Паливна криза та податкові пільги стимулюють українців пересаджуватись на електромобілі. Як довго протримається попит, що його драйвить і які електрокари вириваються в лідери серед українців.
Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟
2021 рік для засновника оператора електрозарядних станцій «ТОКА» Стефана Благовісного склався якнайкраще: українці купили рекордну кількість електромобілів за рік, а загальний парк таких машин зріс до 33 522 штук.
Власники електрокарів – основні клієнти компанії Благовісного. «ТОКА», яка разом з AutoEnterprise, EcoFactor входить до «великої трійки» українських гравців електрозарядної інфраструктури, збільшила мережу на 40% до приблизно 400 станцій швидкої зарядки та сподівається продовжити масштабування.
Інвестуючи в розширення, Благовісний керувався простою логікою: електромобілі займають менш як 1% від загального парку, а значить, ринок ще далекий від насичення. Другий стимулювальний чинник – низькі податки як на вживані, так і на нові електрокари. Із 2015 року в Україні не сплачується мито під час ввезення авто з електричним двигуном, а з 1 січня 2018 року скасували ПДВ (20% від вартості) та фіксований акциз (109 євро).
Що змінила війна? «Ринок електромобільності зростає», – каже радниця міністра інфраструктури з питань розвитку електротранспорту Марина Китіна. В усіх місяцях першого півріччя 2022 року, за винятком березня, кількість реєстрацій електромобілів збільшилась проти 2021 року. На 1 серпня в Україні 39 233 електрокари.
За сім місяців 2022 року, за даними Auto Consulting, в Україні було зареєстровано 5914 електромобілів – на 34% більше, ніж за рік до того. Частка нових електромобілів зросла до 30% від загальної кількості реєстрацій. Минулого року – 12%.
За підсумками січня-липня електромобілі подолали психологічний рубіж у 5% продажів на ринку нових автомобілів, а в липні 11%, – говорить гендиректор Auto Consulting Олег Омельницький. Він очікує стрімкого зростання популярності електромобілів.
Для порівняння: наприкінці липня 2022 року польськими дорогами їздило 50 679 зелених авто, свідчать дані Польської асоціації автомобільної промисловості. Повністю електричні з них (BEV) – 49%, решта – гібриди. Загалом у світі за шість місяців 2022 року продали 4,16 млн електромобілів. 57% продажів забезпечив Китай, 27% – Європа, 10% – США.
З початку 2022 року «ТОКА» відкрила близько 100 швидких електрозаправок. У планах до кінця року збільшити мережу ще на 40%, – каже Благовісний. За його словами, розширюють мережу й конкуренти.
Засновник виробника софту для зарядних станцій Go to You Назар Шимоне-Давида каже, що кількість транзакцій на його станціях збільшилась удвічі. Він це повʼязує не тільки із загальним збільшенням користувачів електромобілів, а й міграцією на захід України, де зосереджено більшість його станцій. До кінця року він планує подвоїти кількість підключених станцій – до 500 пристроїв.
Електрокари: пальне й податки
Усі співрозмовники, з якими Forbes поспілкувався для написання цієї статті, говорять, що великий бум 2022 року зумовлений паливною кризою, яка загострилась у квітні-травні. «В Україні один із найнижчих тарифів на електроенергію для приватних споживачів», – говорить керівник представництва BIO Auto в Україні Арсеній Абдураїмов. Для домогосподарств, що на місяць витрачають понад 250 кВт⋅год, – 1,68 грн за кВт⋅год. Нічний тариф передбачає знижку в 50%.
«50+ грн коштує літр пального, – каже Благовісний із «ТОКА». – Підзарядка на швидкісній станції вдвічі дешевша, а зарядка вдома в 10 разів дешевша».
Липень 2022-го став рекордним місяцем за всю історію розвитку електромобільності в Україні, каже Китіна. Українці зареєстрували 1732 автомобілі на електротязі, що у 2,3 раза більше, ніж торік та на 64% більше, ніж у червні.
Зараз, за словами Благовісного, формується відкладений попит, повʼязаний із низькою купівельною спроможністю. «Ми поки не бачимо зростання в рази, але принципово багато людей вже зробили вибір на користь електромобілів», – каже він.
На користь електрокарів грають і низькі податки. Вартість акцизу за розмитнення авто з електричним двигуном становить 1 євро за 1 кВт⋅год. З 1 липня 2020-го під час купівлі електромобіля не потрібно сплачувати збір до пенсійного фонду. Його обсяг складав від 3% до 5% залежно від вартості авто.
Ще трошки, й Україна стане першою у світі країною з повністю відсутніми податками на електромобілі та дуже простою системою розмитнення та постановки на облік через смартфон, говорить заступник голови правління асоціації EV-UA Вадим Ігнатов.
Які електрокари купують українці
Найпопулярнішим легковим електрокаром в Україні у липні залишається Nissan Leaf (287 машин). Другий результат у Volkswagen е-Golf (151 шт.), на третьому місці – Volkswagen ID.4 (132 шт.). До п’ятірки липня потрапили Renault Zoe (112 шт.) та Tesla Model 3 (75 шт.).
Помітно зростає сегмент китайських електромобілів, каже Шимоне-Давида. Вироблений у Китаї Volkswagen ID.4 вартістю від $40 000 – лідер за продажем серед нових електрокарів в Україні. Продажі стартували у 2021 році. «На відміну від хетчбека Nissan Leaf, Volkswagen ID.4, це нова модель, і це кросовер С-класу», – говорить гендиректор Auto Consulting Олег Омельницький. Українці традиційно полюбляють авто в такому кузові – кросовери займають 80% у продажах нових автомобілів.
«Вартість того ж Nissan Leaf $40 000 – $50 000. В очах українців Volkswagen ID.4 ще й статусний автомобіль, тому українці готові викладати за нього кілька десятків тисяч доларів», – говорить Омельницький.
Другий рядок у рейтингу продажів нових електромобілів займає Dong Feng X-NV. «Це також нова модель і аналог електромобіля Honda Fit», – каже Омельницький. Автомобілі випускаються на тому самому заводі, що й Honda Fit. До того ж активний продаж Dong Feng X-NV повʼязаний ще й із тим, що це теж нова модель.
У рейтингу продажів нових електромобілів понад 30 китайських брендів, які інколи складно вимовити. «Оператори ринку намагаються намацати, що може мати попит», – каже Омельницький.
Формує пропозицію і логістика постачань. Якщо раніше на українському ринку переважали вживані автомобілі з американського ринку, то тепер – із Китаю, каже Абдураїмов. «Зростання вартості логістики, а також необхідність вкластися в їх ремонт, зʼїли переваги купівлі вживаних електромобілів у США, – каже Омельницький. – Тепер ціни на американські машини та китайські співставні».
Чого не вистачає для наступного кроку? «Спрощеної процедури підключення електрозарядних станцій, які будуть збільшувати попит на електрокари», – каже Китіна. Залишаються проблеми із сервісом вживаних автівок, а також нових китайських електромобілів. «Запчастин немає, як обслуговувати – ніхто не розуміє, будь-які проблеми, які виникають з електронікою, також вирішуються дуже складно», – каже Вадим Ігнатов.
Але попри ці проблеми, в Україні буде 100 000 електромобілів вже у 2023 році – впевнений гендиректор Auto Consulting Олег Омельницький.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.