Ілюстрація Shutterstock / логотип kaspi / Анна Наконечна
Категорія
Новини
Дата

Експансія казахстанського єдинорога. Навіщо Kaspi.kz купує БТА Банк за $9 млн

Ілюстрація Shutterstock / логотип kaspi / Анна Наконечна

Найбільша онлайн-платформа Казахстану в сфері платежів, фінансових технологій і маркетплейсів Kaspi.kz купила БТА Банк Україна, «дочку» казахстанського БТА Банку. Сума угоди може становити близько $9 млн. Навіщо казахстанському єдинорогу український банк

Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.

Kaspi.kz 25 жовтня відзвітувала за третій квартал 2021 року і повідомила, що купує БТА Банк Україна. Сторони планують завершити операцію в першій половині 2022 року. Вони не розголошують суму. За інформацією керуючого партнера однієї з українських M&A-компаній, знайомого з деталями угоди, ціна дорівнює капіталу банку, тобто близько $9 млн.

БТА давно шукав нового власника. Банк веде обмежену операційну діяльність, у нього немає відділень і маленький кредитний портфель. Його власний капітал на 1 вересня – 231 млн грн, зобов'язання – близько 315 млн грн, збитки – 25 млн грн. У НБУ поки що не отримали документів від Kaspi на купівлю БТА, але знають про підготовку угоди, розповів співрозмовник Forbes у правлінні Нацбанку.

Це друга купівля Kaspi.kz в Україні цього року. Kaspi Pay, дочірня компанія Kaspi.kz, 8 жовтня завершила операцію з придбання місцевої платіжної компанії Portmone Group. За даними Forbes, Portmone коштувала близько $15 млн. Ці дві угоди пов'язані: БТА Банк зацікавив Kaspi ліцензією, необхідною для подальшого розвитку Portmone. Маючи банківську ліцензію та платіжні ліцензії Portmone Group, Kaspi планує повторити успіх свого «суперзастосунку» Super App в Україні. «Це дасть змогу нам запустити фінтехпродукти, відкривати мобільні гаманці, рахунки та інше», – пише керівництво Kaspi у фінзвіті.

Super App Kaspi – це додаток, в якому об'єднані онлайн-торгівля, фінтех- та платіжні сервіси. Ним користуються 10,8 млн осіб із 18,5 млн населення Казахстану. Дохід компанії за дев'ять місяців 2021 року – $1,52 млрд, половину генерує фінтех, 29% – платежі, 21% – маркетплейс. Через таку диверсифікацію Kaspi.kz вважають казахським поєднанням українського необанка monobank та ритейлера Rozetka. Також в екосистему Kaspi входить платформа Kaspi Smart Logistics, яка за останній рік наростила обсяг доставок на 138%. «У Kaspi зараз все: від кредитів і депозитів до штрафів і сплати податків, – розповідає Расул Рисмамбетов, фінансовий експерт із Казахстану. – Їхній застосунок дійсно можна назвати суперзастосунком».

У жовтні 2020-го Kaspi вийшла на Лондонську фондову біржу. У момент виходу на IPO ринкова капіталізація компанії оцінювалася в $6,5 млрд, станом на кінець жовтня капіталізація компанії зросла до $23 млрд. Таким чином, статки В'ячеслава Кіма і Михайла Ломтадзе, які володіють по 25% і 23% компанії відповідно, можна оцінити в близько $5 млрд.

Плани у Kaspi в Україні

Експансію можна пояснити спробою знайти нові точки зростання, вважає Олена Коробкова, глава Незалежної асоціації банків України. «Ринок електронної комерції в поєднанні з фінансовими сервісами (за зручністю оплати і швидкому кредитуванню) і буде основною метою компанії в Україні», – каже Коробкова. Рисмамбетов вважає, що український ринок може стати для Kaspi плацдармом для експансії в Східній Європі.

Передумови для цього є. Компанія з минулого року нарощує присутність у своєму регіоні, купивши кілька фінансових компаній і сервісів в Азербайджані та Узбекистані. У Казахстані Kaspi поглинула сервіс із купівлі квитків Santufei.

Україна, згідно зі звітом компанії за другий квартал, зацікавила фінтехгіганта низьким проникненням цифрових платежів і перспективою електронної комерції: 44% українців знімають гроші зі своїх банківських рахунків і розплачуються готівкою; частка онлайн-продажів – не більше 8% від усієї роздрібної торгівлі, та 15% покупців все одно оплачують замовлення готівкою кур'єру. При цьому Kaspi відзначає високий рівень користування смартфонами, які є у 70% користувачів.

Kaspi.kz не виключає перенесення R&D центру Kaspi.kz в Україну.

Трансформація фінансового ринку України

Прихід такого гравця означає, що ринок платіжних послуг в Україні на високому рівні, каже Олена Коробкова. Але щоб повторити казахстанську бізнес-модель в Україні, банківських і платіжних ліцензій буде недостатньо, вважає Андрій Кривошапко, СЕО NovaPay. «Необхідні рішення для торгівлі та логістики: маркетплейс і логістичний оператор або кур'єрська служба», – каже Кривошапко.

Сильні конкуренти очікують Kaspi практично у всіх сегментах, де він працює: у фінансових сервісах, у маркетплейсах і в доставці, вважає Кривошапко. «Локальні гравці швидко й гнучко імплементують нововведення розвинених зарубіжних ринків. Здивувати клієнтів і конкурентів буде складно, – каже він. – Щоб досягти успіху, Kaspi потрібно запропонувати щось принципово нове». Від нового гравця чекають нових концепцій та ідей, підтверджує Євген Веліканов, СЕО iPay.ua.

Сильні конкуренти і можливе втручання держави можуть перешкодити Kaspi розкритися в Україні, вважає засновник monobank Олег Гороховський. «У платежах їм доведеться конкурувати з повністю безкоштовними платежами від «моно», – каже він. – А в еквайрингу, в якому вони сильні в Казахстані, доведеться пізнати всю красу втручання держави в регулювання цього ринку й конкурувати не тільки з нами і ПриватБанком, а й з Apple Pay і Google Pay».

Ломтадзе, генеральний директор і співзасновник Kaspi.kz, відмовився дати інтерв'ю Forbes про плани щодо розвитку компанії в Україні.

Матеріали по темі

26 вересня на Форумі «Енергія бізнесу» Forbes збирає регуляторів і лідерів бізнесу. Мета заходу — обговорити проблеми і знайти рішення, які дозволять зробити українську енергетику дешевою, рясною та стійкою. Встигніть купити квиток!

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні