Семен Кривонос /Державна інспекція архітектури та містобудування України (ДІАМ)
Категорія
Гроші
Дата

Семен Кривонос очолив НАБУ. Що він робив на Одеській митниці, які має зв’язки з ОП та чого досяг у Держінспекції з архітектури. Детальний профайл

6 березня Кабінет Міністрів призначив директором Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) Семена Кривоноса, 40. Фото Державна інспекція архітектури та містобудування України (ДІАМ)

Ексколеги нового директора НАБУ Семена Кривоноса характеризують його як професійну людину, яка нетерпима до корупції та бюрократії. Антикорупційні організації закидають звʼязки з ОП і відсутність досвіду у боротьбі з корупцією. Як Кривонос збирається керувати одним із найважливіших антикорупційних органів

29 лютого буває раз на 4 роки.💸 Тому ми даруємо 40% знижки на річну диджитал-підписку на сайт Forbes. Вартість зі знижкою — 1079 грн/рік. Діє з промокодом F29 тільки 28-29 лютого. Оформлюйте зараз за цим посиланням

6 березня Кабінет Міністрів призначив директором Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) Семена Кривоноса, 40. До цього він очолював Державну інспекцію архітектури та містобудування (ДІАМ), а також працював першим заступником голови Одеської митниці.

У конкурсі НАБУ, який тривав із серпня минулого року, Кривонос обійшов детектива Державного бюро розслідувань (ДБР) Сергія Гупяка та співробітника НАБУ Романа Осипчука. «Ці кандидати мали найбільш збалансовані показники серед усіх конкурсних критеріїв», – каже голова конкурсної комісії Микола Кучерявенко.

Після того як влітку минулого року повноцінного керівника після майже двох років перерви отримала Спеціальна антикорупційна прокуратура (САП очолив Олександр Клименко), НАБУ було останнім з антикорупційних органів, який не мав постійного очільника. 

Чи є Кривонос гарною кандидатурою? У його карʼєрі є реальні кейси успішної боротьби з корупцією, але представники антикорупційних інституцій наголошують на його звʼязках із представниками влади, зокрема заступником голови Офісу президента Олексієм Кулебою. Інша причина для критики – відсутність досвіду в правоохоронних органах.

Що відомо про нового очільника НАБУ та як він пропонує змінити бюро?

Талановитий юрист з Одеської митниці

40-річний Кривонос має багатий досвід роботи на державних посадах. Ще у першій половині 2010-х він був депутатом Васильківської районної ради Київської області від партії «Зелені». Цю посаду Кривонос поєднував із роботою у територіальних органах Міністерства юстиції у Київській та Одеській областях.

У 2015-му він почав працювати на Одеській митниці: спочатку юристом, а потім – першим заступником голови. «Талановитий юрист, який допомагав готувати законопроєкти для реформи митниці, він мав креативний підхід та нетерпимість до бюрократії», – згадує колишня керівниця Одеської митниці Юлія Марушевська.

Кривонос був залучений до проєкту «Відкритий митний простір», який мав на меті диджиталізувати проходження митного контролю та побороти корупцію у цій галузі. «Санітарний, митний контроль тощо повинні були існувати в єдиній ІТ-системі, що робило процеси більш прозорими», – каже Марушевська. 

Ще один антикорупційний проєкт на Одеській митниці, до якого долучився Кривонос – «прямі контракти», коли розмитнення відбувалося за цінами, які бізнес вказував у контрактах, а не які диктувала митниця, каже Марушевська. «Це була корупційна складова, яку вдалося зупинити», – вважає вона.

У 2016 році Кривонос виграв конкурс на директора Одеського територіального управління НАБУ. Але зрештою зняв свою кандидатуру через інформацію у ЗМІ про начебто незадекларовану квартиру у Києві. У коментарі Forbes Кривонос заперечує цю інформацію та каже, що придбав квартиру ще до роботи на державній службі – у 2011-му. У 2014 році вона була відчужена на користь матері (Кривонос надав Forbes документи, які підтверджують цю операцію).

«Не було жодної логіки приховувати це майно. Воно було відчужене задовго до початку конкурсу, – каже Кривонос. – Крім того, електронне декларування зʼявилося лише у 2016 році, я не міг задекларувати квартиру заднім числом».

У 2020–2021 роках він був головою громадської організації «Офіс простих рішень та результатів», яку створив експрезидент Грузії Міхеіл Саакашвілі. 

Реформа ДІАМ і звʼязки з ОП

Останнім місцем роботи до призначення Кривоноса до НАБУ була ДІАМ – нова інституція, що зʼявилася після ліквідації Державної архітектурно-будівельної інспекції (ДАБІ), на яку були нарікання з боку бізнесу.

«У ДІАМ немає корупції. Це, мабуть, наше перше системне досягнення, – казав у інтервʼю Forbes очільник парламентської фракції «Слуга народу» Давид Арахамія. – Система там базується на принципі електронної черги, яку не можна порушувати. Це приклад вдалої реформи за рахунок інновацій».

На чолі ДІАМ Кривонос показував бажання допомогти бізнесу та побороти корупційні прояви у системі, вважає президент Конфедерації будівельників України Лев Парцхаладзе. «Я не чув про корупційні скандали за час існування ДІАМ», – каже він. Фінальним кроком у реформі ДІАМ має стати підписання закону №5655 про реформу містобудування, який викликав багато нарікань як з боку архітекторів, урбаністів, так і антикорупційних активістів.

У Центру протидії корупції (ЦПК) є побоювання щодо незалежності Кривоноса. Так, за даними ЦПК дружина Кривоноса Галина Польшинська була начальницею відділу забезпечення першого заступника голови КМДА Олексія Кулеби, якого з січня 2023 року призначили заступником голови ОП. У своїй анкеті вже чинний голова НАБУ зазначив, що його на посаду може рекомендувати міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.

Сам Кривонос під час співбесід не заперечував, що знайомий з Кулебою, проте наголосив, що має лише робочі стосунки, які не можуть впливати на його рішення на посаді голови НАБУ.

Майбутнє НАБУ та плани Кривоноса 

У біографії нового голови НАБУ є як позитивні, так і негативні риси, каже заступник голови антикорупційного комітету ВР Ярослав Юрчишин. «Звʼязки з Олексієм Кулебою – певний ризик, бо директор НАБУ має розслідувати справи щодо високопосадовців і не може бути заангажованим», – каже Юрчишин.

З цим погоджується й Катерина Риженко з Transparency International. «Він має робочі стосунки з представниками влади. Чи скористається він ними? Покаже лише час», – констатує вона. 

З позитивних ознак Юрчишин згадує про викриття хабарництва на посаді у ДІАМ. За заявою Кривоноса у НАБУ була відкрита справа проти особи, яка пропонувала йому хабар у розмірі $120 000. По справі вже оголошений умовний вирок – п’ять років позбавлення волі та обовʼязок перерахувати $100 000 на потреби Збройних сил України (ЗСУ). «Це свідчить про його персональну нетолерантність до корупції», – каже Юрчишин.

Інше побоювання щодо нового очільника НАБУ – відсутність у нього досвіду в антикорупційних органах. Чи є це проблемою? «Структура НАБУ – працююча система: якщо Кривонос хоче вчитися, його є кому підстрахувати, наприклад, це заступник голови Гізо Углава», – вважає Юрчишин.

Що Кривонос хоче змінити у НАБУ? Під час співбесіди він зазначив, що планує покращити комунікацію бюро з іншими антикорупційними органами. Також він хотів би збільшити кількість працівників НАБУ, що має покращити ефективність. Інше завдання – добитися права для детективів НАБУ проводити прослуховування (зараз це прерогатива СБУ).

«Це, безумовно, популярні та красиві тези, які вже неодноразово лунали у суспільстві, але вирішити їх не вдавалося, – каже Риженко з Transparency International. – Проте спочатку Кривоносу доведеться довести свою неупередженість та незалежність».

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні