Категорія
Новини
Дата

Безробіття в Україні залишатиметься у 2023 році на рівні 26% – НБУ

Безробіття в Україні в 2023 році становитиме близько 26%. Загалом воно залишатиметься вищим за свій природний рівень, йдеться в інфляційному звіті НБУ за січень.

Список найбільших експортерів, рік війни Зеленського, пригоди Баффета в Україні, реанімація бізнесу Rozetka та ще два десятки ексклюзивних матеріалів. Forbes Україна випустив новий номер журналу. Купити його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням.

Ключові факти

  • Ринок праці гостро відчуватиме наслідки війни, але також повільно відновлюватиметься, зазначають в НБУ. Упродовж 2023 року безробіття залишатиметься на високому рівні – близько 26%. Надалі воно знижуватиметься завдяки розширенню попиту на робочу силу на тлі пожвавлення економічної активності. 
  • В НБУ очікують, що у 2024 році рівень безробіття зменшиться до 20%, а у 2025 році – до 17,6%. «Безробіття залишатиметься вищим за свій природний рівень, ураховуючи, що процес відновлення виробничих потужностей та логістичних шляхів потребуватиме чимало часу», – зазначили в Нацбанку. 
  • У звіті також наголошується, що номінальні доходи домогосподарств підвищуватимуться, зокрема завдяки адаптації реального сектору до роботи в умовах високих ризиків та значним видаткам на оборону й безпеку. 
  • Водночас у реальному вимірі зарплати зростатимуть повільно через значну інфляцію: у 2023 році – на 3,3%, а у наступні два роки – ще на 6,5% та 4,3% відповідно.

Контекст

В Україні ринок праці увійшов у 2023 рік, відновившись на половину від довоєнного рівня, заявляють аналітики порталу з пошуку роботи Work.ua. На кінець року найбільшу динаміку відновлення показали прифронтові регіони. У грудні 2022 року кількість пропозицій роботи становила 53 179 вакансій. Попри очікуване зниження активності бізнесу в зимовий період, обстріли та блекаути, ринок праці показав кращий результат, ніж у грудні позаминулого року. У 2022-му сезонне зниження кількості вакансій порівняно з листопадом становило -3%, у 2021-му було -4%.

Середня зарплата по Україні весь 2022 рік трималася на рівні 15 000 грн. При цьому найбільшу зарплату пропонували в Київській області – 17 500 грн та дистанційно – 22 500 грн. Проте у 2023 році роботодавці закладають підвищення зарплат від 8% до 30% залежно від сфери бізнесу. Зростання зарплат залежатиме від воєнної та економічної ситуації в країні.

Світовий банк знизив свої прогнози зростання для більшості країн та регіонів і попередив, що нові несприятливі потрясіння можуть призвести до рецесії світової економіки. Світовий валовий внутрішній продукт, імовірно, збільшиться на 1,7% цього року, що приблизно вдвічі менше, ніж прогнозувалося у червні. Це буде третій найгірший результат за останні три десятиліття, зокрема після скорочень 2009 та 2020 років.

Матеріали по темі
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні