14 листопада художник Бенксі визнав авторство семи графіті в Києві та області. На прохання Forbes арт-дилери, куратори та юристи пояснили, кому належать мурали найвідомішого стріт-артиста у світі та скільки вартує його творчість. За два тижні одне з графіті викрали: Нацполіція затримала злочинця та оцінила мурал в 9 млн грн
У листопаді найвідоміший стріт-артист світу Бенксі підтвердив створення серії муралів на Київщині та в столиці. Це допомогло підняти нову хвилю уваги до України та створило локації, що приваблюватимуть туристів після перемоги. Тоді в.о. Бородянського селищного голови Георгій Єрко повідомив про намір зберегти роботи для музею. Втім, вже 2 грудня один із муралів викрали.
Графіті жінки з бігуді в протигазі з вогнегасником, що було зображене на зруйнованому будинку в Гостомелі, зрізали разом зі шматком стіни. Про це очевидець події Сергій Жук повідомив у Facebоok. Зловмисників затримали на місці події, пише Suspilne. Крадії – з різних міст України, зокрема, з Києва і Черкас.
2 січня головному обвинуваченому у справі повідомили про підозру. Йому загрожує до 12 років позбавлення волі, каже начальник Головного управління Національної поліції в Київській області Андрій Нєбітов. Графіті, яке намагались вкрасти, оцінили в 9 млн грн, додав він.
Загалом Бенксі художник намалював на Київщині сім муралів. Роботи художника в Україні – не перший випадок, коли Бенксі працює з локаціями катастроф та трагедій. У 2015-му терористи взяли в заручники гостей театру «Батаклан» у Парижі. Загинуло 90 людей. Замість присвяти жертвам Бенксі намалював на дверях театру жіночу фігуру в траурі. Чотири роки по тому її вирізали та викрали – зловмисників затримали, а саму роботу знайшли в Італії. А після використання поліцією в таборі мігрантів у Кале сльозогінного газу Бенксі зобразив на посольстві Франції в Лондоні дівчинку з мюзиклу «Знедолені».
Бенксі – політичний художник та пацифіст. Зневага до війни помітна в багатьох його роботах – картині Bomb hugger, у якій дівчинка обіймає ракету, як іграшку, або в Love is in the Air, де протестувальник жбурляє букет із квітами.
«Мені подобається думати, що в мене є мужність до анонімного спротиву в західній демократії та можливість вимагати речей, в які більше не вірить ніхто, – миру, справедливості, свободи», – каже Бенксі у книжці Wall and Peace.
Вдалий удар в інформаційній війні
«Він справжній геній сучасності, кожна його робота на слуху», – пише учасник списку Forbes «30 до 30», блогер Ігор Лаченков. Він додає: завдяки Бенксі всі знову напишуть про Україну. Про графіті художника згадали видання з мільйонною аудиторією з усього світу: CNN, BBC, The Guardian.
Завдання Бенксі – показати світові, що війна триває, переконана культурна менеджерка Катерина Тейлор. Потрібно шукати нові способи говорити про війну – зацікавлювати, розважати аудиторію, додає вона.
Бенксі привернув до України ще одну хвилю уваги. Художник опублікував в Instagram фото роботи з Бородянки 12 листопада. Протягом тижня, з 8 по 15 листопада, пошукові запити Ukraine сягали пікових значень у період з 11 по 13 листопада. Ймовірно, інформаційна хвиля пов’язана й зі звільненням Херсона від окупаційних російських військ, а поява додаткового інформаційного приводу справила сукупний ефект.
«Бенксі не розвʼяже всі наші проблеми, – каже Тейлор. – Але він ще один художник, який за своїм бажанням вирішив нам допомогти».
Частина українців сприйняла роботи Бенксі негативно, назвавши їх естетизацією війни. «Хто реально хоч щось знає про те, як Бенксі працює з локаціями катастроф, не стане з ходу вішати ярлик «трешак», – пише арт-критикиня Юлія Манукян.
«Не думаю, що Бенксі приїхав подивитися на Бородянку «по фану», – погоджується Тейлор. Він розуміє свій вплив, тому багато разів своїми роботами порушував проблеми, які потребували уваги, додає арт-менеджерка.
Скільки коштують картини та графіті Бенксі
Ціна за мурали Бенксі на Київщині буде дуже високою, переконаний арт-дилер Ігор Абрамович. Початкова сума – $1 млн, вважає він. Якщо роботи продаватимуть на великому аукціоні в Лондоні чи Нью-Йорку, аби зібрати гроші на благодійність, вартість може сягнути $10 млн.
Цінності роботам, окрім імені автора, додають час і локація, вважає арт-дилер. «Раніше Бенксі не мав можливості робити висловлювання під час такої війни – тим більше в зоні, де багато руйнувань та постраждали люди», – додає Абрамович.
Продавати варто не всі мурали, вважає він. Оптимальний сценарій, на думку арт-дилера, – залишити декілька робіт та зробити музей. «Це буде знакове місце, куди захочуть приїздити люди», – каже Абрамович. Думку поділяє місцева влада Бородянки, де Бенксі створив два мурали. В планах – демонтувати та зберегти графіті для музею, повідомив в.о. Бородянського селищного голови Георгій Єрко виданню «Цензор.нет».
Найдорожчі роботи Бенксі:
- Love is in the Bin, £18,6 млн. Порізана версія картини Girl with Balloon та найдорожча фізична робота Бенксі, продана на аукціоні.
- Game changer, £16,7 млн. Пожертвувана шпиталю Southampton General в Англії, ця робота зображує хлопчика, що грається з лялькою в уніформі Червоного Хреста. Game changer – триб’ют роботі медиків під час пандемії.
- Devolved Parliament, £9,8 млн. Сатирична картина, що зображує шимпанзе замість політиків та спостерігачів у Палаті громад Сполученого Королівства. Це друга найбільша робота Бенксі.
- Love is in the Air, £9,2 млн. Знамениту картину із протестувальником придбали за криптовалюту.
Вартість робіт Бенксі досить сильно різниться, розповідає Тейлор. Тиражний малюнок можна придбати за $30 000–50 000, велику роботу – за кілька мільйонів доларів. «У нього є галерейні роботи, створені спеціально для продажу, – пояснює Тейлор. – А є роботи, нанесені на стіну, яку потім випиляли і продають шматок вікна, дверей, стіни, моста». Роботи, створені в публічному просторі, тим паче в актуальному історичному та політичному контексті, коштують дорожче, додає арт-експертка.
Чи часто графіті Бенксі «знімають» з будівель? «Я розпитував у Sotheby’s в Лондоні, де продавалися його роботи, – каже Абрамович. – Бенксі не вітає, коли його роботи вирізають зі стін та продають». Але прецеденти були. Мурал Crowbar Girl, що з’явився на стіні електричної крамниці Англії, власник будівлі зрізав зі стіни та продав за $2,4 млн, пишуть The New York Times.
Будівлю в стилі арт-деко в Лос-Анджелесі, на якій Бенксі у 2010 році зобразив дівчинку на гойдалці, хочуть продати щонайменше за $30 млн. Без муралу будинок коштував би $16 млн.
Кому належать мурали в Україні
Якщо Бенксі не подарував і не продав свої роботи, вони належать йому, каже Тейлор. На його мурали поширюється авторське право протягом 70 років з моменту їх створення, додає юрист Juscutum Петро Білик. Воно дозволяє художникам вимагати оплату за використання твору, вирішувати, як саме його використовувати, а також забороняти використання. Робота не підписана, але можна вважати, що Бенксі визнав авторство, опублікувавши графіті на офіційних сторінках у соціальних мережах.
Розпоряджатися роботами, зокрема продавати їх, за замовчуванням може лише автор. «Проте Бенксі – анонімний митець, його інтереси представляє компанія Pest Control Office, – пояснює Білик. – Вона ж зареєструвала торговельні марки на низку його робіт».
При цьому графіті Бенксі – вандалізм, оскільки стріт-артер не просить у власників будівель дозволу щось на них написати, пояснює Тейлор. Тож мурали можуть належати власникам нерухомості – хоч офіційних документів на цей твір мистецтва у них може не бути, в них є право власності на нерухоме майно.
«Мурали належатимуть власникам будівель, а роботи, написані на Майдані, напевно – Києву, – додає Абрамович. – Це дуже серйозний подарунок. Ним важливо правильно скористатись».
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.