Категорія
Гроші
Дата

Купили акції Zoom по $25, продали по $100. Потім вони виросли до $600. Як інвестує Cascade Investment Fund Віталія Хомутинніка

Віталій Хомутиннік, голова Cascade Investment Fund. /з особистого архіву

Віталій Хомутиннік, голова Cascade Investment Fund. Фото з особистого архіву

У минулому народний депутат, глава Cascade Investment Fund Віталій Хомутиннік повністю занурився у бізнес. З 2019 року він освоює венчурні інвестиції – розмір кожної становить до $10–15 млн – і планує нарощувати активність в цьому напрямку.

📲 45 секунд – на один пост, 20 хвилин на день, щоб дізнатися головні економічні та бізнесові новини. Підписуйтеся на Telegram-канал Forbes Ukraine, щоб економити час.

Хомутинник розповів Forbes, які стратегії використовує для розвитку свого фонду, скільки витрачає на гольф і як змінилася прибутковість його венчурного портфеля. Пряма мова скорочена і відкоригована для ясності.

Основа мого підходу до інвестицій – диверсифікація. Раніше 100% портфеля Cascade Investment Fund становили прямі інвестиції у різні сектори української економіки: агросектор, газовидобуток, фінанси, девелопмент, харчову переробку. Років 10 років тому почали інвестувати у публічні компанії, а у 2019-му створили венчурний напрямок, який займав 10% портфелю. У планах – довести його частку до 50%.

Фонд спеціалізується на довгострокових інвестиціях. Стратегії вибираємо помірно-ризикові. Намагаємося не працювати спекулятивно, але все залежить від таймінгу і ринкової пропозиції.

Нещодавно Cascade Investment Fund продав частину газового бізнесу (JKX Oil & Gas). У стадії завершення продаж агрохолдингу Cascade Agro, який за 15 років приніс нам хороші дивіденди. Його, швидше за все, купить український бізнесмен. До кінця року плануємо реалізувати ряд великих проєктів у девелопменті. Восени 2021 року має відкритися найбільший в Україні ТРЦ Respublika Park. Завершено проєктні роботи по ТРЦ «Вирлиця». Прибутковість ТРЦ планується в районі 20%. Є кілька цікавих проектів в харчовій промисловості.

Перспективніше за все інвестувати у нові технологічні компанії. У 2019 році ми створили окремий напрямок Cascade Ventures, на рахунку якого вже близько 20 угод. Серед них три єдинорога – Playco, Discord і Wefox – і такі швидкозростаючі компанії, як Petal, McMakler і Meero. Перспективні проєкти шукають для нас дві команди – одна у Сан-Франциско, друга в Європі. Цьому напрямку я приділяю максимум уваги, тому проводжу більшу частину часу за кордоном. Радує, що цікаві проєкти почали з'являтися і в Україні.

Ми вичікуємо кращого часу для покупки або продажу фундаментально сильних бізнесів. Часом це відбувається тоді, коли тобі найбільше не хочеться їх продавати. Події, які призводять до просідання ринків і вимушеного продажу відмінних бізнесів, створюють хороші можливості для покупок. У 2019 році такі приводи створювала торгова війна США з Китаєм, в 2020-му – пандемія. Кризи виробили у нас якийсь імунітет, тому такі ситуації сприймаємо як можливості, а не труднощі. Більшість значущих надбань мій інвестиційний фонд робив якраз за часів турбулентності.

Матеріали по темі

Ми завжди тримаємо cash equivalents: депозити, корпоративні та державні бонди, акції публічних компаній, які можна швидко продати, якщо з'явиться об'єкт для покупки. З цією метою використовуємо також ф'ючерси, деривативи, хеджирування.

Ніколи не захоплювався кредитами – ні в особистих фінансах, ні в бізнесі. Хоча зараз в Україні вперше непоганий час для позик, враховуючи нинішні ставки для бізнесу. Ми розглядаємо можливість залучення кредитних коштів для розвитку девелоперських проєктів.

Ми інвестували у біткоїн, коли його ціна сягнула $20 000. Потім вона впала до $6000. Закрили цю позицію десь посередині. Зокрема через те, що не було чіткого механізму купівлі/продажу. Не виключаю, що до інвестицій у криптовалюту ми ще повернемося.

Захоплююся гольфом. Півтора роки тому я очолив Всеукраїнську федерацію гольфу. На фінансування Федерації та інших соціальних/благодійних проєктів витрачаю близько $2 млн на рік.

Інвестиційний портфель складаю самостійно. Досвід спілкування з інвестиційними радниками показав, що все зводиться до рекомендацій купувати корпоративні і держоблігації, а також акції всім відомих компаній. За подібні поради береться чимала комісія. Але вони, відверто кажучи, не відрізняються креативністю. Тому інвестиційна стратегія і підходи були сформовані нашою командою. Ми самостійно вивчали досвід американських інвестфондів, набиваючи гулі. Наші кращі вчителі – ми самі.

Мої авторитети в інвестиціях – Бенджамін Грехем і його послідовник Воррен Баффет. Мені подобається цитата з книги Грехема «Розумний інвестор», яка вперше вийшла у 1949 році: «Розумний інвестор – це реаліст, який продає акції оптимістам і купує у песимістів». Стежу за тим, що говорять і роблять Пітер Тіль і Бен Хоровіц. Сміливості і креативності можна повчитися у Рея Даліо і короля SPACів Чамата Паліхапітії.

Намагаюся не давати порад щодо особистих фінансів. В інвестиціях є таке поняття як «greed and fear»: не боятися купувати, коли є можливість, і в той же час не скупитися і не продавати за першої ж зручної нагоди. Хоча на практиці все буває інакше. Ми купили акції компанії Zoom ще до IPO по $25 за акцію. Акції виросли до $100, і ми їх продали. А з початком пандемії акції Zoom виросли майже до $600. З одного боку, ми заробили. З іншого – впустили ще більші можливості.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні