Категорія
Життя
Дата

Що робити іноземцю, котрий приїхав працювати в Україну. Пʼять базових порад

Наявність у ФОПа третьої групи 5% оплати податків робить перебування іноземного працівника чи інвестора в Україні дуже вигідним. Якщо перевести співробітника до офісу в Україні, то він зі своєї зарплатні має сплачувати не 46% податків, як у країнах ЄС, чи 37% податків, як у скандинавських країнах, а 5%

Як мотивувати команду не збавляти темп у надскладних умовах? Дізнайтесь 25 квітня на форумі «Надлюди» від Forbes. Купуйте квиток за посиланням!

Приїхавши до України, працівник чи власник компанії отримає бізнес-ланчі по $3–5 та скуштує страви, які за якістю та ціною кращі, ніж у країнах Європи та США. Вартість послуг таксі від $2,5 до $15 по Києву та громадського транспорту від 8 грн значно дешевша, ніж у багатьох європейських країнах.

Україна також відома своїм медичним туризмом – тут можна отримати якісні стоматологічні послуги за ціною від $20 за пломбу або косметологічні від $15–20.

Негатив, який відлякує іноземних туристів та інвесторів, – корупція, заангажованість судів. Однак за умови прозорої роботи ці ризики значно знижуються.

За даними ДАРТ (Державного агентства розвитку туризму), Україна отримала рекордних 244 млн грн туристичного збору. Кількість іноземців, що перетнули кордон України в 2021 році, зросла на 26,3% та склала майже 4,271 млн осіб. 

10 країн, звідки до України прибуває найбільша кількість людей:

  • Молдова – близько 1 млн
  • Росія – 519 000
  • Польща – 311 000
  • Білорусь – 273 000 
  • Румунія – 264 000
  • Туреччина – 247 000
  • Угорщина – 227 000
  • Німеччина – 154 000
  • Ізраїль – 133 000 
  • США – 103 000

Що робити іноземцю, який приїхав працювати до України. Пʼять базових порад 

1. Оформіть посвідку на проживання в Україні.

Робоча віза «Д» разом із трудовим контрактом дасть можливість оформити посвідку на проживання по бізнесу на два-три роки залежно від контракту. Основна ж перевага посвідки – це можливість перебувати більше 90 днів в Україні, працювати, платити податки і найголовніше – мати можливість приїхати сюди навіть під час COVID-19. Адже тільки наявність посвідки на проживання як офіційного документу, а не тільки робочої візи є підставою для прикордонної служби вас пустити. 

В Європі та у світі в міжнародному міграційному законодавстві це єдиний документ, який дає підстави виїзду чи вʼїзду до країни у разі будь-яких форс-мажорних обставин (COVID-19, воєнний стан, стихійні лиха). Не підробляйте запрошення до країни, вказавши, що їдете на лікування до родичів чи ще щось. 

Наявність посвідки дає вам можливість відкрити банківський рахунок в Україні, отримувати на нього кошти, зарплатню та переводити до свого банку за кордоном, купувати житло та користуватися всіма правами, що й українці. Це можливість перебувати в країні понад 180 днів без виїзду. 

2. Знайдіть імміграційного консультанта-асистента (юриста), перебуваючи ще в своїй країні.

Міграційні юристи/асистенти будуть вашим путівником та страховим полісом у разі виникнення непередбачуваних обставин. 

В Україні міграційні юристи, на відміну від міграційних адвокатів Італії, Швейцарії та США, більш сфокусовані на результаті, а не просто проведенні консультацій. Розцінки також нижчі приблизно вдвічі, ніж в Європі.  

Для юридичних осіб та іноземних представництв вигідним та практичним є системне та суб’єктивне консультування, наприклад міграційний консьєрж-сервіс migration-help.org.ua.  

3. Не оформлюйте статус біженця чи особи, яка потребує тимчасового захисту.

Світовий банк прогнозує, що до 2050 року у світі буде 143 млн внутрішніх кліматичних мігрантів, не кажучи про мігрантів через військові дії чи переслідування. Цей пункт стосується осіб із країн третього світу, які вигадують історії про «політичних біженців», яких переслідують в їхній країні. Подібні демократичні формулювання можуть пройти, але це буває вкрай рідко за конкретних обставин. 

Якщо ваша мета інтегруватися в українське суспільство, працювати, мати сім’ю та інші можливості, не подавайтеся на статус біженця (ДМС минулого року видала їх лише 20), адже ви спотворюєте свою міграційну історію в світі.  

4. Не думайте про громадянство України. 

Український внутрішній паспорт оснащений останніми технологіями захисту, тому ID карта українця займає 35-те місце в світі з найзатребуваніших. Проте конфіденційні укази президента України щодо набуття громадянства останніми роками підписуються рідко. Це тривала процедура з підтвердження та збору багатьох документів.

Навіть одружившись із громадянкою України, проживши два роки в шлюбі та маючи всі підстави подавати на отримання громадянства, через великий наплив та довгу верифікацію експати роками очікують на отримання громадянства. Воно дає право працювати на державній службі, голосувати на виборах, однак зобов’яже відмовитися від попереднього громадянства. Зручніше працювати та платити податки в Україні з посвідкою на проживання..

5. Їдьте до України та відкривайте тут представництва за будь-яких інформаційних умов.

За останні сім років Київ став креативним англомовним середовищем із розвиненим IT-сектором, креативними індустріями, торгівлею, медициною та невисокими податками. 

Незважаючи на негативний інформаційний фон, трудова міграція та міграція молоді для навчання та працевлаштування за кордоном залишаються головними факторами міграції європейців і сьогодні. 

Служба зайнятості України щороку видає близько 20 000 дозволів на працевлаштування іноземців. Найбільша кількість мігрантів прибуває з Туреччини, Білорусі та РФ. Близько 1500 довідок про тимчасовий захист видає Україна, з них приблизно 90 осіб отримують статус біженця. Кількість дозволів на працевлаштування збільшується серед іноземців з Австралії, Китаю, Індонезії, Британії, Канади та США.

Матеріали по темі
Контриб'ютори співпрацюють із Forbes на позаштатній основі. Їхні тексти відображають особисту точку зору. У вас інша думка? Пишіть нашій редакторці Тетяні Павлушенко – [email protected]

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні