Власники холдингу TECHIIA Олег Крот, 39, і Юрій Лазебніков, 39, з початку вторгнення стверджують, що витратили на закупівлі для ЗСУ $60 млн. Знайти ці гроші нам не вдалося /з особистого архіву
Категорія
Інновації
Дата

Тиха течія. Засновники IT-холдингу TECHIIA кажуть, що витратили на армію понад 2 млрд грн. Чи це можливо

Власники холдингу TECHIIA Олег Крот, 39, і Юрій Лазебніков, 39, з початку вторгнення стверджують, що витратили на закупівлі для ЗСУ $60 млн. Знайти ці гроші нам не вдалося Фото з особистого архіву

Власники холдингу TECHIIA Олег Крот, 39, і Юрій Лазебніков, 39, стверджують, що з початку вторгнення витратили на закупівлі для ЗСУ $60 млн. Якщо це так, то їх фундація має увійти в топ-5 фандрейзерів, поступаючись тільки провідним фондам. Документальних підтверджень таких витрат фундація не надає, «видимі» доходи холдингу майже дорівнюють заявленій сумі допомоги. Forbes розбирався звідки у засновників можуть бути такі гроші та куди їх нібито витратив маловідомий фонд

Як мотивувати команду не збавляти темп у надскладних умовах? Дізнайтесь 25 квітня на форумі «Надлюди» від Forbes. Купуйте квиток за посиланням!

«Знайомлю вас із людьми, яких повинна знати країна! Олег Крот – українець, який від початку вторгнення задонатив 60 млн доларів на ЗСУ. Мовчки. Обожнюю айтішників», – написала декілька тижнів тому в Instagram модель та волонтерка Даша Астаф’єва.  

Олег Крот разом із партнером Юрієм Лазебніковим – засновники холдингу TECHIIA, куди входить з десяток компаній. Найвідоміша – організатор кіберспортивних турнірів WePlay, яка провела 30 міжнародних змагань з загальним призовим фондом у мільйони доларів. Виторг холдингу у 2021 році – $62,2 млн, повідомили Forbes в TECHIIA.

ГО «Фундація Течія» через, яку підприємці закупають для війська амуніцію, оптику, безпілотники, зв’язок, маловідомий. Хоча фонд звітує у себе на Facebook-сторінці про закупівлі й передачі військовим, зазвичай пости збирають кількадесят лайків.

Останній пост від фундації – звіт станом на 7 червня – 620 млн грн або $21,2 млн за курсом НБУ. Тобто відтоді Крот з Лазебніковим мали витратити майже $40 млн. У пресслужбі холдингу TECHIIA підтверджують – цифра правильна. Про $60 млн в розмові з Forbes каже і сам Олег Крот. Після публікації тексту в пресслужбі холдингу уточнили, що не всі $60 млн пройшли через фундацію – Олег Крот жертвував власні кошти і напряму. В компанії пояснюють такий підхід тим, що ГО не може закуповувати товари подвійного призначення.

2,1 млрд грн – майже стільки ж, скільки зібрав фонд Сергія Притули з 24 лютого. Сума удвічі поступається зборам «Повернись живим» і втричі державному фонду United24. Таким чином ГО «Фундація Течія» має входити у п’ятірку найбільших фандрайзерів, за підрахунками Forbes.

В TECHIIA розповідають, що ще 3 березня виділили 100 млн грн на потреби ЗСУ та ТрО у свій корпоративний фонд. Зі співробітників сформували дві волонтерські команди – в Україні й США. Київська формує замовлення, закуповує спорядження і доставляє на фронт. Команда у Лос-Анджелесі шукає донорів. 

На 99% ГО «Фундація Течія» фінансується Олегом Кротом та холдингом TECHIIA, кажуть у пресслужбі. Чи могли вони задонатити стільки ж, скільки збирають найбільші волонтерські фонди? 

$60 млн на фронт?

ГО «Фундація Течія» не публікує на сайті детальної звітності про джерела надходження коштів та документи, що підтверджують витрати. У холдингу пояснюють це тим, що майже все фінансування забезпечують засновники та компанії TECHIIA. Втім на сайті задонатити може будь-хто.

Звіти компанія публікує у вигляді інфографіки та постів у блозі та соцмережах. Згідно з останнім звітом, $21,2 млн пішло на закупівлю:

  • бронежилетів для військових – $7,09 млн
  • смарт-оптики – на $5,24 млн
  • тактичного одягу та спорядження – на $4,33 млн
  • польских розвідувальних дронів FlyEye – $2,33 млн
  • тактичні аптечки – $1,54 млн

Інші статті зайняли менше ніж $500 000: засоби спецзвʼязку, дрони для розвідки, генератори та захищені ноутбуки. Крім цього, «Фундація Течія» співфінансувала обіди для переселенців, пацієнтів київських лікарень та тероборонців.

На що пішли ще майже $40 млн за три місяці? Товари, в яких була потреба ЗСУ для захисту нашої держави, загально пояснює пресслужба холдингу. Навіть у вигляді інфографіки ГО не публікувала звітності про ці витрати. 

«Фонду зі значною, поставленою операційкою витратити $13 млн/місяць не є проблемою, а от що для них значить реалізувати – інше питання», – говорить співрозмовник в одному волонтерських фондів на правах анонімності. За 90 днів можна зробити гуртові замовлення на фабриках і в дистрибʼюторів, почекати два місяці, привезти це все вантажівками й віддати на рівні бригад, каже він. Це великі обсяги й залишатись непомітним складно.

На Facebook фундація кілька разів на місяць постить фото із передач військовим. На одній із низ – радник міністра цифрової трансформації зі стартап-екосистеми Антон Мельник. «Кілька разів передавали броніки й шоломи різним хлопцям: від ТрО ЗСУ до ОМБР», – каже він. «З весни нам допомагають, – розповідає Forbes Олег Попов із 92 ОМБР 1 батальйону. – І шоломи видавали, і дорогий дизельний генератор – багато всього».   

Чи є в TECHIIA зв’язок з 1хbet?

(натисність "читати більше")

Російський букмекер 1XBET планував працювати в Україні через юрособу ТОВ «Твоя беттінгова компанія». Остання повністю належить Цибіну Сергію Петровичу. У 2018 році він також був керівником ТОВ «МЕ-ЕСТЕЙТ». Основна діяльність компанії – операції з нерухомістю. Власником ТОВ «МЕ-ЕСТЕЙТ» є ТОВ «МАЙНІНГ ЕКСПРЕС» японця Казе Фузіями. Співзасновник TECHIIA Юрій Лазебніков був директором «МЕ-ЕСТЕЙТ» протягом 2018-2020 року. 

Водночас консалтингова компанія Dinaline з орбіти холдингу була підрядником у створенні майнінгової ферми Mining Express у Кропивницькому. Фузіяма стверджував, що інвестував у проєкт $100 млн. «Від імені компанії заявляємо, що ні холдинг TECHIIA, ні його керівні партнери не мають жодного комерційного, понятійного чи будь-якого іншого відношення до компанії ТОВ «Твоя беттінгова компанія», – ідеться в офіційній заяві компанії TECHIIA на ці звинувачення, які вперше озвучив політичний експерт Володимир Бондаренко.  

Великі гравці фандерйзенгового «ринку» про діяльність «Фундація Течія» не чули. «Не можу нічого про них сказати», – каже комунікаційниця Фонду Сергія Притули Марія Писаренко. «Я не чув нічого про цей фонд, – говорить керівник «Повернись живим» Тарас Чмут. – $60 млн – близько третини від зборів «Повернись живим». Відповідно, масштаб мав би бути десь такого ж рівня». 

«Є такі люди як ці. Вони не публічні й роблять свою справу, – говорить директор IТ Ukraine Association Констянтин Васюк. – Фонд Beetroot Academy теж не великий, і вони займаються суто питаннями сімей, які переїхали». «Фундація Течія» залучала членів IТ Ukraine Association до зборів. Аналогічна співпраця з Харківським та Дніпровський ІТ кластерами.

Разом вони реалізували два проєкти на $170 000 – закупила чотири дрони «Фурія» і дві карети швидкої допомоги. «Ми з ними почали першими співпрацювати ще тоді, коли не було багато фондів, яким можна було б довіряти, – каже Васюк. – Зараз уже багато компаній створили свої фонди».  

Благодійну діяльність TECHIIA «легалізувала» у 2019 році із заснуванням ГО «Фундація Течія». До цього Крот самостійно фінансував благодійні ініціативи. У 2020-му вона отримала 6,2 млн грн, свідчать дані YouControl. До повномасштабного вторгнення фокус ГО був на здоров’ї – закупівля обладнання для регіональних медичних установ і фінансування дитячого центр інклюзії та корекції «Єва». 

У публікаціях «Єви» у Facebook дійсно вказують, що центр працює за підтримки «Течія Фундація». Загалом Крот і Лазебніков за чотири роки інвестували в цей напрям понад 17 млн грн, стверджують у холдингу.

Строкатий бізнес

Крот в розмові з Forbes називає себе «мульти-мульти мільйонером». Перший мільйон заробив на кіберспорті – організовував турніри, розповідає він. «З 2003 року я почав збирати товаришів, щоб грати на якісь шуточні призи: пиво, нову мишку чи клавіатуру», – згадує він. У червні 2021 року турнірний оператор WePlay, що входить до TECHIIA, провів міжнародний турнір AniMajor Dota 2 на власній кіберарені у павільйоні ВДНГ. Замість пива і мишки – приз у $500 000.

WePlay – одна із трьох лідерів у цій ніші. Монополію на українському ринку має Maincast. «У Maincast було 80% усього контенту, якщо не 90%. Але WePlay робили дорогі й класні турніри», – говорить засновник кіберспортивної організації NAVI Олександр Кохановський. Трійку замикає StarLadder. 

WePlay за свою історію організував 30 міжнародних турнірів. В компанії звітують про 41,1 млн годин переглядів трансляцій власних івентів за 2021 рік. Виторг за минулий рік – $30 млн, каже Крот.

Тиха течія. Засновники IT-холдингу TECHIIA кажуть, що витратили на армію понад 2 млрд грн. Чи це можливо /Фото 1

У червні 2021 року турнірний оператор WePlay, що входить до TECHIIA, провів міжнародний турнір AniMajor Dota 2 на власній кіберарені у павільйоні ВДНГ

Тиха течія. Засновники IT-холдингу TECHIIA кажуть, що витратили на армію понад 2 млрд грн. Чи це можливо /Фото 2

У червні 2021 року турнірний оператор WePlay, що входить до TECHIIA, провів міжнародний турнір AniMajor Dota 2 на власній кіберарені у павільйоні ВДНГ

Тиха течія. Засновники IT-холдингу TECHIIA кажуть, що витратили на армію понад 2 млрд грн. Чи це можливо /Фото 3

У червні 2021 року турнірний оператор WePlay, що входить до TECHIIA, провів міжнародний турнір AniMajor Dota 2 на власній кіберарені у павільйоні ВДНГ

Тиха течія. Засновники IT-холдингу TECHIIA кажуть, що витратили на армію понад 2 млрд грн. Чи це можливо /Фото 4

У червні 2021 року турнірний оператор WePlay, що входить до TECHIIA, провів міжнародний турнір AniMajor Dota 2 на власній кіберарені у павільйоні ВДНГ

Попередній слайд
Наступний слайд

«До 24 лютого усе було дуже класно, – коментує стан довоєнного ринку Кохановський. – А зараз входимо в найважчу кіберспортивну кризу з початку 2000-х». До повномасштабного вторгнення Україна була кібеспортивним магнітом, вважає очільник Федерації кіберспорту Іван Данішевський. Сюди приїжджали як у тренувальний табір кіберспортивні команди з Південної Америки, Бразилії, Європи. Візу отримати зручно, івенти проводити дешевше, локацій багато, інтернет швидкий, перераховує плюси Данішевський. «А зараз усі переїхали в Сербію», – каже він.  

Тепер в Україну гравці не їдуть, а оператори не проводять змагання. Студії відмовилися від трансляції російськомовного контенту й втратили аудиторію. WePlay також припинила працювати на російськомовних глядачів. Однак Крот очікує, що виторг компанії збільшиться удвічі за рахунок нових контрактів на ринку США. 

З чого складається TECHIIA holding

З чого складається TECHIIA holding

(натисніть "читати більше")

WePlay Holding — кіберспортивна корпоративна група, до якої входить WePlay Esports, DashFight, Esport Transfers. Флагманська компанія – WePlay Esports, організатор кіберспортивних турнірів, серед яких тогорічний WePlay Animajor з Dota 2 у Києві.

ENESTECH Software  розробник IT-продуктів, головний з яких SENET. Це сервіс для адміністрування комп’ютерних клубів і кіберарен.

JMIND — сервісна та продуктова IT-компанія. Одна з власних розробок – відеостримінгова платформа Infinite для продажів під час стріму.

Culver Aviation — надає сервіси аналітики поверхні землі на основі даних, зібраних безпілотниками SKIF власної розробки.

WP Merchandise — виробник ігрового мерчу. Має ліцензії Warner Bros., Wargaming, Bandai Namco, Ubisoft тощо. 

TECHIIA Motorsports — американський сервіс оренди авто, працює в Лос-Анджелесі.

Aestech — виготовлення та встановлення склопакетів великих площ. Компанія володіє міжнародними патентами на виготовлення склопакетів підвищеної міцності.

Mannequin Technologies — AI-стартап, основна технологія якого називається Synthetics. Вона може створювати діджитал-моделі людей будь-якої зовнішності.

Fleetsy — мобільне рішення для власників каршерингового бізнесу.

P2P Seller — глобальна професійна мережа для онлайн-продавців, дозволяє онлайн-продавцям будувати та масштабувати свою інфраструктуру.

Від виходу з російського ринку втратила інша компанія із холдингу – ENESTECH Software – розробник IT-продуктів, головний з яких SENET. Цим сервісом для адміністрування комп’ютерних клубів і кіберарен користуються в 58 країнах світу. У 2021 році ENESTECH Software принесла холдингу близько $3 млн виторгу, стверджує Крот. Збитки від розриву контрактів із 2000 російських і білоруських клубів підприємець оцінює до $2 млн. «TECHIIA багато інвестує у бізнеси та стартапи, але є milk cow, тобто бізнеси, на яких все їде», – каже Данішевський про ENESTECH та навколоігровий аутсорс JMIND, як приклади прибуткового бізнесу. Одна з розробок останньої — відеостримінгова платформа Infinite для продажів під час стріму.

Загалом виторг TECHIIA за 2021 рік склав $62,2 млн, кажуть у компанії. На запитання Forbes про консолідовані дані за попередні роки, в холдингу відповіли, що не рахували їх. Основний виторг генерують WePlay, ENESTECH і JMIND, каже Крот не уточнюючи виручку останньої. Які компанії крім WePlay принесли інші майже $30 млн виторгу — також не розповіли.

TECHIIA зразка 2022 року – з десяток IT-бізнесів у різних сферах: від оренди авто до виробництва безпілотників. Показники JMIND та інших компаній холдинг не розголошує. «Я Олега знаю давно, він глибокий підприємець. Усе що можна підприйняти, він скрізь підприйме», – говорить очільник Федерації кіберспорту Данішевський. 

Сам Крот каже, що є мажоритарним власником у 52 компаніях. «Є винятково мої компанії, які я купив у свій час. Вони працюють у різних регіонах і стали досить успішні, – говорить він. – Я отримую декілька десятків мільйонів доларів дивідендів на рік від них». Що це за компанії і їх фінансові показники він не розповідає.

Уточнено: в четвертому абзаці тексту додано уточнення від пресслужби TECHIIA, що не всі $60 млн проходили через ГО «Фундація Течія» Крот жертвував кошти і напряму.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні