Рада нацбезпеки та оборони запроваджує санкції проти найбагатших людей Росії, які вже опинилися під міжнародними санкціями. Хто у переліку та які ще санкції РНБО планує запровадити у найближчі місяці.
Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?
Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!
6 жовтня. Онлайн-конференція Forbes «Без рожевих окулярів»
Що ви дізнаєтесь: правила розвитку бізнесу в умовах абсолютної невизначеності; як отримати в клієнти й співпрацювати з Міноборони – найбільшим замовником у країні; як «воєнні» інновації можуть допомогти вашому бізнесу; 2023-й у цифрах від Мінфіну й НБУ.
Квитки на конференцію за посиланням
20 спікерів: Олексій Резніков, Сергій Марченко, Михайло Федоров, Олександр Конотопський, Алекс Ліссітса, Сергій Ніколайчук, Юлія Бадрітдінова, Тарас Чмут та інші.
Коли: 6 жовтня, з 10:00 до 16:00.
30 вересня Рада національної безпеки та оборони вперше з початку повномасштабної війни з Росією запровадила санкції проти російських бізнесменів, які раніше потрапляли у санкційні списки ЄС та країн G7.
«До санкційних списків, які опрацьовувалися «довгий час», увійшли тисячі фізичних і юридичних осіб країни-агресора – зокрема, олігархи, чиновники, депутати Державної думи, промислові компанії», – заявив за кілька годин після засідання секретар РНБО Олексій Данілов.
Цим рішенням Україна фактично віддзеркалила міжнародні санкції, накладені на росіян упродовж війни, розповідають співрозмовники Forbes, дотичні до міжвідомчої робочої групи (МРГ) з питань реалізації державної санкційної політики. «Загалом у переліку близько 1300 осіб», – каже один із членів МРГ на правах анонімності.
МРГ – структура, що її уряд створив 30 серпня, аби прискорити процес накладення санкцій на росіян, щодо яких ще з лютого-березня діють рішення США, ЄС та інших країн-партнерів.
Україна тривалий час зволікала з антиросійськими санкціями. «Питання не в списку, а в достатності доказової бази для прийняття рішення РНБО, введення цього рішення в дію указом президента та доведення легітимності санкції у ВАКС», – пояснював в інтервʼю Forbes заступник очільника Офісу президента Андрій Смирнов.
Зрештою, до українського санкційного пакета увійшли російські олігархи, члени їхніх сімей та бізнес-партнери, які вже є у міжнародних санкційних списках ЄС та G7, кажуть співрозмовники в Офісі президента та Нацагентстві із запобігання корупції. Обидва попросили не згадувати їхніх імен у цій статті.
Санкції проти російського бізнесу були на порядку денному РНБО незалежно від планів російської влади анексувати частини Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей.
«У серпні Зеленський мав розмову із президентом США Джо Байденом, який був не задоволений, що українська влада вимагає жорсткої санкційної політики від США, але сама не накладає санкцій на російських олігархів», – розповідає на правах анонімності високопосадовець у правоохоронних органах.
Тож санкційна політика наразі – на контролі президента, каже один із членів МРГ на правах анонімності. «Тому процес відбуватиметься швидко», – зазначає він.
«На наступному засіданні Верховної Ради розглядатиметься проєкт закону щодо націоналізації всіх російських активів, який має значно спростити цю процедуру, – сказав Зеленський у зверненні 30 вересня. – Прошу підтримати його без зволікань».
Що це означатиме для бізнесу відомих росіян в Україні та чи потраплять під націоналізацію власники Альфа-Банку, готелів Premiere та великого метзаводу у Миколаєві?
Фрідман та інші російські олігархи
На момент публікації РНБО, як і інші держструктури, не оприлюднила перелік підсанкційних росіян. Хто може до нього потрапити? Зокрема йдеться про російських бізнесменів Олега Дерипаску (контролює Миколаївський глиноземний завод), Романа Абрамовича та Михайла Фрідмана (активи в Україні: Альфа-Банк, «Київстар», «Моршинська»), каже депутат від партії «Голос» Ярослав Юрчишин.
Також під міжнародними санкціями перебувають такі російські бізнесмени:
- Вагіт Алекперов, співвласник нафтової компанії «Лукойл» (статки – $21 млрд);
- Михайло Фрідман, співвласник Альфа-Банку (статки – $13,2 млрд);
- Алішер Усманов, засновник USM Holdings (статки – $11,5 млрд);
- Віктор Рашніков, власник Магнітогорського металургійного комбінату (статки – $6,6 млрд);
- Олександр Пономаренко, член ради директорів Міжнародного аеропорту «Шереметьєво» (статки – $2,6 млрд);
- Дмитро Пумпянський, ТМК (статки – $2 млрд);
- Михайло Гуцерієв, промислово-фінансова група «Сафмар» (статки – $1,2 млрд).
На цьому санкційна активність РНБО не завершиться. МРГ уже підтримала другий пакет санкцій. До нього увійшли російські бізнесмени, які мають істотні активи в Україні, каже один з членів МРГ на правах анонімності. Наприклад, російський бізнесмен Володимир Крупчак, власник Київського картонно-паперового комбінату (Обухів). «Ухвалити другий перелік РНБО має наступного тижня», – зазначає співрозмовник серед членів МРГ.
Третій пакет санкцій буде стосуватися російських пропагандистів та керівництва медіакомпаній. Четвертий – співробітників російських правоохоронних органів та керівників силових структур. «Ми орієнтуємося ухвалити всі санкції на початку січня 2023 року», – каже один з членів МРГ на правах анонімності.
Чому Україна зволікала із санкціями проти росіян і що далі
Ще 12 травня Верховна Рада ухвалила санкційний закон, який дозволяє Україні накладати дзеркальні санкції на осіб, які вже опинилися у міжнародних списках. Чому дзеркальні санкції було ухвалено лише зараз?
«В ОП не могли дійти згоди щодо активів Фрідмана та побоювалися, що націоналізація Альфа-Банку погано вплине на фінансову систему країни», – каже співрозмовник у команді президента, який попросив не згадувати його імені у цій статті. Про те, що через активи Фрідмана була найбільша дискусія, каже і Юрчишин з «Голосу».
Втім, тепер процес має пришвидшитися. Законопроєкт про конфіскацію російських активів, анонсований Зеленським, реально затвердити протягом двох тижнів, вважає Юрчишин. «Документ ще не готовий, опрацювати його має РНБО, лише потім його винесуть до зали», – зазначає він.
І без цього після санкцій РНБО Міністерство юстиції вже може ініціювати розгляд справ щодо націоналізації російських активів у ВАКС. Саме такий алгоритм дій обговорювали на останньому засіданні МРГ з питань санкцій, каже один з її членів на правах анонімності.
Що буде з Альфа-Банком та іншими активами росіян
Незважаючи на статус найбільш дискусійного активу, долю Альфа-Банку Михайла Фрідмана та партнерів уже вирішено, каже член міжвідомчої робочої групи з питань санкцій на правах анонімності.
«Банк націоналізують, – стверджує він. – Але державним він буде недовго – наразі для нього шукають інвестора». Якраз 30 вересня фінансовий комітет ВР затвердив законопроєкт, який регулює процес виведення системно важливого банку з ринку в умовах воєнного стану.
Що буде з іншими російськими активами? Після рішення ВАКС їх передаватимуть у Фонд державного майна або АРМА, каже Юрчишин. «Якщо йдеться про грошові активи, вони одразу передаються до державного бюджету. Те ж саме стосується палива, яке за рішенням Кабміну може одразу піти на потреби ЗСУ», – зазначає нардеп.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.