ для захисту нашої держави, загально пояснює пресслужба холдингу. Навіть у вигляді інфографіки ГО не публікувала звітності про ці витрати. 

«Фонду зі значною, поставленою операційкою витратити $13 млн/місяць не є проблемою, а от що для них значить реалізувати – інше питання», – говорить співрозмовник в одному волонтерських фондів на правах анонімності. За 90 днів можна зробити гуртові замовлення на фабриках і в дистрибʼюторів, почекати два місяці, привезти це все вантажівками й віддати на рівні бригад, каже він. Це великі обсяги й залишатись непомітним складно.

На Facebook фундація кілька разів на місяць постить фото із передач військовим. На одній із низ – радник міністра цифрової трансформації зі стартап-екосистеми Антон Мельник. «Кілька разів передавали броніки й шоломи різним хлопцям: від ТрО ЗСУ до ОМБР», – каже він. «З весни нам допомагають, – розповідає Forbes Олег Попов із 92 ОМБР 1 батальйону. – І шоломи видавали, і дорогий дизельний генератор – багато всього».   

Чи є в TECHIIA зв’язок з 1хbet?

(натисність "читати більше")

Російський букмекер 1XBET планував працювати в Україні через юрособу ТОВ «Твоя беттінгова компанія». Остання повністю належить Цибіну Сергію Петровичу. У 2018 році він також був керівником ТОВ «МЕ-ЕСТЕЙТ». Основна діяльність компанії – операції з нерухомістю. Власником ТОВ «МЕ-ЕСТЕЙТ» є ТОВ «МАЙНІНГ ЕКСПРЕС» японця Казе Фузіями. Співзасновник TECHIIA Юрій Лазебніков був директором «МЕ-ЕСТЕЙТ» протягом 2018-2020 року. 

Водночас консалтингова компанія Dinaline з орбіти холдингу була підрядником у створенні майнінгової ферми Mining Express у Кропивницькому. Фузіяма стверджував, що інвестував у проєкт $100 млн. «Від імені компанії заявляємо, що ні холдинг TECHIIA, ні його керівні партнери не мають жодного комерційного, понятійного чи будь-якого іншого відношення до компанії ТОВ «Твоя беттінгова компанія», – ідеться в офіційній заяві компанії TECHIIA на ці звинувачення, які вперше озвучив політичний експерт Володимир Бондаренко.  

Великі гравці фандерйзенгового «ринку» про діяльність «Фундація Течія» не чули. «Не можу нічого про них сказати», – каже комунікаційниця Фонду Сергія Притули Марія Писаренко. «Я не чув нічого про цей фонд, – говорить керівник «Повернись живим» Тарас Чмут. – $60 млн – близько третини від зборів «Повернись живим». Відповідно, масштаб мав би бути десь такого ж рівня». 

«Є такі люди як ці. Вони не публічні й роблять свою справу, – говорить директор IТ Ukraine Association Констянтин Васюк. – Фонд Beetroot Academy теж не великий, і вони займаються суто питаннями сімей, які переїхали». «Фундація Течія» залучала членів IТ Ukraine Association до зборів. Аналогічна співпраця з Харківським та Дніпровський ІТ кластерами.

Разом вони реалізували два проєкти на $170 000 – закупила чотири дрони «Фурія» і дві карети швидкої допомоги. «Ми з ними почали першими співпрацювати ще тоді, коли не було багато фондів, яким можна було б довіряти, – каже Васюк. – Зараз уже багато компаній створили свої фонди».  

Благодійну діяльність TECHIIA «легалізувала» у 2019 році із заснуванням ГО «Фундація Течія». До цього Крот самостійно фінансував благодійні ініціативи. У 2020-му вона отримала 6,2 млн грн, свідчать дані YouControl. До повномасштабного вторгнення фокус ГО був на здоров’ї – закупівля обладнання для регіональних медичних установ і фінансування дитячого центр інклюзії та корекції «Єва». 

У публікаціях «Єви» у Facebook дійсно вказують, що центр працює за підтримки «Течія Фундація». Загалом Крот і Лазебніков за чотири роки інвестували в цей напрям понад 17 млн грн, стверджують у холдингу.

Строкатий бізнес

Крот в розмові з Forbes називає себе «мульти-мульти мільйонером». Перший мільйон заробив на кіберспорті – організовував турніри, розповідає він. «З 2003 року я почав збирати товаришів, щоб грати на якісь шуточні призи: пиво, нову мишку чи клавіатуру», – згадує він. У червні 2021 року турнірний оператор WePlay, що входить до TECHIIA, провів міжнародний турнір AniMajor Dota 2 на власній кіберарені у павільйоні ВДНГ. Замість пива і мишки – приз у $500 000.

WePlay – одна із трьох лідерів у цій ніші. Монополію на українському ринку має Maincast. «У Maincast було 80% усього контенту, якщо не 90%. Але WePlay робили дорогі й класні турніри», – говорить засновник кіберспортивної організації NAVI Олександр Кохановський. Трійку замикає StarLadder. 

WePlay за свою історію організував 30 міжнародних турнірів. В компанії звітують про 41,1 млн годин переглядів трансляцій власних івентів за 2021 рік. Виторг за минулий рік – $30 млн, каже Крот.

Тиха течія. Засновники IT-холдингу TECHIIA кажуть, що витратили на армію понад 2 млрд грн. Чи це можливо /Фото 1

У червні 2021 року турнірний оператор WePlay, що входить до TECHIIA, провів міжнародний турнір AniMajor Dota 2 на власній кіберарені у павільйоні ВДНГ

Тиха течія. Засновники IT-холдингу TECHIIA кажуть, що витратили на армію понад 2 млрд грн. Чи це можливо /Фото 2

У червні 2021 року турнірний оператор WePlay, що входить до TECHIIA, провів міжнародний турнір AniMajor Dota 2 на власній кіберарені у павільйоні ВДНГ

Тиха течія. Засновники IT-холдингу TECHIIA кажуть, що витратили на армію понад 2 млрд грн. Чи це можливо /Фото 3

У червні 2021 року турнірний оператор WePlay, що входить до TECHIIA, провів міжнародний турнір AniMajor Dota 2 на власній кіберарені у павільйоні ВДНГ

Тиха течія. Засновники IT-холдингу TECHIIA кажуть, що витратили на армію понад 2 млрд грн. Чи це можливо /Фото 4

У червні 2021 року турнірний оператор WePlay, що входить до TECHIIA, провів міжнародний турнір AniMajor Dota 2 на власній кіберарені у павільйоні ВДНГ

Попередній слайд
Наступний слайд

«До 24 лютого усе було дуже класно, – коментує стан довоєнного ринку Кохановський. – А зараз входимо в найважчу кіберспортивну кризу з початку 2000-х». До повномасштабного вторгнення Україна була кібеспортивним магнітом, вважає очільник Федерації кіберспорту Іван Данішевський. Сюди приїжджали як у тренувальний табір кіберспортивні команди з Південної Америки, Бразилії, Європи. Візу отримати зручно, івенти проводити дешевше, локацій багато, інтернет швидкий, перераховує плюси Данішевський. «А зараз усі переїхали в Сербію», – каже він.  

Тепер в Україну гравці не їдуть, а оператори не проводять змагання. Студії відмовилися від трансляції російськомовного контенту й втратили аудиторію. WePlay також припинила працювати на російськомовних глядачів. Однак Крот очікує, що виторг компанії збільшиться удвічі за рахунок нових контрактів на ринку США. 

З чого складається TECHIIA holding

З чого складається TECHIIA holding

(натисніть "читати більше")

WePlay Holding — кіберспортивна корпоративна група, до якої входить WePlay Esports, DashFight, Esport Transfers. Флагманська компанія – WePlay Esports, організатор кіберспортивних турнірів, серед яких тогорічний WePlay Animajor з Dota 2 у Києві.

ENESTECH Software  розробник IT-продуктів, головний з яких SENET. Це сервіс для адміністрування комп’ютерних клубів і кіберарен.

JMIND — сервісна та продуктова IT-компанія. Одна з власних розробок – відеостримінгова платформа Infinite для продажів під час стріму.

Culver Aviation — надає сервіси аналітики поверхні землі на основі даних, зібраних безпілотниками SKIF власної розробки.

WP Merchandise — виробник ігрового мерчу. Має ліцензії Warner Bros., Wargaming, Bandai Namco, Ubisoft тощо. 

TECHIIA Motorsports — американський сервіс оренди авто, працює в Лос-Анджелесі.

Aestech — виготовлення та встановлення склопакетів великих площ. Компанія володіє міжнародними патентами на виготовлення склопакетів підвищеної міцності.

Mannequin Technologies — AI-стартап, основна технологія якого називається Synthetics. Вона може створювати діджитал-моделі людей будь-якої зовнішності.

Fleetsy — мобільне рішення для власників каршерингового бізнесу.

P2P Seller — глобальна професійна мережа для онлайн-продавців, дозволяє онлайн-продавцям будувати та масштабувати свою інфраструктуру.

Від виходу з російського ринку втратила інша компанія із холдингу – ENESTECH Software – розробник IT-продуктів, головний з яких SENET. Цим сервісом для адміністрування комп’ютерних клубів і кіберарен користуються в 58 країнах світу. У 2021 році ENESTECH Software принесла холдингу близько $3 млн виторгу, стверджує Крот. Збитки від розриву контрактів із 2000 російських і білоруських клубів підприємець оцінює до $2 млн. «TECHIIA багато інвестує у бізнеси та стартапи, але є milk cow, тобто бізнеси, на яких все їде», – каже Данішевський про ENESTECH та навколоігровий аутсорс JMIND, як приклади прибуткового бізнесу. Одна з розробок останньої — відеостримінгова платформа Infinite для продажів під час стріму.

Загалом виторг TECHIIA за 2021 рік склав $62,2 млн, кажуть у компанії. На запитання Forbes про консолідовані дані за попередні роки, в холдингу відповіли, що не рахували їх. Основний виторг генерують WePlay, ENESTECH і JMIND, каже Крот не уточнюючи виручку останньої. Які компанії крім WePlay принесли інші майже $30 млн виторгу — також не розповіли.

TECHIIA зразка 2022 року – з десяток IT-бізнесів у різних сферах: від оренди авто до виробництва безпілотників. Показники JMIND та інших компаній холдинг не розголошує. «Я Олега знаю давно, він глибокий підприємець. Усе що можна підприйняти, він скрізь підприйме», – говорить очільник Федерації кіберспорту Данішевський. 

Сам Крот каже, що є мажоритарним власником у 52 компаніях. «Є винятково мої компанії, які я купив у свій час. Вони працюють у різних регіонах і стали досить успішні, – говорить він. – Я отримую декілька десятків мільйонів доларів дивідендів на рік від них». Що це за компанії і їх фінансові показники він не розповідає.

Уточнено: в четвертому абзаці тексту додано уточнення від пресслужби TECHIIA, що не всі $60 млн проходили через ГО «Фундація Течія» Крот жертвував кошти і напряму.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні