Ігор Ніконов, засновник KAN Development. /KAN
Категорія
Гроші
Дата

«Поки що в Україні немає кращої альтернативи, ніж нерухомість». Куди інвестує засновник KAN Development Ігор Ніконов

Ігор Ніконов, засновник KAN Development. Фото KAN

Засновник девелоперської компанії KAN Development Ігор Ніконов у минулому інвестував в акції, інвестфонди й стартапи, але замість очікуваного прибутку отримав збитки. Мультимільйонер не довіряє свої гроші зовнішнім керуючим і вважає за краще особисто контролювати всі бізнес-процеси. Підприємець розповів Forbes про свої головні інвестиційні проекти, про ставлення до мистецтва, криптовалют і головного активу всього його життя – нерухомості. Пряму мову скорочено й відкориговано для ясності

Як мотивувати команду не збавляти темп у надскладних умовах? Дізнайтесь 25 квітня на форумі «Надлюди» від Forbes. Купуйте квиток за посиланням!

Свого часу я намагався диверсифікувати активи й сподівався на цьому щось заробити. Але як тільки купував цінні папери, вони падали в ціні. Якщо вкладав кошти в інвестиційні фонди, це не давало відчутних результатів. Усі мої спроби диверсифікувати портфель закінчувалися втратами. Розчарувавшись, я продав це все. І зробив висновок, що належу до категорії людей, яким у житті судилося заробляти гроші самому, а не сподіватися на пасивний дохід. З того часу не вкладаю гроші в те, чим не керую особисто.

До мене часто звертаються з проханнями проінвестувати якийсь проект чи бізнес. Розповідають, як це перспективно, цікаво, обіцяючи захмарні результати. Моя думка: якщо люди знайшли свою нішу і вміють робити щось добре, вони робитимуть це самі. Вони відмінно впораються і без мене. А ті, у кого недостатньо класних ідей і розуміння, хочуть заманити інвестора, сподіваючись зробити навмання. Тому вкладати гроші потрібно тільки в ті сфери, на яких ви добре розумієтеся.

Мої друзі вкладають у предмети мистецтва чи антикваріат. Розуміючись на мистецтві і купуючи за копійки те, що потім може коштувати мільйони, вони непогано заробляють на цьому. А мені складно зрозуміти, чому стільки коштує той чи інший арт-об'єкт. Мені можуть подобатися звичайні картини, нехай і без відомого авторства. Я ніколи не буду ганятися за колекційними виробами. Хоча розумію й тих людей, які створюють цілі музейні колекції. Вони несуть суспільне благо, стимулюючи розвиток мистецтва. Але це не моє.

До криптовалют ставлюся насторожено. Якось купив криптомонет на $1000, і зараз вони вже коштують в еквіваленті понад $7000. Безумовно, приємно. Однак я засмучуся набагато більше, якщо я інвестую в криптовалюту мільйон, а вона обвалиться. Рішення таке саме, як і щодо акцій та інвестфондів, – у такі ігри я більше не граю. Припускаю, що криптовалюти нікуди не подінуться. Питання в тому, в якому вигляді існуватиме ця система в майбутньому. Уряди рано чи пізно намагатимуться контролювати й регулювати цю сферу. Можливо, навіть захочуть випустити власні криптовалюти. І тоді всі ті, хто зараз за допомогою криптовалют уникає фінмоніторингу або пояснює свої багатства, що невідомо звідки виникли (а серед таких людей є багато і наших чиновників), будуть змушені порозумітися.

Мої активи зараз зосереджені в Україні. Найважливіші проекти – ЖК «Республіка», «Файна Таун» і UNIT.Home, який ми робимо спільно з Василем Хмельницьким. У найближчому майбутньому KAN представить новий житловий комплекс у центрі міста, а також інноваційне котеджне містечко.

У всіх своїх проектах ми робимо наголос на розвинену інфраструктуру. У нас велика мережа дитячих освітніх установ. Ними займається моя дружина. Практично щороку ми вводимо в експлуатацію нову школу або садок. Це серйозна ділянка наших інвестиційних витрат. Також ми притримуємо частину комерційних площ у наших ЖК, оскільки хочемо дотриматися якогось балансу між магазинами, офісами й соціальними послугами. Бібліотеки, дитячі центри зазвичай не приносять великих прибутків. Тому частину площ ми тримаємо в оренді і управляємо процесом, орієнтуючись на потреби жителів.

Якщо говорити про те, куди краще вкладати гроші в 2021 році, то поки що в нашій країні немає кращої альтернативи, ніж нерухомість. Це зрозумілий і доступний актив для тих, кому важливо зберегти гроші. Відсоток людей, які інвестують у житлову нерухомість під оренду, в загальній структурі купівлі великий. Оренда стає все більш популярною у молодих людей, які легко змінюють роботу й переміщаються вслід за нею. Молодь готова знімати житло, щоб не витрачати по дві-три години на день на дорогу.

Також я раджу придивитися до комерційної нерухомості на перших поверхах у хороших житлових комплексах. Ця нерухомість користується попитом і дешевшати точно не буде. Коли на одній площі сконцентрована велика кількість платоспроможних людей, на ваші товари чи послуги завжди буде попит. Людина – істота лінива, і вона не піде до магазину, який знаходиться в 2 км від будинку.

Не бачу особливого економічного сенсу в інвестиціях у зарубіжну нерухомість. Вона якщо і дасть постійний дохід, то дуже низький. Якщо і розглядати, то, скоріше, комерційну нерухомість, ніж житлову. Остання зараз зовсім не актуальна. Але в мене немає коштів, щоб інвестувати в комерційні об'єкти за кордоном. Все вкладено в наші будівництва. Я не можу дозволити собі взяти гроші з проекту й інвестувати. Під кожен проект ми створюємо фінансовий резерв у розмірі близько 80%. Решта 20% – це мої особисті гарантії. Думка про те, що я можу використовувати ці гроші не за призначенням, це мій страшний сон. А податкова нервує і не розуміє, чому в нас так багато коштів на рахунку.

На витрати всієї родини на місяць необхідно близько $100 000. Багато витрат на навчання дітей і різні послуги. До цієї суми я включаю й витрати на наші поїздки. Найзначніша стаття витрат зараз – це перельоти чартерними літаками. Я особисто не літаю рейсовими літаками через ситуацію з вірусом. Ну, і готелі на нашу сім'ю обходяться дуже недешево. Всі інші щомісячні видатки не настільки великі.

Пандемія досить сильно вплинула на моє світовідчуття, і я усвідомив, що настав час будувати новий будинок. Через те що я активна людина з такою ж активною і великою родиною, мені потрібно багато простору й території. Тому обрав гарну ділянку в красивому місці, поблизу річки. Близькість річки – дуже важливий момент. Це дає додаткові можливості для активного відпочинку. Раніше ми з сім'єю протягом року встигали багато подорожувати. Зараз поїздок стало менше, як і позитивних емоцій від них. Набагато більше часу проводимо в Україні. З'явилося бажання створити місце, яке подарує нам додаткові позитивні емоції. Зараз це має велике значення.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні