Українські фондові біржі обростають іноземними паперами. Але цього мало. Чому в Україні досі не продаються всі акції S&P 500 /Ілюстрація Getty Images
Категорія
Гроші
Дата

Українські фондові біржі обростають іноземними паперами. Але цього мало. Чому в Україні досі не продаються всі акції S&P 500

Ілюстрація Getty Images

Список іноземних цінних паперів, які торгуються на українських біржах, розширився до 34. До торгів допустили кілька випусків казначейських облігацій США, акції західних компаній і біржових фондів. Коли попит на іноземні цінні папери зможе стати масовим

Інвестувати? Почекати? Продавати? Війна змінює все, крім обов’язку лідера приймати виважені рішення. Вже 30 травня 40+ спікерів поділяться досвідом на Першій щорічній конференції про фінанси, інвестиції та економічне зростання. Купуйте квиток за посиланням.

У березні–квітні 2021 року в Україну завели рекордну кількість іноземних цінних паперів (ЦП). Фондові біржі ПФТС, «Перспектива» і Українська біржа (УБ) допустили до торгів акції Microsoft, AMD, Visa, Tesla, Netflix і Facebook. Функцію маркетмейкера на УБ, який буде підтримувати двосторонні котирування за цими паперами, виконує ТОВ «Спайк-Інвест», клієнтом якого є КУА «Цикада».

Біржові списки продовжують поповнюватися. 26 квітня ПФТС додала новий випуск казначейських облігацій уряду США з датою погашення в 2050 році і прибутковістю 1,375%. А Українська біржа 26-27 квітня допустила до торгів акції іноземних біржових фондів Vanguard 500 і Invesco QQQ. Загальний список ЦБ відомих західних компаній, біржових фондів і облігацій казначейства США, що торгуються на українських біржах, розширився до 34 найменувань. Для порівняння, кількість локальних акцій на УБ – 35 найменувань.

«У квітні обсяг торгів акціями на Українській біржі буде рекордним за останні два–три роки», — каже директор «БТС Брокер» Роман Осипов. «До кінця року іноземних акцій буде більше, ніж українських», – прогнозує директор з розвитку бізнесу Української біржі Олексій Сухоруков. Він розраховує, що протягом півтора-двох років в Україні можна буде купити всі акції, які входять до індексу S&P 500.

Довга дорога до біржі

Уперше акції іноземного емітента з закордонними активами на українських біржах зʼявилися тільки 2019 року. «БТС Брокер» отримала дозвіл у Нацкомісії з цінних паперів та фондового ринку (НКЦБФР) завести в Україну перший пакет акцій корпорації Apple.

До недавнього часу, щоб закупити пакет акцій на закордонній біржі, потрібно було зареєструвати його на рахунку в Нацдепозитарії (НДУ) й отримати схвалення від регулятора. Це займало не менше двох-трьох місяців.

Багато чого змінила прийнята в січні 2021 року нова редакція Положення про допуск іноземних цінних паперів. «Документ скасував монополію НДУ на подачу заявок в НКЦПФР про допуск іноземних емітентів. Тепер це може робити будь-хто з профучасників», – розповів Олексій Сухоруков.

Тепер регулятор сам може приймати рішення про допуск цінних паперів з індексів S&P 500, NASDAQ 100, FTSE 100, DAX, CAC 40 і Nikkei 225. Список іноземних бірж доповнили Японської біржею і повернули туди Лондонську фондову біржу, яка «випала» після виходу Великої Британії з ЄС. «Дуже скоро ми зможемо побачити багато імен зарубіжних компаній, допущених одним пулом», – каже Віктор Сизоненко, начальник відділу цінних паперів і зовнішніх ринків Альфа-Банку Україна.

Відкладений попит

Інвестори не поспішають укладати угоди з іноземними акціями та облігаціями на українських біржах. З початку торгівлі іноземними паперами на ПФТС з ними укладено всього 195 угод на 425,6 млн грн, розповів член правління ПФТС Андрій Коломієць. З них із казначейськими облігаціями провели всього 27 угод на 270,7 млн грн, а з початку 2021 року – вісім угод на 222,3 млн грн. Сумарний обсяг торгів на ПФТС із початку року – 70,6 млрд грн (на 27.04.2021). Частка угод з ОВДП – 98,6%.

Через невеликий вибіру паперів в Україні низький попит на іноземні ЦБ. «Це не дає змоги сформувати диверсифікований портфель», – каже начальник департаменту персональних банківських послуг UKRSIBBANK BNP Paribas Group Ігор Левченко.

Більшість інвестує в закордонний фондовий ринок через іноземних брокерів, на кшталт Interactive Brokers і Exante. «Ціни на іноземні папери в Україні вищі, ніж у США, через комісії брокера і курсову різницю в середньому на 5%», – каже Олександр Куликов, директор інвестиційної групи «Універ». На українських біржах заборонено торгівлю в валюті. «Нацбанку варто дозволити проводити торги цінними паперами в Україні за валюту (як це відбувається в Росії), – вважає керуючий директор компанії Dragon Capital Денис Мацуєв. – Тоді інтерес до такої торгівлі істотно зросте».

Через низьку ліквідність інвестору складно вийти швидко й вигідно з позиції. Щоб «підбадьорити» цей ринок, потрібні великі маркетмейкери (банки або фонди) для створення ліквідності. Вони укладають договір із біржею про підтримку рівня цін торгованих активів та беруть на себе ризик придбання й зберігання на своїх рахунках ЦБ певного емітента для організації їх продажів. «Без них на активну торгівлю не варто розраховувати. Поки що я б не купував такі ЦБ», – каже Куликов.

Dragon Capital технічно готові заводити нові папери, якщо зʼявиться попит. Від НКПЦБФР чекають спрощення процесу лістингу іноземних паперів в Україні та зменшення часу на розгляд заявок.

Хто зацікавлений

Іноземні папери на українських майданчиках будуть цікаві інвесторам із невеликою сумою, тим, хто не зміг отримати е-ліміт для зарубіжної торгівлі або з сумою понад е-ліміт. Зацікавлені українські інституціональні інвестори – фонди, страхові компанії, НПФ. «Вони не можуть купувати ЦБ на західних біржах, для них це хороший варіант отримати доступ до іноземних активів», – говорить Мацуєв. У кінці квітня вперше український НПФ придбав ЦП іноземного емітента. НПВ «Взаємодопомога» компанії Ліга Пенсія інвестував в акції Apple.

Інструмент підійде тим, хто не хоче інвестувати через зарубіжних брокерів через небажання щось доводити податківцям. Українська податкова враховує курсові різниці та рахує податки з кожної купівлі-продажу активу, яка перераховується за курсом у гривню. Нерідко доводиться запитувати фактичні документи з печатками у брокера за кожною операцією, оскільки електронні виписки й рахунки ДПС не приймаються. «При купівлі цінних паперів на українській біржі податковим агентом виступає український брокер. Він веде всі переговори з податковими органами», – каже Віктор Сизоненко.

Щоб придбати іноземні ЦП на одній із вітчизняних бірж, потрібно пройти ідентифікацію й укласти договір на брокерське обслуговування з ліцензованим торговцем (банком або компанією). Надіслати гроші на свій брокерський рахунок і подати заявку на купівлю цінних паперів. Після чого відкрити рахунок у ЦБ у депозитарній установі. Раніше ця процедура розтягувалася надовго, оскільки торговцям не дозволяли проводити віддалену ідентифікацію клієнтів. Хоча закон про фінмоніторинг, який дозволив її банкам, запрацював минулого року.

20 квітня в Мінʼюсті зареєстрували оновлені норми процедури фінмоніторингу профучасників. Торговці зможуть відкривати рахунки віддалено онлайн.

Concorde Capital уже розробляє мобільний додаток для торгівлі різними цінними паперами в реальному часі. «Ми хочемо дати нашим інвесторам широкий набір інструментів і можливість проводити операції віддалено», – розповів гендиректор Concorde Capital Ігор Мазепа.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні