Категорія
Новини
Дата

Фонд гарантування не зміг дістати Костянтина Жеваго в Лондоні по справі на $500 млн. Сам бізнесмен переїхав у Дубай

Константин Жеваго. /УНІАН

Константин Жеваго. Фото УНІАН

Один із найбагатших українців Костянтин Жеваго, 47, який із квітня 2021 року живе в Дубаї, поки що уникнув судового розгляду в Високому суді Лондона за мотивами банкрутства банку «Фінанси та Кредит».

Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.

Жеваго не відвідує Україну вже два роки. Він фігурує в кримінальній справі про шахрайство в його колишньому банку «Фінанси та Кредит», який збанкрутував у 2015 році. 2019-го Жеваго отримав від Держбюро розслідувань підозру в виведенні з банку грошей.

Взимку 2021-го Фонд гарантування вкладів фізосіб, який виплатив вкладникам ФіК понад 15 млрд грн, подав позов до Жеваго у Високий суд Лондона на $500 млн. Одна з вимог – всесвітній арешт активів бізнесмена за аналогією з позовом ПриватБанку до ексвласників Ігоря Коломойського і Геннадія Боголюбова.

23 вересня Високий суд Лондона відмовився розглядати кейс ФіК, розсудивши, що справу мають розглядати в Україні. На цьому наполягали юристи Жеваго. Разом із тим суд визнав позов Фонду гарантування до Жеваго «добре аргументованим».

Матеріали лондонських слухань, які проходили в закритому режимі в липні 2021 року, описують ймовірні схеми виведення грошей із ФіК докладніше, ніж відомі деталі, озвучені українськими правоохоронцями в 2019-му.

У схемних операціях, за припущеннями, брали участь три британські компанії, які належать Жеваго або повʼязаним із ним менеджерам. У матеріалах лондонського суду йдеться про чотири ключові схеми.

Перша схема. Через кіпрську Nasterno Commercial Limited, яка кредитувалася в австрійському Meinl Bank і ліхтенштейнському Bank Frick. Заставою були кореспондентські рахунки ФіК у цих банках.

«Фінанси та Кредит» видав Nasterno $113 млн. Гроші пішли на рахунки офшорних компаній Frold Project LTD, Collaton Ltd, Integrated Rail Casting Ltd і Bloomshine Ltd. Жеваго підтвердив, що володіє двома з них.

Nasterno була заснована в 2007 році самим Жеваго. Через кілька місяців по тому власником стала Maxtel Assets limited, якою спочатку володів Сергій Борисов, заступник голови ФіК (полишив банк у 2011-му), пізніше – Олександр Демченко, особистий помічник Жеваго.

Заставою по кредитах Nasterno були сміттєві облігації, випущені F&C Ukraine BV, яка належить Жеваго (компанія зі схожою назвою F&C Realty володіла 21,6% акцій ФіК).

На допиті в ДБР Демченко підтвердив, що отримував інструкції щодо Nasterno особисто від Жеваго, а передачу компанії йому організував інший заступник голови ФіК Олег Шапкін. Також Демченко заявив, що Жеваго дав йому розпорядження знищити документи, повʼязані з Nasterno і Maxtel. У розслідуванні ДБР фігурують й інші топменеджери ФіК: Віктор Голуб, Світлана Лотоцька та Ігор Копертєхін.

За мотивами цього епізоду у серпні 2019 року Жеваго отримав підозру від Держбюро розслідувань, після чого його оголосили в національний розшук. ДБР також заявляло про плани домогтися внесення Жеваго до бази Інтерполу, але цього досі так і не сталося.

Друга схема. Кредити Полтавського ГЗК (він же – Poltava Mining, підприємство, яке лежить в основі Ferrexpo) під заставу депозиту компанії в ФіК було заміщено новими позиками підставних компаній. Банк втратив $2,4 млн.

Третя схема. Банк кредитував угоди компаній Жеваго з постачання різної продукції закордонним контрагентам. З 2010-го по 2015-й таких операцій було на $280 млн. Фактичних поставок продукції не було. Крім кількох невеликих платежів банк не отримав ніяких грошей.

Приклад – контракт 2013 року на $30 млн на поставку плавучого дока керченським суднобудівним заводом «Залив» (до анексії Криму Росією належав Жеваго) для англійської компанії Portman Shipping UK LTD.

Четверта схема. Кредити повʼязаним із Жеваго компаніям на $94 млн.

Адвокати Жеваго не надали суду письмових контраргументів, усно зазначивши, що, по-перше, бізнесмен був акціонером зазначених компаній та банку і не брав участі операційному управлінні ними. По-друге, в курсі кредитних операцій банку був НБУ, у якого ці угоди не викликали запитань. Банкрутство ФіК вони називають наслідком «непрофесійних дій керівництва Нацбанку».

Головний мінус лондонського позову Фонду гарантування – угода Portman Shipping UK LTD і заводу «Залив» була одним із небагатьох елементів, який прямо повʼязує справу безпосередньо з британською юрисдикцією. Позивач не зміг показати чіткі траси, якими гроші йшли з ФіК, тому немає доказів, що вони осіли саме в Великій Британії, йдеться у висновку суду.

Також Фонд не зміг довести, що Жеваго повʼязаний з Англією більше, ніж з Україною. З квітня 2021 року бізнесмен живе в Дубаї, йдеться в матеріалах справи. Єдиний аргумент – компанія Ferrexpo, акції якої торгуються на Лондонській біржі. Але, незважаючи на реєстрацію в Лондоні, штаб-квартира компанії знаходиться в Швейцарії, а сам Жеваго виступає податковим резидентом України. Вартість частки Жеваго в Ferrexpo (50,3%) оцінюється в £1,4 млрд. Також у бізнесмена не знайшли нерухомості у Великій Британії – тільки приватний літак та автомобіль Aston Martin.

«До 2019 року включно Жеваго проводив більшу частину часу в Україні, де живе його сімʼя, за винятком дітей, які навчаються в Англії, – йдеться у висновку судді. – Деякий час Жеваго планував стати резидентом Великої Британії, але це вже не так».

У Фонду гарантування є право на апеляцію, яку потрібно подати протягом 21 дня. У схожій справі ПриватБанку проти Ігоря Коломойського і Геннадія Боголюбова розгляд апеляції в 2018-2019 роках зайняв близько року.

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні