Категорія
Новини
Дата

ЄС офіційно схвалив план скорочення споживання газу на 15%. Країни самі зможуть обрати заходи економії

Країни – члени ЄС дійшли політичної згоди про добровільне скорочення попиту на природний газ на 15% цієї зими, йдеться у заяві на сайті Європейської ради. Держави самі зможуть обирати заходи економії.

Список найбільших експортерів, рік війни Зеленського, пригоди Баффета в Україні, реанімація бізнесу Rozetka та ще два десятки ексклюзивних матеріалів. Forbes Україна випустив новий номер журналу. Купити його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням.

Ключові фвкти

  • Країни ЄС погодилися скоротити попит на газ на 15% (порівняно із середнім споживанням за останні пʼять років) у період з 1 серпня 2022 року по 31 березня 2023 року, за допомогою заходів на власний вибір.
  • Лише самі країни спільним рішенням зможуть запустити механізм обовʼязкового зниження попиту.
  • Документ передбачає також можливість оголошення «союзної тривоги» у разі серйозної загрози для стабільності постачання. У такому випадку обмеження споживання стане обовʼязковим.
  • Члени ЄС, які не підключені до газових мереж інших держав, звільняються від обовʼязкового скорочення попиту на газ.
  • Країни, чиї електромережі не синхронізовані з європейською електроенергетичною системою і при цьому виробляють електроенергію переважно з газу, також звільняються від обмежень.

Ключова цитата

«ЄС єдиний і солідарний. Сьогоднішнє рішення чітко показало, що країни-члени будуть стійко протистояти будь-якій спробі Росії розділити ЄС, використовуючи енергоносії як зброю. Прийняття пропозиції про скорочення газу в рекордно короткі терміни, поза сумнівом, зміцнило нашу спільну енергетичну безпеку. Економія газу покращить готовність до зими. Зима буде набагато дешевшою та легшою для громадян та промисловості ЄС», – заявив Йозеф Сікела, міністр промисловості та торгівлі Чехії.

Контекст

Наразі Європа скоротила свою залежність від російського газу приблизно до 20% від загального обсягу поставок після вторгнення в Україну з приблизно 40% раніше, за даними консалтингової компанії ICIS. Але більшість варіантів диверсифікації поставок, таких як морські вантажі скрапленого природного газу, вичерпано.

В Єврокомісії попереджали, що ЄС має готуватися до повного припинення постачання газу з РФ. Для помʼякшення наслідків такої потенційної ситуації там розробили план добровільного скорочення споживання газу на 15%.

Напередодні «Газпром» повідомив, що виводить з експлуатації ще один газотурбінний двигун для «Північного потоку». З 27 липня добовий обсяг прокачування газу становитиме 33 млн кубометрів – всього 20% від загальної потужності газопроводу.

Уряд Німеччини заявив, що не бачить технічних причин для таких дій. «За нашою інформацією, технічних причин для скорочення поставок немає», – заявили в Мінекономіки країни.

На цьому тлі ціна газу в Європі, за даними біржі ICE Futures, різко зросла до $1860 за 1000 кубометрів.

Матеріали по темі
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні