Єгор Гребенников, співвласник компанії ТІС. /з особистого архіву
Категорія
Життя
Дата

Бізнесу комфортніше працювати в здоровому соціальному оточенні. Навіщо співвласник ТІС Єгор Гребенніков витрачає 30 млн гривень у рік на імпакт-проєкти

Єгор Гребенников, співвласник компанії ТІС. Фото з особистого архіву

«Добрі справи прийнято робити тихо». Цього принципу Єгор Гребенніков, 49, дотримувався до 2017 року. А потім його філантропічні проекти розрослися настільки, що зажадали публічності засновника. «Довелося створити акаунт на Facebook і давати інтерв'ю хоча б раз на півроку», – згадує підприємець.

Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.

Співвласник компанії ТІС Єгор Гребенніков захоплюється імпакт-інвестуванням і соціальним підприємництвом. «Наступним поколінням треба залишити світ кращим, ніж той, в який прийшов ти», – цитує підприємець давньоєврейський принцип виправлення світу. Він створив центр підтримки соціальних ініціатив Impact Hub Odessa і відновив одеський Зелений театр. На подібні проєкти підприємець витрачає близько 30 млн гривень на рік.

Єгор Гребенніков розповів Forbes, як прийшов до соціального підприємництва.

– Мене завжди надихали ідеї ефективного спільного використання ресурсів і крос-секторального обміну практиками та знаннями. Наприклад, вам не потрібні речі, з яких виросли ваші діти, але цих речей, напевно, потребує хтось інший. Значить, треба придумати механізм, завдяки якому речі опиняться в тих, кому вони потрібні, а не в сміттєвому баку. Подібних ідей у молоді тисячі. Але на початку двотисячних років в Україні ніхто не намагався створити для соціальних інноваторів спільний простір.

Моїм першим імпакт-проєктом був майданчик «Кислород». Я орендував напівпідвальне приміщення в 60 квадратних метрів і притягнув туди кілька сотень улюблених відеокасет і книг. У «Кислороді» ми збирали різних людей для створення освітніх і культурних проєктів. Нове часто народжується на стику різних компетенцій у результаті взаємного запилення знаннями та ідеями.

Майданчик ріс і часто вже не міг умістити всіх бажаючих. Ми майже підібралися до самоокупності за рахунок комерційного контенту, але сталася криза 2008-го. Орендодавець продав приміщення, всім стало не до того, та проєкт розвалився.

За чотири роки вимушеної паузи вдалося його переосмислити, запозичивши європейський досвід організації такої взаємодії. 2012-го відкрився інкубатор та акселератор соціальних змін Impact Hub Odessa. 30% резидентів були ініціаторами суспільних проєктів, а 70% – прагматиками, які орендують робочі місця в коворкінгу. Перші збагачувалися бізнес-підходами, їхні проєкти ставали стабільними. А інші вчилися живим кейсам, коли бізнес-проєкт побіжно вирішує складні суспільні проблеми. І ті, й інші отримували нові знайомства та експертизу. В результаті світ змінювався на краще.

Молодим агентам змін, а це приблизно 5% молоді, необхідні інкубатори, щоб познайомитися з кращими практиками, отримати перший досвід і зрозуміти: від них щось залежить. В оточенні однодумців вони ціннісно змінюються за кілька місяців і потім несуть ці зміни крізь усі компанії та спільноти упродовж життя. У Impact Hub вони бачать реальні успішні кейси, на які можна рівнятися, наприклад компанію FAST, що навчила сотні тисяч українців надавати першу допомогу.

Матеріали по темі

FAST почався з резидента Impact Hub Федора Сердюка, який отримав в інкубаторі перших однодумців, замовників та електронну ляльку для відпрацювання прийомів першої допомоги. Зараз у FAST стійка комерційна складова й чисельна команда. Тренінги з першої допомоги в них замовляють компанії-флагмани української економіки, поліція й армія. Це хороший приклад того, як своєчасно підтриманий проєкт конвертувався в тисячі врятованих життів.

Через рік після відкриття Impact Hub Odessa стало очевидно, що суспільству потрібний великий open air майданчик поруч із центром міста. 2014-го я домовився з власником перетвореного на смітник Зеленого театру. За рік ми відновили його, і зараз Зелений театр відвідує пів мільйона людей за сезон.

facebook.com/greentheatreodessa

Impact Hub Odessa, Зелений Театр. Фото facebook.com/greentheatreodessa

З початком пандемії Зелений театр став затребуваний ще більше. Тут простіше безпечно проводити кінопокази, лекції та фестивалі. Громадські активності підтримує комерційний контент. Цього вистачає в повному обсязі, щороку доводиться дотувати додатково.

Ми орендуємо локацію Зеленого театру і не знаємо напевно, чи продовжать нам оренду наступного разу, чи ні. Психологічно складно облаштовуватися й інвестувати, не розуміючи, що буде завтра. Було би здорово викупити це місце у власників, якщо вийде.

У цьому серпні разом із Aspen Institute Kyiv ми організуємо в Зеленому театрі вже п'ятий Ideas Fest. Минулого року за три дні в рамках фестивалю пройшло 100 освітніх івентів на тему позитивних змін і розвитку в різних сферах.

За минулий рік у багатьох виник запит на онлайн-уроки майндфулнес. Усвідомленість за часів пандемії затребувана як ніколи. Так виник центр практик усвідомленості Mindspot. Ще один актуальний проєкт – Pro Bono Club Ukraine, в якому професіонали з різних сфер безкоштовно допомагають соціальним проектам. У мене чудові керуючі партнери, їм належить по 50%: в Mindspot – Вікторія Яблонська, а в Pro Bono Ukraine – Ганна Мазур.

Соціальне підприємництво впливає на цінності й характер моїх нових бізнес-проєктів. Україна успадкувала від СРСР потужну електрифіковану мережу залізниць, потенціал якої для контейнерних перевезень розкритий всього на 20%. Якщо перевести на залізницю перевезення тисячами вантажних фур, це скоротить кількість викидів CO2, аварій і витрат на ремонт доріг. Контейнерні поїзди йдуть чітко за розкладом, без обмежень за вагою, безпечно і в будь-яку погоду. За минулі три роки в рамках проєкту N'Unit я створив мережу залізнично-контейнерних терміналів у Харкові, Дніпрі та Києві. У цьому проєкті пласка, по можливості, бірюзова управлінська структура з максимумом повноважень на місцях.

До вступу 2017 року до Європейської асоціації венчурної філантропії (EVPA) я рухався навмання. Обсяг європейських імпакт-інвестицій потроївся за минуле десятиліття і досяг 6 млрд євро в 2019-му. Доступ до товариства, ноу-хау і проектів імпакт-інвестування, які реалізують найбільші європейські компанії і фонди, показав мені глобальну картину устрою всієї екосистеми. Тепер мені простіше вибудовувати взаємодію між різними гравцями з некомерційних та комерційних організацій і державою.

з особистого архіву

Єгор Гребенников захоплюється імпакт-інвестуванням і соціальним підприємництвом. «Наступним поколінням потрібно залишити світ кращим, ніж той, в який прийшов ти». Фото з особистого архіву

Філантропія та імпакт-інвестування укладаються в прагматичну бізнес-логіку. Бізнесу комфортніше працювати в здоровому соціальному оточенні. Це означає поліпшення якості й доступності освіти, охорони здоров'я, екології, культури, громадських просторів із можливостями для особистого розвитку.

У нашій країні так багато сфер, які потребують поліпшення, що соціальне підприємництво – історія з відкритим фіналом. У кожного підприємця резонує щось своє. Великий потенціал масштабних суспільних змін є в сучасного мистецтва. Особливо коли воно виходить за межі галерей і невеликого експертного співтовариства. Сподіваюся, колись у Києві з'явиться аналог Йоркширського скульптурного парку.

Коли знаходиш покликання, починаєш жити за совістю і робити щось правильне, полишає внутрішній дисбаланс. Припиняється гонитва за особистим комфортом і постійною зміною хорошого на краще. Починаєш жити повнокровно. Це почуття складно з чимось переплутати. Здається, я зрозумів це не надто пізно і можу рости в цьому розумінні далі.

Матеріали по темі

26 вересня на Форумі «Енергія бізнесу» Forbes збирає регуляторів і лідерів бізнесу. Мета заходу — обговорити проблеми і знайти рішення, які дозволять зробити українську енергетику дешевою, рясною та стійкою. Встигніть купити квиток!

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні