Категорія
Новини
Дата

Франція та Румунія домовились про збільшення експорту українського зерна

Франція підписала угоду з Румунією, щоб допомогти збільшити експорт українського зерна до країн, що розвиваються, зокрема й держав Середземноморʼя. Про це повідомив міністр транспорту Франції Клеман Бон.

Головні матеріали Forbes Ukraine. Раз на тиждень на вашій пошті.

Ключові факти

  • «Разом зі своїм румунським колегою Іонелом Скріоштяну і послом України Вадимом Омельченком я підписав угоду, яка сприяє експорту українських зернових через надання нашої логістичної експертизи. Наша цілковита солідарність з Україною», – написав Бон.
  • За інформацією Reuters, Румунія, яка є найбільшим експортером кукурудзи та другим після Франції за величиною експортером пшениці з ЄС до країн, що не входять до союзу, включаючи Єгипет, є одним із альтернативних маршрутів, які використовуються для експорту українського зерна. 
  • Угода поширюється на експорт зерна суходолом, морем і річками.
  • Згідно з проектом франко-румунської угоди, з якою ознайомився Reuters, Париж співпрацюватиме у розробці проекту, спрямованого на підвищення ефективності порту Галац, оснащення прикордонних пунктів на півночі Румунії, максимальне використання зернових контейнерів у порту Констанци, а також збільшення пропускної спроможності Сулінського каналу.
  • Франція також надасть фінансування для початкової технічної експертизи та працюватиме з Бухарестом щодо визначення фінансування на майбутнє.

Контекст

22 липня в Туреччині підписано угоду про вивезення продовольства з портів України. Також у Стамбулі розпочав роботу Спільний координаційний центр, який здійснюватиме моніторинг роботи «зернових коридорів».

Розблокування одеських портів дає змогу Україні щомісячно експортувати приблизно 4 млн т зернових і олійних, підрахував генеральний директор асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Роман Сластьон. Разом з експортом через дунайські порти та сухопутні західні кордони Україна зможе щомісяця відправляти 6,6 млн т агропродукції, каже він.

Цього досить, аби Україна змогла вивезти за кордон експортні залишки минулорічного врожаю (15–18 млн т) і зерно, яке буде зібрано в 2022 році та продано на зовнішні ринки. В 2022 році Україна має отримати 70 млн т нового врожаю, прогнозують в УКАБ. На внутрішні потреби Україні потрібно приблизно 15–20 млн т зерна, кажуть там. Таким чином, експортний потенціал України становить 70 млн т зернових і олійних.

7 вересня президент РФ Володимир Путін заявив, що угода з країнами Заходу щодо вивезення зерна з України, в рамках якої Росія розблокувала чорноморські порти, виявилася обманом. Він вважає, що ситуація щодо вивезення російського зерна «хитро зроблена»: хоча прямо обмежень немає, вони є за фрахтом, який зараз виводиться з-під санкцій. Найбідніші ж країни просто не отримали зерно, оскільки воно пішло до Європи. 

Путін заявив, що вивезення зерна з українських портів слід обмежити, щоб воно прямувало до країн, що розвиваються. 

Матеріали по темі
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні