Похорон 27 українських військовослужбовців, які загинули у боях на сході країни, 3 червня 2022 року, Дніпро, Україна. /Getty Images
Категорія
Картина дня
Дата

Війна в Україні може стати однією із найкривавіших у сучасній історії, не рахуючи двох світових. Розбір Washington Post

2 хв читання

Похорон 27 українських військовослужбовців, які загинули у боях на сході країни, 3 червня 2022 року, Дніпро, Україна. Фото Getty Images

На полях російсько-української війни вже гинуть більше військовослужбовців, ніж у середньостатистичній війні двох останніх століть, пише професор політології університету Чикаго Пол Поуст для Washington Post. Forbes переклав його колонку і вибрав головне.

Конфлікт в Україні триває вже п'ятий місяць і ніхто не береться передбачити, коли він закінчиться. Військові дії перейшли на схід. Наступ російських військ у Луганській області повільно просувається, військові експерти не виключають, що українські війська залишать Сєвєродонецьк та Лисичанськ. Але завдяки допомозі Заходу зброєю та технікою українці сміливо говорять про плани повернути Херсон, захоплений на початку вторгнення.

Порівняно з початком війни територія, охоплена боями, зменшилась. Можливо, тому багато хто не помічає, що конфлікт в Україні – один із найкривавіших за останні 200 років. Темпи втрат на полі бою вже значно вищі, ніж у типовій сучасній війні. Обидві сторони будують оборонні укріплення, «зариваються у землю». А це означає, що нинішня війна продовжить просування вгору у списку найкривавіших конфліктів.

На тлі двох світових воєн XX століття, в яких загинули десятки мільйонів військових та цивільних, війна в Україні може здатися незначною. Але світові війни – це виняток, а не правило, і вони спотворюють наше розуміння міжнародних конфліктів. Науковий проєкт Correlates of War, який збирає дані про війни, що розгорілися з 1816-го, дає більш точну картину. Correlates of War вважає війною тривалі бойові дії між арміями держав, внаслідок яких за рік на полі бою гине щонайменше 1000 людей. У середньому війна триває близько 100 днів і забирає життя 50 військовослужбовців на день, підрахували дослідники.

У 25% найінтенсивніших воєн щодня гине трохи більше 200 військовослужбовців. Навіть за консервативними оцінками, конфлікт між Росією та Україною вже переступив цей поріг.

На кінець травня російська армія втратила 15 000 людей, повідомляла британська розвідка. Це трохи більше ніж 150 осіб на день (за даними українського Генштабу, агресор втратив удвічі більше). Радник керівника ОП України Михайло Подоляк повідомив, що Україна щодня втрачає до 100-200 військовослужбовців. Отже, український конфлікт уже увійшов до групи 25% найінтенсивніших. Correlates of War не враховує загибелі цивільних. Але Росія масово обстрілює міста, тому й втрати цивільного населення в Україні явно вищі від середнього.

За тривалістю російсько-українська війна перевищила усереднений показник із 1816-го (100 днів). Росія, як завжди, не зважає на втрати. Україна поступається у чисельності армії та кількості озброєнь, але постійно отримує зброю та боєприпаси від союзників. Тому конфлікт перетворився на війну на виснаження: обстріли з далеких дистанцій чергуються з наступальними діями. Такі війни, зазвичай, стають затяжними.

25% найінтенсивніших воєн тривають 13 місяців і довше, підрахувала Correlates of War. Експерти дедалі частіше кажуть, що російсько-українська війна не стане винятком. З огляду на те, що з 2015-го на сході України точився конфлікт низької інтенсивності, вона може затягтися на три роки. Лише 10% війн тривали так довго.

Медіанний показник загиблих на полі бою у міждержавних війнах – 8000 військовослужбовців. У війнах, що увійшли у верхній квартиль (25% найкривавіших), гине щонайменше 28 000 військовослужбовців. Війна в Україні увійшла до верхнього квартилю вже наприкінці травня. Якщо темпи втрат збережуться, то протягом року війна забере близько 125 000 життів.

Для порівняння: війна в Україні вже стала кривавішою, ніж Американсько-мексиканський конфлікт 1846–1848 (19 000 загиблих за два роки) і наближається за кількістю загиблих до попередниці Першої світової – Балканської війни 1913-го (60 000 загиблих).

Якщо війна триватиме до початку 2023-го, то перевершить за втратою дворічну війну кінця 1990-х між Ефіопією та Еритреєю (120 000 смертей). За два роки на полі бою загинуть понад 200 000 людей, і тоді конфлікт між Росією та Україною увійде до 10% найкривавіших міждержавних війн за останні два століття. До цієї групи входять Франко-Прусська (204 000 загиблих) та Кримська війни середини XIX століття (260 000 загиблих). Кримська кампанія була найбільшою в Європі в період між Наполеонівськими війнами та Першою світовою.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд