Державне бюро розслідувань спільно з Міністерством юстиції готує звернення до Вищого антикорупційного суду з адміністративним позовом щодо націоналізації активів і корпоративних прав ПрАТ «Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат», повідомила пресслужба бюро 20 лютого. ПГЗК – власник найбільших запасів залізної руди в Європі та ключовий актив Ferrexpo, найбільшим акціонером якого є підсанкційний бізнесмен Костянтин Жеваго.
Отримуйте щоденний лист з останніми матеріалами та головними новинами від Forbes Ukraine
Ключові факти
- Згідно з повідомленням ДБР, пропонується націоналізація 541 об’єкта нерухомого майна, що перебувають у власності підприємства, а також 172 земельних ділянок, які знаходяться в достроковій оренді комбінату на 49 років.
- Під процедуру можуть потрапити і 2382 залізничні вагони та 53 331 погонний метр під’їзних колій.
- ДБР пропонує суду розглянути передачу державі корпоративних прав у розмірі 49,5% статутного капіталу ПрАТ «Полтавський ГЗК».
Контекст
12 лютого Рада національної безпеки та оборони (РНБО) на засіданні запровадила санкції проти Костянтина Жеваго. Згідно із указом №81/2025, санкції запроваджені безстроково. Обмеження передбачають: позбавлення державних нагород України, блокування активів, повне припинення торговельних операцій, запобігання виведенню капіталів за межі України, зупинення виконання економічних та фінансових зобовʼязань, заборона участі в приватизації, оренді державного майна тощо.
Президент Володимир Зеленський пояснив рішення РНБО про санкції тим, що «мільярди, які були зароблені фактично продажем України, українських інтересів, української безпеки, повинні бути заблоковані й повинні працювати на захист України та українців».
У 2023 році держава примусово перевела кременчуцький автомобільний завод «АвтоКрАЗ» Костянтина Жеваго у власність Міноборони. Сам бізнесмен заявляв про плани оскаржити націоналізацію активу.
Різні правоохоронні органи розслідують сім справ щодо підприємств Ferrexpo в Україні, казав Віктор Лотоус, керівник Полтавського ГЗК. Зокрема, поліція підозрює компанію в незаконному збуті відходів виробництва залізорудних окатишів на 157 млрд грн. Ferrexpo відкидає усі звинувачення.
Ferrexpo – залізорудна компанія з активами в Україні. Компанії Fevamotinico S.a.r.l., підконтрольній Костянтину Жеваго, належить 49,5% Ferrexpo, компанії BlackRock – 6,74%. Ferrexpo належить 100% акцій Полтавського ГЗК, 100% Єристівського ГЗК та 99,9% Біланівського ГЗК.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.