Категорія
Новини
Дата

Експерти ООН виявили докази воєнних злочинів в Україні після російського вторгнення

Команда експертів, уповноважена вищим правозахисним органом ООН для вивчення порушень прав людини в Україні, заявила, що її початкове розслідування виявило докази воєнних злочинів у країні, скоєних після вторгнення Росії майже сім місяців тому, пише АР.

Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.

Ключові факти

  • Експерти зосередилися на чотирьох областях – Київській, Чернігівській, Харківській та Сумській. Презентуючи свої найширші висновки на цей момент, вони послалися на свідчення колишніх увʼязнених про побиття, катування електричним струмом і примушення до оголення в російських слідчих ізоляторах, а також висловили серйозне занепокоєння стратами в чотирьох регіонах.
  • «Нас вразила велика кількість розстрілів у районах, які ми відвідали. Наразі комісія розслідує подібні смерті у 16 ​​містах та селищах», – сказав голова комісії Ерік Моуз. У пʼятницю він повідомив членам Ради з прав людини, що його команда отримала і документує «твердження, що заслуговують на довіру, про багато інших випадків страт».
  • За інформацією Reuters, Росію закликали відповісти на звинувачення на засіданні ради, але її місце залишилося порожнім. Росія регулярно заперечує навмисний напад на мирних жителів під час війни в Україні і в минулому заявляла, що звинувачення у порушенні прав людини є «наклепом».
  • Посол із особливих доручень МЗС України Антон Кориневич приєднався до представників низки західних країн, які після звіту висловилися проти війни Росії. 
  • Слідчі комісії відвідали 27 міст та селищ, а також могили та слідчі ізолятори, було опитано понад 150 потерпілих та свідків, проведено зустрічі з групами захисту інтересів та урядовцями. «На підставі зібраних доказів комісія дійшла висновку, що в Україні було скоєно воєнні злочини», – сказав Моуз.
  • Експерти повідомили, що невстановлена ​​кількість російських солдатів скоїла злочини сексуального чи гендерного насильства, жертвам від 4 до 82 років. Зокрема, дітей ґвалтували, катували та незаконно увʼязнювали.
  • Комісія планує поступово розширювати розслідування, зокрема стосовно фільтраційних таборів для затриманих або депортованих людей, примусового переміщення людей та прискореного всиновлення дітей.

Контекст

19 травня Європарламент підтримав створення спеціального міжнародного трибуналу з розслідування воєнних злочинів Росії та її союзників проти України. Створення органа також підтримали в ПАРЄ. 

Трибунал має на меті притягнути до відповідальності президента РФ Володимира Путіна та його найближче оточення.  

Спеціальний міжнародний трибунал, що розглядатиме злочини, скоєні російським військовим та політичним керівництвом в Україні, запрацює цього року. Про це в інтервʼю Forbes сказав заступник керівника Офісу президента Андрій Смирнов. Міжнародний трибунал базуватиметься у Європі. Спочатку планували, що офіс буде у Києві. Наразі невідома кількість країни, які увійдуть до трибуналу. Європейський парламент своїм рішенням уже визнав необхідність створення Спеціального міжнародного трибуналу та закликав надати технічну й фінансову підтримку для цього. 

Мандатом роботи трибуналу буде розслідування злочину агресії проти України. Щонайменше військове та політичне керівництво РФ стане невиїзними, їм не буде спокою у цивілізованому світі, каже Смирнов. 

Близько 30 000 кримінальних проваджень розпочала поліція за фактами скоєння в Україні злочинів військовослужбовцями збройних сил Росії та їхніми спільниками. З них понад 21 000 кримінальних проваджень саме за статтею 438 Кримінального кодексу України – «Порушення правил та звичаїв війни», повідомив очільник Нацполіції Ігор Клименко в інтервʼю Forbes.

Матеріали по темі

26 вересня на Форумі «Енергія бізнесу» Forbes збирає регуляторів і лідерів бізнесу. Мета заходу — обговорити проблеми і знайти рішення, які дозволять зробити українську енергетику дешевою, рясною та стійкою. Встигніть купити квиток!

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні