Чому впав курс долара /Shutterstock
Категорія
Гроші
Дата

Курс долара – на мінімумі з літа 2022-го. Як довго це триватиме? Чотири причини, чому гривні вдалося укріпитися

Shutterstock

У січні-лютому готівковий курс долара був стабільно вище 40 грн/$. Але в останній зимовий тиждень гривня почала міцнішати: сьогодні в обмінниках долар можна купити дешевше 39 грн/$. Чому це відбувається та чи очікувати подальшого зміцнення гривні?

Список найбільших експортерів, рік війни Зеленського, пригоди Баффета в Україні, реанімація бізнесу Rozetka та ще два десятки ексклюзивних матеріалів. Forbes Україна випустив новий номер журналу. Купити його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням.

Станом на середину дня 1 березня середній курс купівлі-продажу долара в банках, обмінниках і на чорному ринку знизився до 38,63-38,9 грн/$, за даними порталу «Мінфін». Це найнижчий курс долара з середини літа 2022-го. Протягом лютого долар у роздробі подешевшав майже на 1,5 грн. З початку цього року ревальвація гривні перевищує 3,5%.

Ця тенденція суперечить діловим очікуванням бізнесу. Згідно з опитуванням, яке щоквартально проводить НБУ, наприкінці минулого року бізнес орієнтувався на посилення девальвації в середньому до 42,59 грн/$ на кінець 2023-го. 

При цьому радикальних змін на валютному ринку поки не відбувалося, йдеться в аналітичній записці компанії ICU від 27 лютого. НБУ, як і раніше, активно продає валюту з резервів, а попит на валюту з боку населення все ще перевищує продажі, зазначають аналітики ICU.

Forbes поспілкувався з учасниками фінансового ринку та виділив чотири причини, чому валютний ринок рухається в сторону укріплення гривні. Як довго це триватиме?

Причина №1. Новини про війну, МВФ і фіксований курс

Побоювання щодо ймовірної ескалації вторгнення чи масованих ракетних обстрілів на річницю повномасштабного вторгнення РФ в Україну не справдились, і це зменшило напругу серед громадян та бізнесу. «Спостерігаємо відновлення продажу валюти, котра притримувалась в очікуванні загострення безпекових ризиків», – йдеться в письмовому коментарі аналітиків Райффайзен Банку. 

В останній повний тиждень лютого клієнти банків-юрособи дійсно продали більше валюти, ніж купили, констатується у звіті ICU.

Додатковою позитивною новиною міг стати візит до Києва директорки МВФ Кристаліни Георгієвої, що дав неформальний старт перемовинам щодо повноцінної програми фінансування України на $15 млрд. «Ринок відчував ефект від новин, що Україна цьогоріч може розраховувати на достатню фінансову підтримку світової спільноти», – коментує керівник служби продажу казначейських продуктів Банку «Авангард» Юрій Крохмаль.

Інший позитивний сигнал – топкерівники НБУ зберігають риторику про збереження найближчим часом режиму фіксованого курсу гривні на рівні 36,6 грн/$, додає Крохмаль.

Про це в інтервʼю Forbes наприкінці минулого року говорив голова Нацбанку Андрій Пишний. Також під час останньої дискусії членів комітету з монетарної політики НБУ, що відбулася у січні, підкреслювалось, що фіксований курс, разом з адміністративними обмеженнями та інтервенціями НБУ став основним фактором стабілізації девальваційних та інфляційних очікувань. 

Причина №2. Вплив держбюджету та рішення НБУ

Окрім непоганих новин, ближче до кінця зими на курс перестав впливати і негативний фактор – значні витрати держбюджету, що зазвичай виконуються в кінці кожного року, каже керівник аналітичного відділу ІК Concorde Capital Олександр Паращій.

«В кінці грудня витрати бюджету були шаленими. Як правило, частина цих коштів переходить в долар протягом кількох місяців, – пояснює він. – Зараз цей навіс гривні, очевидно, вичерпався».

Ще один важливий чинник – зменшення загальної гривневої ліквідності в системі через нещодавнє підвищення Нацбанком нормативу обов’язкового резервування. З 10 лютого НБУ збільшив норматив формування банками обовʼязкових резервів у гривні за коштами на вимогу з 0% до 2%, в інвалюті – з 10% до 12%.

За оцінками НБУ, через нові вимоги банки повинні досформувати резервів на 24 млрд грн. На думку аналітиків Райффайзен Банку, це зменшило тиск на готівковий валютний ринок.

Причина №3. Депозити за курсом НБУ допомогли

На користь гривні грає і фактична відустність дефіциту валюти. Каси банків мають достатню кількість готівкової валюти.

Окрім цього, гривню підтримує і можливість придбання валюти за офіційним курсом під депозит, говорить Крохмаль. За рахунок цього інструменту попит на готівкову валюту знизився. З іншого боку, це періодично збільшує пропозицію – коли такі депозити погашаються, пояснює Крохмаль (клієнти банків можуть зняти валюту готівкою і обміняти її у роздробі).

За оцінкою Паращія з Concorde Capital, фізособи відкрили таких депозитів на кількасот мільйонів доларів. За даними НБУ, залишки коштів на рахунках громадян під купівлю валюти у період з 1 листопада 2022-го по 27 лютого 2023-го щотижня збільшувалися в середньому на $43 млн.

У коментарі Райффайзен Банку теж повідомляється про збільшення обсягів арбітражних операцій (коли клієнт продає валюту за більш високим курсом, ніж купив) через продаж валюти, отриманої після погашення тримісячних депозитів.

Причина №4. Аграрії починають посівну та продають валюту

Чим пояснити більш різке укріплення гривні протягом останніх днів лютого? Ймовірно, це пов’язано із початком посівної кампанії, для якої агровиробникам потрібні кошти у гривні, припускає Крохмаль із Банку «Аванград».

Про додатковий попит на гривню серед аграріїв напередодні посівної говорить і Паращій із Concorde Capital. Це відбувається на фоні збільшення валютної виручки завдяки хорошій динаміці з експорту зернових, додає він.

Обидва фактори є сезонними. Але за рівних умов, подальше зміцнення гривні може тривати і надалі – поки йде посівна і закупівля необхідних для цього товарів, прогнозує Крохмаль.

Чи буде долар дешевшати у більш тривалій перспективі? Суттєвих факторів для цього немає, вважає фінансовий аналітик Іван Угляниця. Одна з причин – очікувано гірший перформанс агросектору цього року. «Посівні площі сильно менші через окупацію та бойові дії, – говорить Угляниця. – Агробізнес зменшує посіви навіть на неокупованих землях».

Матеріали по темі
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні