У корпоративній бібліотеці 1+1 media можна забронювати літературу для читання офлайн чи завантажити електронну книгу. Фото надане 1+1 media
Категорія
Лідерство
Дата

«Фармак», EVO та 1+1 media закуповують сотні книг, щоб створити корпоративні бібліотеки компаній. Скільки це коштує та як впливає на працівників

У корпоративній бібліотеці 1+1 media можна забронювати літературу для читання офлайн чи завантажити електронну книгу. Фото надане 1+1 media

Чому компанії читають? Часто менеджерам важко визначити, якими навичками володіють команди: на якому рівні самодисципліна, творчий підхід до проблем, емпатія та гнучкість, описують HBR. А якщо проблеми визначені, може постати питання, як їх вирішити. Відповідь деяких компаній – корпоративна бібліотека. Як їх створюють компанії «Фармак», EVO та 1+1 media

⚡️Даруємо 700 грн знижки на річну підписку на сайт Forbes. Діє з промокодом 700 до 28.04 Оформлюйте зараз за цим посиланням

Корпоративну бібліотеку 1+1 media заснували у 2015-му. Вона мала стимулювати творчі ідеї, дати інструменти для розвитку креативного мислення та роботи з інноваційними проєктами, розповідає HR-директорка компанії Ольга Мусійко. Запит на бібліотеку виявився високим. Кількість книг і жанрів постійно збільшували, і протягом року в 1+1 media зʼявився проєкт «Плюсівська бібліотека».

Які ще важливі для роботи навички можна прокачати, читаючи? Художня література допомагає розвивати емоційний інтелект, емпатію та критичне мислення, пише HBR із посиланням на масив досліджень у галузі нейронауки. B2C-директорка мобільного оператора «Київстар» Тетяна Лукинюк іноді сперечається зі знайомими, які читають лише бізнес-книги та ігнорують художні. «Прочитавши 10, 15, 20 книг, у вас зʼявиться більше розуміння інших людей», – аргумент Лукинюк. Стів Джобс обожнював англійського поета Вільяма Блейка, а ексзаступник міністра торгівлі США Сідней Гарман цитував Шекспіра і називав поетів «оригінальними системними мислителями».

Інші бізнес-візіонери рекомендують нон-фікшн: після запуску книжкового блогу у 2012 році до 2020-го Білл Ґейтс рекомендував прочитати 94 книги. Із них 85 – бізнес-література. Українські топи теж часто обирають нон-фікшн. Наприклад, CЕО та співзасновник Genesis Володимир Многолєтній радить «Принципи зміни світового ладу» інвестора та дослідника Рея Даліо.

Українські компанії підтримують працівників у прагненні читати, створюючи корпоративні бібліотеки та популяризуючи читання. Як це відбувається у «Фармаку», EVO та 1+1 media?

Як створити корпоративну бібліотеку

Вісім років тому в EVO, де працює близько 800 співробітників, з’явилася традиція буккросингу. «Якась книга «залітала», всі починали її активно обговорювати», – каже директорка з комунікацій EVO Юлія Новаченко. Власники залишали такі книги в офісі – так формувалася бібліотека. Згодом її поповнювала компанія. 90% з близько 1400 книг – це література про бізнес і саморозвиток, додає Новаченко.  

У компанії «Фармак» дві бібліотеки, засновані понад 30 років тому: науково-технічна, де зібрано літературу з фармацевтики, хімії, біотехнологій і бізнес-книги, і художня. У фонді близько 9000 книг. Щодня нове видання обирають до 10 користувачів з 2780 співробітників компанії, кажуть у пресслужбі «Фармаку». Бібліотека щороку докуповує книги, які замовляють користувачі.  

Корпоративна бібліотека 1+1 media

Одна з найпопулярніших книг у бібліотеці 1+1 mediа – «Американський мрійник. Моє життя у фешн-індустрії», Томмі Гілфігер, Пітер Кноблер. Фото: 1+1 media

Корпоративна бібліотека 1+1 media

Корпоративна бібліотека 1+1 media. Фото: 1+1 media

Корпоративна бібліотека 1+1 media

Корпоративна бібліотека 1+1 media. Фото: 1+1 media

Попередній слайд
Наступний слайд

У грудні 2021-го українці переважно читали друковані книги (72%), однак користувалися й електронними (61%) та аудіокнигами (34%), йшлося у результатах дослідження компанії Gradus Research. Опитані Forbes компанії теж враховують нові медіа і розвивають онлайн-бібліотеку. В 1+1 media серед понад 500 книг на внутрішньому порталі можна забронювати літературу для читання офлайн чи завантажити електронний варіант. Втім, більший попит має офлайн-бібліотека.

В EVO на вподобання співробітників вплинув дистанційний формат роботи – там частіше обирають літературу в електронному вигляді. «Фармак» створив корпоративну бібліотеку аудіокниг у мобільному додатку Yakaboo. Так працівникам хотіли дати можливість читати в дорозі або під час фізичних навантажень. 

Перший крок до створення бібліотеки – опитування працівників, погоджуються співрозмовники Forbes. Наповнена бібліотека, електронний каталог і гнучка система обслуговування читачів стимулюватимуть ефективний процес самоосвіти працівників, побачили у компанії «Фармак».   

Необхідно розробити річний план популяризації проєкту, аби сформувати серед колег корисну звичку, додає Мусійко. Вона радить періодично запрошувати експертів для тематичних зустрічей з колегами, організовувати творчі вечори, буккросинги.

Скільки коштує бібліотека

Корпоративна бібліотека для понад 1000 працівників має містити щонайменше 500 книжок і поповнюватися щомісяця, вважає Мусійко з 1+1 media, де працює 1750 співробітників. Середня ціна книги в 2022 році становила 300–350 грн, розповідав засновник видавництва «Лабораторія» Антон Мартинов. За цими підрахунками, лише купівля книжок обійдеться у 150 000–175 000 грн. Створення корпоративної бібліотеки може бути безкоштовним, якщо люди самі принесуть книжки в офіс, парирує Новаченко з EVO. Але також потрібні інфраструктура, тематичні вивіски і обладнана локація, додає Мусійко. 

Якщо бібліотека та система бронювань онлайн, необхідний софт, але технічне рішення не обов’язково має бути дорогим, переконана Новаченко. Електронну бібліотеку EVO створили інтерни під час літнього навчання для розробників.

Чим сильніша команда, яка читає

Для 1+1 media бібліотека – інструмент, який допомагає у розвитку креативного мислення, роботі з кризовими кейсами, покращенні ментального здоров’я. Крім цього, бібліотека говорить про корпоративні цінності. У медіахолдингу – це, зокрема, відкритість, сміливість, чесність.

«Для нас важливі ефективний онбординг і навчання персоналу, доступ до інформації про тренди в галузі, міжнародний досвід, – каже Мусійко. – Тому ми шукаємо і купуємо книжки, які розширюють важливі знання для роботи і розвитку».

Як сформувати у співробітників звичку до читання? Успіх корпоративної бібліотеки залежить від прикладу лідерів. У внутрішніх мережах, інтерв’ю та зверненнях топменеджмент 1+1 media радить книги, у яких знаходять натхнення, відпочинок чи відповідь на професійні питання. «Щотижня на внутрішньому порталі розповідаємо про новинки в бібліотеці, щоб колеги звикли реагувати на нові тайтли», – каже Мусійко. Для популяризації читання у холдингу організовують квести, конкурси та акції, де призовим фондом є професійна література, яку важко знайти в книгарнях. «Плюсівський книжковий клуб», зупинений через вторгнення, планують відновити, бо є великий запит від колег, які почали активно відвідувати офіс. 

Корпоративна бібліотека «Фармаку»

Корпоративна бібліотека «Фармаку». Фото надане пресслужбою компанії

Корпоративна бібліотека «Фармаку»

Корпоративна бібліотека «Фармаку». Фото надане пресслужбою компанії

Попередній слайд
Наступний слайд

EVO не ставить для корпоративної бібліотеки KPI. Насамперед читання має приносити задоволення, переконана Новаченко. Але раніше спеціалісти компанії мали традицію збиратися для обговорення книг. Вони проводили розмови, завданням яких було наводити різні аргументи та ставити запитання, щоб знайти спільну істину. «Це фантастичний досвід, коли люди збираються, щоб разом відшукати відповіді та поглибити знання», – каже Новаченко. 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні