Юрій Васьков /forbes.ua
Категорія
Гроші
Дата

«Українські порти це знову 90% зовнішньої торгівлі». Заступник міністра інфраструктури Васьков – про роботу морського коридору та розширення торгових шляхів

Які нові шляхи з’являться в українських експортерів вже цього року та коли в українські порти повернеться продукція з високою доданою вартістю? Фото forbes.ua

В умовах блокади морських портів та західних кордонів Україна змушена змінити свою логістичну стратегію, каже Юрій Васьков, заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури. Про відновлення контейнерних перевезень, паромну переправу до Грузії, Болгарії, Туреччини та досягнуту стелю морської торгівлі Васьков розповів на Саміті експортерів Forbes «Made in Ukraine». Публікуємо головне з виступу.

Головні матеріали Forbes Ukraine у email-розсилці. Раз на тиждень на вашій пошті.

Про роботу морського коридору

Україна збільшила товарообіг через морські порти до 75% від довоєнного рівня. Подальше зростання обмежено рівнем виробництва. Він менший, ніж до війни, частина ключових українських підприємств зруйновані або окуповані. 

За пів року роботи морського коридору Україна вивезла майже 33 млн т товарів – це не тільки аграрка, а й руда, металургія. Ми вже перевершили річні результати зернової угоди, яка працювала під егідою ООН та Туреччини. 

Через порти Дунаю та морські порти Одеси йде 90% зовнішньої торгівлі. Лютий став рекордним для українського експорту – 8 млн т. У березні очікуємо таку ж динаміку. Дунайські порти сьогодні експортують 1,8–1,9 млн т. Це 50% від їх максимуму під час війни – 4 млн т. Причина – деблокада портів Одеси.

«Українські порти – це знову 90% зовнішньої торгівлі». Заступник міністра інфраструктури Васьков – про роботу морського коридору та розширення торгових шляхів /Фото 1

Дунайські порти врятували українську економіку в умовах морської блокади, але із запуском морського коридору перевалка через них скоротилась на 50%

Про морський імпорт і контейнерні перевезення

Куди ми можемо ще розвиватись? Зараз на морські шляхи припадає невелика частка українського імпорту. Через порти Великої Одеси імпорт майже не працює – поки імпортували тільки сіль та добрива. 

З початку блокади західних кордонів більшість українських імпортерів та експортерів поштучної продукції з великою доданою вартістю стикнулись із проблемами її транспортування, тому вони дуже чекають на відновлення морських контейнерних перевезень. Уряд спільно із ринком працює над цим рішенням – Україна як держава вже готова на рівні інфраструктурної та організаційної підготовки. Протягом наступних декількох тижнів ми побачимо певний результат.

інфографіка Анастасія Решетнік

За пів року роботи український морський коридор перевершив результати «зернової» угоди. Третина експорту – металургія Фото інфографіка Анастасія Решетнік

Декілька тижнів тому під час зустрічі із пулом англійських страхувальників в Лондоні, уряд України отримав від них згоду надати привабливі умови для страхування таких перевезень. Зараз ставки за страхування суден, що прямують до українських морських портів, сягають 1% чи навіть менше від застрахованої вартості суден. У перші тижні роботи альтернативного коридору ставки за страхування суден сягали 3–4%.

Про запуск паромної переправи та нових пунктів пропуску

Навесні може запрацювати ще один логістичний шлях – паромна переправа з Чорноморська до Грузії, Болгарії, Туреччині. Вже маємо кілька потенційних судновласників для залізничного та автомобільних сполучень. 

Серед нових проєктів – також розпочинаємо розбудова пункту пропуску зі Словаччиною: спершу для пішоходів, за шість-вісім місяців – для легкового транспорту. Такі ж проекти заплановані із Румунією та Угорщиною. 

Ми бачимо, що складнощі можуть виникати там, де ми їх не очікуємо. Ситуація із блокадою кордонів, як зараз у випадку із Польщею та низкою європейських країн, змушує нас вибудовувати довгострокову стратегію по-іншому, а саме – однаково розбудовувати абсолютно всі потенційні експортно-імпортні маршрути.

Окрема подяка партнерам, які допомогли в організації події:

  • Генеральні партнери: Інтерпайп, Метінвест.
  • Офіційні партнери: Nemiroff, Банк Південний, Ferrexpo, Kernel, Meest, PRM Group, Biopharma, Нова Пошта, Google, Укрексімбанк.
Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні