Антимонопольний комітет України почав дослідження причин підвищення цін на курячі яйця, йдеться у повідомленні відомства. За останні три місяці ціни на цей продукт зросли більш ніж удвічі.
Практичний МBA від Forbes на реальних кейсах, щоб прокачати навички управління на прикладі Володимира Кудрицького, ексголови правління «Укренерго».
Премʼєра другого сезону YouTube проєкту «Директорія» вже на каналі Forbes Ukraine!
Ключові факти
- На початку повномасштабного вторгнення РФ група компаній «Авангард» Олега Бахматюка (реалізує курячі яйця під ТМ «Квочка») повідомила АМКУ про втрату поголів’я курей та виробничих потужностей у Волноваському та Бахмутському районах Донецької області, Шевченківському районі Харківської області, Макарівському районі Київської області, Білозерському районі Херсонської області. Внаслідок цього первинна пропозиція яєць на ринку могла істотно знизитися, вважають в АМКУ.
- Інші учасники ринку, зокрема й ще один виробник курячих яєць – група компаній Ovostar Union («Овостар»), наразі не надавали комітету подібної інформації.
- Підвищення цін на курячі яйця може й не мати об’єктивних підстав, навіть з огляду на усі тяжкі економічні наслідки війни, вважають в АМКУ. Адже зростання загального індексу споживчих цін та індексу споживчих цін на продукти харчування не корелюється зі стрімким зростанням вартості яєць.
- Крім того, окремі профільні експерти зазначають, що ціни на ринку кормів у цьому сезоні залишаються досить низькими і спостерігається лише незначне коливання вартості (+/-10%) у різних регіонах України.
- «Наразі в АМКУ відсутня інформація, яка б підтверджувала наявність об’єктивних факторів для подорожчання яєць одразу на 54% за три місяці», – йдеться у повідомленні.
Контекст
Кілька тижнів тому постачальники яєць почали стрімко підвищувати гуртові ціни. Тому вартість десятка яєць у магазинах зросла з 32 грн наприкінці серпня до 70 грн на початку жовтня.
Як пояснили в Мінагрополітики, крім наслідків війни, на вартість яєць вплинули й інші фактори.
Сезонність. Влітку виробництво яєць у домогосподарствах традиційно зростає, тож зі збільшенням пропозиції ціни на них падають. Восени – навпаки – зростають.
Економічні проблеми. Через війну зросла вартість виробництва, тому підприємствам довелося позапланово позбуватися поголів’я курей-несучок. Також частково зупинилася інкубація яєць для отримання курчат.
Дороге виробництво. Після розблокування портів ціни на зерно на внутрішньому ринку зросли, а вони формують вартість комбікорму, на яку припадають 65-70% собівартості яйця. Позначилося й підвищення курсу долара.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.