За 11 місяців 2021-го в Україні відбулося 120 M&A-угод – майже вдвічі більше, ніж роком раніше і, що більш показово, у півтора раза більше, ніж у докризовому 2019-му
Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟
У січні–жовтні, за даними НБУ, іноземні інвестори завели в Україну $5,3 млрд – це рекордна сума за останні девʼять років. Докладніше про настрої інвесторів – у великому розборі Forbes Російські танки та поганий інвестклімат не зупинили бум інвестицій в Україні. Чи вистачить оптимізму на 2022 рік?
Які інвестиційні тренди вийдуть на перший план у 2022-му?
Інвестори зі Сходу
Заголовки ділових новин підтверджують слова керуючого директора банківського дому Rothschild & Cie Джованні Сальветті, який вважає, що інвестори зі східним корінням не такі чутливі до локальних ризиків України (російська загроза, корупція, поганий інвестклімат), як компанії із Західної Європи та Америки.
Крім азербайджанського NEQSOL, який планує закрити угоду з купівлі «Івано-Франківськцемент» , у 2021-му в Україну зайшов казахстанський фінтех-гігант Kaspi.kz , а один із найбільших банків Грузії ТВС Bank був серед претендентів на покупку Ідея Банку. Угоди Kaspi (шукає маркетплейс) та TBC на українському ринку з високою ймовірністю відбудуться у 2022-му.
Що ще може привабити іноземних інвесторів? На думку Надії Казначеєвої, директора з інвестицій UMG Investments, яка працює як фонд прямих інвестицій СКМ, Україні варто поквапитися з ухваленням закону про індустріальні парки. «Відносини між Китаєм та США змушують інвесторів переносити виробництво ближче до Європи. А локації ближче, ніж Україна, немає», – каже вона.
Ще один чинник – велика історія успіху. «Було б круто, якби в 2022-му відбулося IPO Ajax», – каже партнер інвестбутика Soul Partners Ігор Верхогляд.
Як на інвесторів впливає брязкіт російської зброї поблизу кордонів України? Це не знімає країну з інвестиційних радарів. «Це не впливає на стратегію великих компаній, але, можливо, ми зупинимо на кілька тижнів угоди, які готуються», – зазначає регіональний директор NEQSOL Володимир Лавренчук.
Чим цікавиться український бізнес
Незважаючи на активність іноземних інвесторів, у 2021-му в двох із трьох угодах, за оцінкою KPMG, покупцями були локальні компанії.
За словами співзасновника «Нової Пошти» Вʼячеслава Климова, у 2022-му компанія збільшить інвестиції у півтора раза – до 4 млрд грн. Засновники Rozetka розглядають купівлю банку та думають про IPO. Третина гендиректорів компаній-членів Європейської бізнес-асоціації планують у наступні 12 місяців інвестпроєкти на суму до $400 млн (дані вересневого опитування).
Інвестпривабливими можна вважати 70% українських підприємств, вважає керуючий партнер EY в Україні Богдан Ярмоленко. Гарячі місця на карті M&A – агросектор та IT, каже Верхогляд із Soul Partners. ІТ-компанії закриють кілька угод на $50–100 млн, очікує Верхогляд.
M&A угоди можливі у сфері охорони здоровʼя – телемедицина, фарма та healthtech, упевнена керуюча практики супроводу корпоративних угод KPMG в Україні Світлана Щербатюк.
Інвестплани UMG Investments із групи СКМ – посилення бізнесу добрив та агронапрямок, каже Казначеєва. Цільовий обсяг інвестицій UMG в Україні – від $2 млн до $30 млн.
Окремий тренд – у 2022-му зʼявиться низка мобільних додатків для торгівлі іноземними цінними паперами.
M&A – порятунок від інфляції
Зростання інвестицій у бізнес-проекти – світовий тренд, який набрав сили ще в 2021-му і триватиме наступного року.
Відповідно до глобального дослідження EY, загальна вартість M&A угод за девʼять місяців 2021-го – $3,9 трлн, у 3,5 раза більше, ніж роком раніше.
Фактори зростання – відкладений попит після ковідного 2020-го, нові гроші та інфляція. «За два роки баланс Федрезерва США виріс із $4 трлн до $8 трлн, – пояснює аналітик ICU Михайло Демків. – Кожен другий долар створений під час пандемії».
Висока інфляція мотивує інвесторів вкладатися в бізнес-проєкти, а не тримати гроші у банку, де вони знецінюються, пояснює керуючий партнер Chernovetskyi Investment Group Володимир Кривко. У 2022-му тренд на інвестування в бізнес збережеться, прогнозує він.
IT-мільярдери
Окремий сюжет – покоління українських IT-мільярдерів. Виходець із Миколаєва Влад Яценко – співзасновник найбільшого необанку Великої Британії Revolut. Інвестори оцінили стартап у $33 млрд, частка акцій, що належать Яценку, коштує близько $1,3 млрд.
У листопаді 2021-го Grammarly українців Алекса Шевченка та Макса Литвина оцінили у $13 млрд. Американський Forbes включив Шевченка та Литвина до рейтингу Real Time Billionaires, у кожного – по $4 млрд.
У жовтні компанія GitLab, заснована харківʼянином Дмитром Запорожцем, провела IPO з капіталізацією $15 млрд, ціна акцій Запорожця – $400 млн.
Як це стосується ринку M&A в Україні? Revolut – потенційний іноземний інвестор: у 2021-му компанія зареєструвала українську юрособу. Grammarly та GitLab – великі роботодавці з центрами розробки в Україні. Перші вже заявили, що планують розширити штат київського офісу із 270 до 400 осіб.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.