Засновник девелоперської компанії KAN Development Ігор Ніконов у минулому інвестував в акції, інвестфонди й стартапи, але замість очікуваного прибутку отримав збитки. Мультимільйонер не довіряє свої гроші зовнішнім керуючим і вважає за краще особисто контролювати всі бізнес-процеси. Підприємець розповів Forbes про свої головні інвестиційні проекти, про ставлення до мистецтва, криптовалют і головного активу всього його життя – нерухомості. Пряму мову скорочено й відкориговано для ясності
Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?
Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!
Свого часу я намагався диверсифікувати активи й сподівався на цьому щось заробити. Але як тільки купував цінні папери, вони падали в ціні. Якщо вкладав кошти в інвестиційні фонди, це не давало відчутних результатів. Усі мої спроби диверсифікувати портфель закінчувалися втратами. Розчарувавшись, я продав це все. І зробив висновок, що належу до категорії людей, яким у житті судилося заробляти гроші самому, а не сподіватися на пасивний дохід. З того часу не вкладаю гроші в те, чим не керую особисто.
До мене часто звертаються з проханнями проінвестувати якийсь проект чи бізнес. Розповідають, як це перспективно, цікаво, обіцяючи захмарні результати. Моя думка: якщо люди знайшли свою нішу і вміють робити щось добре, вони робитимуть це самі. Вони відмінно впораються і без мене. А ті, у кого недостатньо класних ідей і розуміння, хочуть заманити інвестора, сподіваючись зробити навмання. Тому вкладати гроші потрібно тільки в ті сфери, на яких ви добре розумієтеся.
Мої друзі вкладають у предмети мистецтва чи антикваріат. Розуміючись на мистецтві і купуючи за копійки те, що потім може коштувати мільйони, вони непогано заробляють на цьому. А мені складно зрозуміти, чому стільки коштує той чи інший арт-об'єкт. Мені можуть подобатися звичайні картини, нехай і без відомого авторства. Я ніколи не буду ганятися за колекційними виробами. Хоча розумію й тих людей, які створюють цілі музейні колекції. Вони несуть суспільне благо, стимулюючи розвиток мистецтва. Але це не моє.
До криптовалют ставлюся насторожено. Якось купив криптомонет на $1000, і зараз вони вже коштують в еквіваленті понад $7000. Безумовно, приємно. Однак я засмучуся набагато більше, якщо я інвестую в криптовалюту мільйон, а вона обвалиться. Рішення таке саме, як і щодо акцій та інвестфондів, – у такі ігри я більше не граю. Припускаю, що криптовалюти нікуди не подінуться. Питання в тому, в якому вигляді існуватиме ця система в майбутньому. Уряди рано чи пізно намагатимуться контролювати й регулювати цю сферу. Можливо, навіть захочуть випустити власні криптовалюти. І тоді всі ті, хто зараз за допомогою криптовалют уникає фінмоніторингу або пояснює свої багатства, що невідомо звідки виникли (а серед таких людей є багато і наших чиновників), будуть змушені порозумітися.
Мої активи зараз зосереджені в Україні. Найважливіші проекти – ЖК «Республіка», «Файна Таун» і UNIT.Home, який ми робимо спільно з Василем Хмельницьким. У найближчому майбутньому KAN представить новий житловий комплекс у центрі міста, а також інноваційне котеджне містечко.
У всіх своїх проектах ми робимо наголос на розвинену інфраструктуру. У нас велика мережа дитячих освітніх установ. Ними займається моя дружина. Практично щороку ми вводимо в експлуатацію нову школу або садок. Це серйозна ділянка наших інвестиційних витрат. Також ми притримуємо частину комерційних площ у наших ЖК, оскільки хочемо дотриматися якогось балансу між магазинами, офісами й соціальними послугами. Бібліотеки, дитячі центри зазвичай не приносять великих прибутків. Тому частину площ ми тримаємо в оренді і управляємо процесом, орієнтуючись на потреби жителів.
Якщо говорити про те, куди краще вкладати гроші в 2021 році, то поки що в нашій країні немає кращої альтернативи, ніж нерухомість. Це зрозумілий і доступний актив для тих, кому важливо зберегти гроші. Відсоток людей, які інвестують у житлову нерухомість під оренду, в загальній структурі купівлі великий. Оренда стає все більш популярною у молодих людей, які легко змінюють роботу й переміщаються вслід за нею. Молодь готова знімати житло, щоб не витрачати по дві-три години на день на дорогу.
Також я раджу придивитися до комерційної нерухомості на перших поверхах у хороших житлових комплексах. Ця нерухомість користується попитом і дешевшати точно не буде. Коли на одній площі сконцентрована велика кількість платоспроможних людей, на ваші товари чи послуги завжди буде попит. Людина – істота лінива, і вона не піде до магазину, який знаходиться в 2 км від будинку.
Не бачу особливого економічного сенсу в інвестиціях у зарубіжну нерухомість. Вона якщо і дасть постійний дохід, то дуже низький. Якщо і розглядати, то, скоріше, комерційну нерухомість, ніж житлову. Остання зараз зовсім не актуальна. Але в мене немає коштів, щоб інвестувати в комерційні об'єкти за кордоном. Все вкладено в наші будівництва. Я не можу дозволити собі взяти гроші з проекту й інвестувати. Під кожен проект ми створюємо фінансовий резерв у розмірі близько 80%. Решта 20% – це мої особисті гарантії. Думка про те, що я можу використовувати ці гроші не за призначенням, це мій страшний сон. А податкова нервує і не розуміє, чому в нас так багато коштів на рахунку.
На витрати всієї родини на місяць необхідно близько $100 000. Багато витрат на навчання дітей і різні послуги. До цієї суми я включаю й витрати на наші поїздки. Найзначніша стаття витрат зараз – це перельоти чартерними літаками. Я особисто не літаю рейсовими літаками через ситуацію з вірусом. Ну, і готелі на нашу сім'ю обходяться дуже недешево. Всі інші щомісячні видатки не настільки великі.
Пандемія досить сильно вплинула на моє світовідчуття, і я усвідомив, що настав час будувати новий будинок. Через те що я активна людина з такою ж активною і великою родиною, мені потрібно багато простору й території. Тому обрав гарну ділянку в красивому місці, поблизу річки. Близькість річки – дуже важливий момент. Це дає додаткові можливості для активного відпочинку. Раніше ми з сім'єю протягом року встигали багато подорожувати. Зараз поїздок стало менше, як і позитивних емоцій від них. Набагато більше часу проводимо в Україні. З'явилося бажання створити місце, яке подарує нам додаткові позитивні емоції. Зараз це має велике значення.
- Категорія
- Гроші
- Дата
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.