Список іноземних цінних паперів, які торгуються на українських біржах, розширився до 34. До торгів допустили кілька випусків казначейських облігацій США, акції західних компаній і біржових фондів. Коли попит на іноземні цінні папери зможе стати масовим
У березні–квітні 2021 року в Україну завели рекордну кількість іноземних цінних паперів (ЦП). Фондові біржі ПФТС, «Перспектива» і Українська біржа (УБ) допустили до торгів акції Microsoft, AMD, Visa, Tesla, Netflix і Facebook. Функцію маркетмейкера на УБ, який буде підтримувати двосторонні котирування за цими паперами, виконує ТОВ «Спайк-Інвест», клієнтом якого є КУА «Цикада».
Біржові списки продовжують поповнюватися. 26 квітня ПФТС додала новий випуск казначейських облігацій уряду США з датою погашення в 2050 році і прибутковістю 1,375%. А Українська біржа 26-27 квітня допустила до торгів акції іноземних біржових фондів Vanguard 500 і Invesco QQQ. Загальний список ЦБ відомих західних компаній, біржових фондів і облігацій казначейства США, що торгуються на українських біржах, розширився до 34 найменувань. Для порівняння, кількість локальних акцій на УБ – 35 найменувань.
«У квітні обсяг торгів акціями на Українській біржі буде рекордним за останні два–три роки», — каже директор «БТС Брокер» Роман Осипов. «До кінця року іноземних акцій буде більше, ніж українських», – прогнозує директор з розвитку бізнесу Української біржі Олексій Сухоруков. Він розраховує, що протягом півтора-двох років в Україні можна буде купити всі акції, які входять до індексу S&P 500.
Довга дорога до біржі
Уперше акції іноземного емітента з закордонними активами на українських біржах зʼявилися тільки 2019 року. «БТС Брокер» отримала дозвіл у Нацкомісії з цінних паперів та фондового ринку (НКЦБФР) завести в Україну перший пакет акцій корпорації Apple.
До недавнього часу, щоб закупити пакет акцій на закордонній біржі, потрібно було зареєструвати його на рахунку в Нацдепозитарії (НДУ) й отримати схвалення від регулятора. Це займало не менше двох-трьох місяців.
Багато чого змінила прийнята в січні 2021 року нова редакція Положення про допуск іноземних цінних паперів. «Документ скасував монополію НДУ на подачу заявок в НКЦПФР про допуск іноземних емітентів. Тепер це може робити будь-хто з профучасників», – розповів Олексій Сухоруков.
Тепер регулятор сам може приймати рішення про допуск цінних паперів з індексів S&P 500, NASDAQ 100, FTSE 100, DAX, CAC 40 і Nikkei 225. Список іноземних бірж доповнили Японської біржею і повернули туди Лондонську фондову біржу, яка «випала» після виходу Великої Британії з ЄС. «Дуже скоро ми зможемо побачити багато імен зарубіжних компаній, допущених одним пулом», – каже Віктор Сизоненко, начальник відділу цінних паперів і зовнішніх ринків Альфа-Банку Україна.
Відкладений попит
Інвестори не поспішають укладати угоди з іноземними акціями та облігаціями на українських біржах. З початку торгівлі іноземними паперами на ПФТС з ними укладено всього 195 угод на 425,6 млн грн, розповів член правління ПФТС Андрій Коломієць. З них із казначейськими облігаціями провели всього 27 угод на 270,7 млн грн, а з початку 2021 року – вісім угод на 222,3 млн грн. Сумарний обсяг торгів на ПФТС із початку року – 70,6 млрд грн (на 27.04.2021). Частка угод з ОВДП – 98,6%.
Через невеликий вибіру паперів в Україні низький попит на іноземні ЦБ. «Це не дає змоги сформувати диверсифікований портфель», – каже начальник департаменту персональних банківських послуг UKRSIBBANK BNP Paribas Group Ігор Левченко.
Більшість інвестує в закордонний фондовий ринок через іноземних брокерів, на кшталт Interactive Brokers і Exante. «Ціни на іноземні папери в Україні вищі, ніж у США, через комісії брокера і курсову різницю в середньому на 5%», – каже Олександр Куликов, директор інвестиційної групи «Універ». На українських біржах заборонено торгівлю в валюті. «Нацбанку варто дозволити проводити торги цінними паперами в Україні за валюту (як це відбувається в Росії), – вважає керуючий директор компанії Dragon Capital Денис Мацуєв. – Тоді інтерес до такої торгівлі істотно зросте».
Через низьку ліквідність інвестору складно вийти швидко й вигідно з позиції. Щоб «підбадьорити» цей ринок, потрібні великі маркетмейкери (банки або фонди) для створення ліквідності. Вони укладають договір із біржею про підтримку рівня цін торгованих активів та беруть на себе ризик придбання й зберігання на своїх рахунках ЦБ певного емітента для організації їх продажів. «Без них на активну торгівлю не варто розраховувати. Поки що я б не купував такі ЦБ», – каже Куликов.
Dragon Capital технічно готові заводити нові папери, якщо зʼявиться попит. Від НКПЦБФР чекають спрощення процесу лістингу іноземних паперів в Україні та зменшення часу на розгляд заявок.
Хто зацікавлений
Іноземні папери на українських майданчиках будуть цікаві інвесторам із невеликою сумою, тим, хто не зміг отримати е-ліміт для зарубіжної торгівлі або з сумою понад е-ліміт. Зацікавлені українські інституціональні інвестори – фонди, страхові компанії, НПФ. «Вони не можуть купувати ЦБ на західних біржах, для них це хороший варіант отримати доступ до іноземних активів», – говорить Мацуєв. У кінці квітня вперше український НПФ придбав ЦП іноземного емітента. НПВ «Взаємодопомога» компанії Ліга Пенсія інвестував в акції Apple.
Інструмент підійде тим, хто не хоче інвестувати через зарубіжних брокерів через небажання щось доводити податківцям. Українська податкова враховує курсові різниці та рахує податки з кожної купівлі-продажу активу, яка перераховується за курсом у гривню. Нерідко доводиться запитувати фактичні документи з печатками у брокера за кожною операцією, оскільки електронні виписки й рахунки ДПС не приймаються. «При купівлі цінних паперів на українській біржі податковим агентом виступає український брокер. Він веде всі переговори з податковими органами», – каже Віктор Сизоненко.
Щоб придбати іноземні ЦП на одній із вітчизняних бірж, потрібно пройти ідентифікацію й укласти договір на брокерське обслуговування з ліцензованим торговцем (банком або компанією). Надіслати гроші на свій брокерський рахунок і подати заявку на купівлю цінних паперів. Після чого відкрити рахунок у ЦБ у депозитарній установі. Раніше ця процедура розтягувалася надовго, оскільки торговцям не дозволяли проводити віддалену ідентифікацію клієнтів. Хоча закон про фінмоніторинг, який дозволив її банкам, запрацював минулого року.
20 квітня в Мінʼюсті зареєстрували оновлені норми процедури фінмоніторингу профучасників. Торговці зможуть відкривати рахунки віддалено онлайн.
Concorde Capital уже розробляє мобільний додаток для торгівлі різними цінними паперами в реальному часі. «Ми хочемо дати нашим інвесторам широкий набір інструментів і можливість проводити операції віддалено», – розповів гендиректор Concorde Capital Ігор Мазепа.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.