Більче-Волицько-Угерське сховище – друге за величиною підземне сховище природного газу в Європі, Львівська область, Західна Україна /Getty Images
Категорія
Гроші
Дата

Амбітна мета пройти опалювальний сезон без імпорту може дорого обійтися взимку. Чи вистачить Україні власних запасів газу

До опалювального сезону уряд доручив накопичити 14,7 млрд кубів газу в підземці. Частину його використати не вийде. Фото Getty Images

Голова «Нафтогазу» Олексій Чернишов заявив мету пройти опалювальний сезон, не імпортуючи газ. Зниження споживання через зруйновану промисловість сприятиме цьому, виробництво електрики з газу – заважатиме. Що буде, якщо Україні не вистачить на зиму запасів газу в підземці?

Як мотивувати команду не збавляти темп у надскладних умовах? Дізнайтесь 25 квітня на форумі «Надлюди» від Forbes. Купуйте квиток за посиланням!

Повномасштабна війна зруйнувала значну частину промисловості, тому попит на газ в Україні, за оцінкою Міненерго, знизився принаймні на третину. До великої війни річне споживання було на рівні 30 млрд кубів, у 2022 році – близько 21–22 млрд кубів на рік, каже Володимир Омельченко, директор енергетичних та інфраструктурних програм Центру Разумкова.

Цьогоріч споживання газу починає збільшуватись, свідчить презентація керівника «Нафтогазу» Олексія Чернишова для народних депутатів. Зростання в другому кварталі – плюс 13% порівняно з минулим роком, у липні – на 46% більше. «Зросло використання газу для виробництва електрики», – пояснив він.

Теплові електростанції і ТЕЦ цьогоріч використають 2,4 млрд кубів газу, очікує Чернишов. Насправді потрібно у півтора раза більше, 3,8 млрд кубів газу, каже Forbes топменеджер державної енергетичної компанії на умовах анонімності через чутливість питання.

В уряді врахували потреби газу на виробництво електрики, запевнив заступник міністра енергетики Юрій Власенко на енергетичному комітеті ВРУ 4 серпня. Результат – мета накопичити у підземних газових сховищах 14,7 млрд кубів газу. «Нам достатньо навіть менше», – переконує Чернишов. Він ще з весни каже, що Україна зможе пройти опалювальний сезон без імпорту.

Наприкінці серпня у сховищах вже понад 13 млрд кубів газу або майже 90% плану, повідомив міністр енергетики Герман Галущенко під час поїздки до Львівської області. Є нюанс: не весь накопичений у сховищах газ належить «Нафтогазу».

Частина накопичень належить приватним видобувникам, частина – трейдерам, які тримають ресурс у режимі митного складу, визнав Власенко з Міненерго. Співвідношення «Нафтогаз» не розкриває, посилаючись на безпекові ризики.

Амбітна мета пройти опалювальний сезон без імпорту може дорого обійтися взимку. Чи вистачить Україні власних запасів газу /Фото 1

1 млрд кубів газу в сховища закачали іноземні трейдери, каже аналітик DiXi Group Андрій Урста з посиланням на дані Енергетичного співтовариства. «Нафтогаз» не зможе використовувати цей ресурс взимку. 

Ще частина газу належить українським приватним видобувним компаніям. Їхні обсяги в підземці навесні були близько 1,5–1,6 млрд кубів. «Нафтогаз» викупив близько половини, каже Чернишов. Тобто приватні видобувники все ще можуть зберігати в підземці до 800 млн кубів власного ресурсу. «Ми не плануємо чіпати цей газ», – сказав Чернишов в інтерв’ю «Економічній правді».

Так, із накопиченого станом на зараз газу «Нафтогаз» зможе використати під час опалювального сезону близько 11–12 млрд кубів. Протягом минулого опалювального сезону Україна спожила приблизно 13–14 млрд кубів газу, на 33% менше, ніж роком до того.

Зараз «Нафтогаз» не імпортує і не закуповує газ українських приватних видобувників на біржі, каже екскерівник ОГТСУ Сергій Макогон.

Якщо у травні «Нафтогаз» викупив понад 400 млн кубів газу приватників, у квітні – 312 млн кубів, то у липні – тільки 1,1 млн кубів, за даними Асоціації газовидобувних компаній України.

Чи вдасться пройти зиму без імпорту

Україна зможе забезпечити себе газом із власних надр, якщо дочірня компанія «Нафтогазу» «Укргазвидобування» зможе наростити видобуток на 8%, як анонсував Чернишов, а приватні видобувники – на 19%, каже Урста з DiXi Group.

«Укргазвидобування» виконає план, адже підвищить видобуток завдяки новим свердловинам із кращими результатами, ніж очікувалося, переконаний Чернишов.

Обсяги газовидобутку приватними компаніями цьогоріч залишаться на рівні 2022-го, прогнозує Артем Петренко, виконавчий директор Асоціації газовидобувних компаній України. «Це базовий сценарій, – каже він. – Але атаки росіян продовжуються, цифри можуть змінитися». Якщо базовий сценарій здійсниться, «Нафтогазу» треба буде знайти, де придбати 800 млн кубів газу.

Чернишов усе ще впевнений, що обійдеться без імпорту. План Б – на газ можна буде використати кредитну лінію ЄБРР на €300 млн, передбачену для створення резервів для енергетиків.

Є ще одне джерело допомоги – Норвегія виділила для України аналог €55 млн на закупівлю газу для аварійного зберігання. За нинішніми цінами на газ на міжнародних ринках на ці гроші можна придбати близько 163 млн кубів газу, підрахував Урста. «Ціни на газ дуже волатильні, тому обсяг можливої закупки залежатиме від ринкових умов на момент угоди», – каже він.

Якщо Україні не вистачить газу для опалювального сезону, проблеми не буде: європейські сховища заповнені на 90%, каже Макогон. «Взимку це буде тільки питання ціни», – додає він.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні